Była zwykłą dziewczyną, ale ratowała życie

Była zwykłą dziewczyną, ale ratowała życie

SYP

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Ewa Jędrysik z prawnuczką. Fot. arch. rodzinne

Ewa Jędrysik z prawnuczką. Fot. arch. rodzinne

Mieszkanka Olkusza, Ewa Jędrysik znalazła się w gronie 32 osób, którym Prezydent Bronisław Komorowski nadał odznaczenia państwowe „za wybitne zasługi w ratowaniu ludzkiego życia”. W ten sposób uhonorowano osoby, które udzielały pomocy więźniom hitlerowskiego obozu zagłady KL Auschwitz. Pani Ewa, która niestety z racji na stan zdrowia nie mogła wziąć udziału w uroczystości została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Ewa Jędrysik z prawnuczką. Fot. arch. rodzinne

Ewa Jędrysik z prawnuczką. Fot. arch. rodzinne

Ewa Jędrysik z prawnuczką. Fot. arch. rodzinne

OLKUSZ

Uroczysta dekoracja odbyła się w warszawskim Belwederze, w związku z 66. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz. Wzięło w niej udział 17 z 32 uhonorowanych. - Mam świadomość, jak niełatwo zachować się w taki sposób w sytuacji skrajnego zagrożenia własnej rodziny, własnej osoby, jak niełatwo zachowywać się w sposób, arcyprzyzwoity, uwzględniający większy dramat i większy lęk innych ludzi. Chciałem podziękować państwu za to, że w sytuacji skrajnego zagrożenia potrafiliście okazać najszlachetniejszą część ludzkiej duszy. — mówił prezydent Komorowski. Wręczone ordery nie były pierwszymi odznaczeniami nadanymi przez Prezydenta RP osobom niosącym pomoc więźniom Auschwitz. W marcu 2007 r. na wniosek Muzeum Auschwitz ordery otrzymało 19 „Ludzi Dobrej Woli”. Współinicjatorem ich nadania, był oprócz Muzeum, August Kowalczyk, były więzień, któremu podczas ucieczki z obozu pomagali mieszkańcy okolic Oświęcimia.Ewa Jędrysik z mężem


Pani Ewa Jędrysik (z domu Cieślik) została w 1941 roku została wywieziona na przymusowe roboty do Niemiec, a stamtąd, ponad rok później do Oświęcimia, gdzie została skierowana do pracy przy budowie zakładów chemicznych. Tam też pracowali więźniowie z pobliskiego obozu. Mimo nadzoru strażników i grożących konsekwencji pomagała więźniom, dostarczała paczki żywnościowe i lekarstwa, a także przekazywała listy. Z wnioskiem o przyznanie jej odznaczenia wystąpili, olkuszanin Kazimierz Czarnecki, Honorowy Obywatel Olkusza i były więzień obozu w Oświęcimiu oraz pochodzący z okolic Olkusza dr Adam Cyra, starszy kustosz Muzeum Auschwitz. Jest on autorem książki „Mieszkańcy ziemi olkuskiej w hitlerowskich więzieniach i obozach koncentracyjnych”, w której zebrał relacje ponad 40 więźniów obozów koncentracyjnych, mieszkańców ziemi olkuskiej. Był także jednym z inicjatorów ustawienia symbolicznego pomnika poświęconego pamięci mieszkańców powiatu olkuskiego, którzy zginęli w hitlerowskich obozach zagłady, jaki wznosi się na olkuskim Starym Cmentarzu.


Przytaczamy wspomnienia pani Ewy Jędrysik, udostępnione dzięki uprzejmości jej córki – Marii Jędrysik, których obszerne fragmenty ukażą się w najnowszym, niemieckojęzycznym wydaniu publikacji Muzeum Auschwitz-Birkenau pt. „Ludzie dobrej woli”. Warto dodać, że do tej pory historykom Muzeum Auschwitz udało się ustalić nazwiska ponad 1200 Polaków z Oświęcimia i okolic, którzy pomagali więźniom, ryzykując życiem swoim i swoich rodzin. Ich biogramy zebrał dr Henryk Świebocki w książce „Ludzie Dobrej Woli”, która ukazała się w języku polskim i angielskim.
« 1 3

Komentarze

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo