Były gratulacje i odznaczenia, zakupiono samochód

Redakcja
Podczas dnia świętego Floriana strażacy zawodowi otrzymali awanse na wyższe stopnie Fot. Bogdan Pasek
Podczas dnia świętego Floriana strażacy zawodowi otrzymali awanse na wyższe stopnie Fot. Bogdan Pasek
Udostępnij:
- Obecnością na tym spotkaniu zaświadczamy o naszym szacunku i uznaniu dla strażaków i ich pracy - powiedział wielicki starosta Jacek Juszkiewicz, podczas wczorajszych powiatowych obchodów dnia świętego Floriana, zorganizowanych w Wieliczce. Patron strażaków królował w miniony weekend także w gminie Biskupice. Tam uroczystość była szczególna. Podczas niej przekazano jednostce OSP w Trąbkach średni samochód ratowniczo-gaśniczy.

Podczas dnia świętego Floriana strażacy zawodowi otrzymali awanse na wyższe stopnie Fot. Bogdan Pasek

POWIAT WIELICKI. Weekend pod znakiem świętego Floriana

O potrzebie doposażenia ochotników, należących do krajowego Systemu Ratowniczo--Gaśniczego, którzy rocznie podejmują średnio 50 interwencji przy zdarzeniach zagrażających zdrowiu i życiu ludzi (najwięcej spośród biskupickich jednostek), wiadomo było od dawna. Strażacki pojazd o dobrych parametrach technicznych i ratowniczych, wyposażony m.in. w automatycznie wysuwany maszt oświetleniowy oraz dwa węże "szybkiego natarcia", podające wodę pod bardzo dużym ciśnieniem, zakupiono z funduszy przekazanych z budżetu gminy Biskupice, której gospodarze zaciągnęli na ten cel pożyczkę w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Auto, które zastąpi w Trąbkach wysłużonego - liczącego sporo ponad 20 lat - jelcza kosztowało 135 tys. zł.
Obdarowana jednostka nie jest jedyną w rejonie wielickim, doposażoną dzięki samorządowej dobrej woli w tym względzie. Przed kilkoma miesiącami nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy zakupiono także m.in. dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce, dzięki składkom poczynionym na ten cel z budżetów: powiatu (180 tys. zł) i wszystkich jego gmin.
Zawodowi strażacy wyposażenie swej jednostki w sprzęt oceniają jako dobre, gorzej jest natomiast, jeśli chodzi o liczbę przewidzianych dlań etatów. - Wielicka komenda jest w czołówce Małopolski, jeśli chodzi o ilość interwencji podejmowanych przy groźnych zdarzeniach, a jednocześnie - mamy jedną z najmniejszych w województwie liczbę pracowników - mówił mł. bryg. Jacek Ambrożkiewicz, komendant powiatowy PSP w Wieliczce.
Obecnie pracuje tam 45 osób, co plasuje wielicką komendę na trzecim miejscu od końca w Małopolsce. Plany na ten rok to "wywalczenie" dla Wieliczki przynajmniej pięciu dodatkowych etatów. Powodzenie tego zamiaru zależy od decyzji, jaką podejmie w tej sprawie Komenda Główna PSP.
Jolanta Białek
[email protected]

Honory dla ochotników

Odznaki "Za zasługi dla pożar-nictwa: Stanisław Ładyga, Andrzej Kasprzyk, Marek Szymoniak, Bolesław Bednarz i Marek Kot (srebrne), Marcin Łanoszka i Mirosław Kowalik (brązowe)

"Zawodowe" awanse i odznaczenia

Na aspiranta sztabowego: Grzegorz Kołton i Michał Kulig; na starszego aspiranta: Tomasz Trzaska; na ogniomistrza: Roman Górka; na starszego sekcyjnego: Grzegorz Czop, Robert Kmiecik i Anna Sroga; na starszego strażaka: Marcin Buchta, Łukasz Grabowski, Tomasz Mikołajek i Michał Ptak.
Brązowa odznaka "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej": st. ogn. Andrzej Gawor; medale "Za zasługi dla pożarnictwa": asp. Tomasz Trzaska (srebrny), st. asp. Robert Krawczyk i st. ogn. Robert Suder (brązowe).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie