Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Był film sprzed ponad wieku, rozkazy i podziękowania

Ewa Tyrpa
Historia. Kwiaty, łzy, okrzyki radości – tak witali Polacy 1 grudnia 1916 roku wkraczającą do Warszawy II Brygadę Legionów Polskich. Można było to zobaczyć w sobotę w Jurczycach (gm. Skawina) na niedawno odnalezionym filmie.

- Łza się nam w oku zakręciła, gdy go obejrzeliśmy – mówił w sobotę w Jurczycach (gm. Skawina) Dariusz Dyląg z Galicyjskiego Towarzystwa Historycznego podczas sesji popularno-naukową. Została zorganizowana w 99. rocznicę zaślubin Polski z morzem przez jurczyckie Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków. Poprzedziło ją złożenie kwiatów i odśpiewanie hymnu Polski pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Można było też posłuchać hymnu, śpiewanego przez żołnierzy Błękitnej Armii ze słowami: marsz, marsz Haller.

Dariusz Dyląg wygłosił też prelekcję o wojnie czechosłowacko-polskiej o Śląsk Cieszyński, do jakiej doszło sto lat temu. Mieszkało tu 55 procent Polaków i 27 procent Czechów. – Podręczniki podają, że to my zaatakowaliśmy Czechów, a w rzeczywistości było odwrotnie. To Czesi nas zaatakowali mając 16 tysięcy wojska, przeciwko 1300-1800 ochotników – opisywał Dariusz Dyląg. W toczących się potyczkach, Czesi zabierali Polaków do niewoli i wielu zamordowali, zakłuwając ich bagnetami. Czy też tak zginął 26 stycznia 1919 r. dowodzący oddziałem, walczącym m.in. w Kończycach Małych, gdzie walczył 60-osobowy oddział dowodzony przez kpt. Cezarego Hallera? Tę wersję opisywał proboszcz tamtejszej parafii. Pierwsza mówi, że zginął od kuli.

Przypomnijmy, kapitan Cezary Haller, którego pośmiertnie awansowano do stopnia majora, to brat gen. Józefa Hallera, urodzonych w Jurczycach. Tu też urodziły się i mieszkały ich siostry Ewa i Anna, znane krzewicielki oświaty i fundatorki szkoły w Jurczycach.
Podczas sobotniej sesji popularno-naukowej hallerczyk Wojciech Krupnik odczytał rozkazy gen. J. Hallera z 1918 i 1919 r. dotyczące powrotu do Polski Błękitnej Armii.

Leszek Krupnik, prezes TPGJHiH wręczył podziękowania osobom, które przyczyniły się do powstania w zeszłym roku pomnika gen. J. Hallera, nieopodal dworku w którym się urodził. Zarząd Towarzystwa przyznał je m.in. Pawłowi Kolasie byłemu burmistrzowi Skawiny i obecnemu Norbertowi Rzepisko, Annie Wrzoszczyk, jurczyckiemu Stowarzyszeniu „Razem dla Wszystkich”, zaangażowanym w to przedsięwzięcie pracownikom Urzędu Miasta i Gminy oraz Centrum Kultury i Sportu. Otrzymali je także hallerczycy z TPGJHiH: Rafał Cetnarowski, Jerzy Kłępa, Wojciech Krupnik, Wojciech Silezin.

Z kolei prezesowi Krupnikowi za zaangażowanie w prace Towarzystwa, podziękował jego zastępca Andrzej Wojtyna. Podkreślał, że bez prezesa Krupnika, nie byłoby takiej działalności Towarzystwa.

Teresa Szczygieł, historyczka i opiekunka Izby Pamięci Hallerczyków, w multimedialnej prezentacji podsumowała działalność tej organizacji w 2018 roku, zwłaszcza edukacyjnej. Były m.in. konkursy historyczne, np. wiedzy o hallerczykach oraz wieczornice.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Uwaga kierowcy! Są kolejne nowe znaki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski