Była miastem królewskim

Redakcja
Lipnica Murowana leży w Karpatach Zachodnich, na Pogórzu Wiśnickim, w dolinie Uszwicy i jej dopływu, potoku Górzańskiego. Od południa nad miejscowością wznosi się zalesiony grzbiet Spilówki. Osada została założona przy dawnym szlaku handlowym wiodącym z Krakowa na Węgry. Istniała już na początku XIV w. W 1326 r. była miastem, lokowanym przez Władysława Łokietka na prawie średzkim.

Lipnica Murowana

 Rozwój miasta stymulowały liczne przywileje monarsze. Lipnica znana była jako ośrodek handlu, szewstwa i garncarstwa. Parafię wzmiankowano w 1325 r., choć - według tradycji - erygowano ją w 1144 r.. W 1364 Kazimierz Wielki ufundował murowany kościół parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła (odnowiony w 1720 r.). Jego ozdobą jest posąg Matki Boskiej z około 1420 r.. Pod koniec XIV w. miasto zostało otoczone wałami ziemnymi i murem z bramami Krakowską i Węgierską (stąd nazwa Lipnica Murowana).
 Do dziś czytelny pozostał układ lokacyjny miasta owalnicowego, z czworobocznym rynkiem i ulicami wybiegającymi z jego naroży. Obecnie wokół niezwykle malowniczego rynku wznoszą się drewniane domy podcieniowe z XVIII i XIX w. oraz murowany dom zwany "starościńskim", prawdopodobnie z XVII w. Lipnica była miastem królewskim, a od XVI w. także ośrodkiem administracyjnym niegrodowego starostwa (obejmującego Lipnicę, Królówkę, Leszczynę i Rajbrot).
 Z Lipnicą Murowaną związana jest postać bernardyńskiego filozofa, kaznodziei i teologa, błogosławionego Szymona z Lipnicy (ok. 1430-1482; beatyfikowanego w r. 1685 przez papieża Innocentego XI).
 Jednym z najpiękniejszych zabytków budownictwa drewnianego jest drewniany kościół św. Leonarda, otoczony starymi dębami. Tradycje odnoszą wznoszenie świątyni do 1141 r. lub 1203 r., wskazując jako uzasadnienie daty odnotowane na belkach prezbiterium. Faktycznie kościół został zbudowany pod koniec XV w. Z tego okresu pochodzą również najstarsze zachowane partie polichromii patronowej na stropie nawy. Świątynia, wzniesiona poza obwarowaniami miejskimi, pełniła i do dziś pełni funkcję kościoła cmentarnego. W tym roku kościół św. Leonarda zaproponowano do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
 Dziś Lipnica, jako cenny zespół zabytkowy jest atrakcją turystyczną regionu, a zarazem lokalnym centrum gospodarczym i kulturalnym. Kultywowane są tradycje i obrzędy. Do najsłynniejszych należy święcenie palm w Niedzielę Palmową, przed świętami Wielkanocy.
 Po raz drugi samorząd województwa małopolskiego, przy współpracy z samorządami powiatowymi organizuje, cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem, Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wyjątkowe bogactwo spuścizny kulturowej pozwala na odnowę poczucia wspólnoty i świadomości regionalnej mieszkańców.
 Patronat nad imprezą objął Marek NAWARA, Marszałek Województwa Małopolskiego wraz z Bogusławem SONIKIEM, przewodniczącym Sejmiku Województwa Małopolskiego i równocześnie pomysłodawcą Dni Dziedzictwa.
 W dniach 23 i 24 września w godzinach od 10 do 18 wszystkie obiekty przedstawione w ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego będą udostępniane zwiedzającym bezpłatnie.

Galerie handlowe otwarte od 1 lutego?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie