Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cairn terrier

(DD)
Fot. 123RF
Rasy psów. Krótkonożny, dobrze umięśniony, ze spiczastymi uszkami i krótkim wesołym ogonkiem, cairn terrier zawsze wzbudza sympatię.

Jego sierść jest odporna na zamiany atmosferyczne, twarda i szorstka, z miękkim i gęstym podszerstkiem. Dobrze chroni pieska przed chłodem i wilgocią, dlatego zimą nie potrzebuje ubranka. Trochę gorzej znosi upały i latem nie można go narażać na długie przebywanie w pełnym słońcu.

Cairn to terier wywodzący się z zachodnich wysp Szkocji - szczególnie z wyspy Isle of Skye. Bliski kuzyn west highland white terriera, skye terriera i teriera szkockiego. „Cairn” oznacza kopiec, stos ustawionych pionowo kamieni wyznaczających granicę i trafnie oddaje charakter oraz wytrzymałość tych niewielkich piesków, o których mówiono, że są twarde jak skała.

Cairn bez problemu buszował w gęstych, niedostępnych dla dużych psów zaroślach, wchodził do nory, wypłaszał gryzonie z kamiennych kopców, zdobywając uznanie myśliwych. Był łowcą szkodników, szczurów i myszy, a także lisów, łasic, borsuków i wydr.

Dziś to pies do towarzystwa, o dużym temperamencie i radosnym usposobieniu, chociaż myszy i krety, a także okoliczne koty nie będą z nim miały łatwego życia Zawsze wesoły, skory do zabawy, do której nieustannie zaprasza swego opiekuna. Zwinny i ruchliwy, potrafi godzinami aportować piłkę, uwielbia ruch na świeżym powietrzu i otwartą przestrzeń.

Pieski tej rasy są towarzyskie i przyjazne w stosunku do ludzi, nawiązują znakomity kontakt z dziećmi. Musimy tylko nauczyć maluchy, że pies to nie zabawka i wymaga delikatnego traktowania.

Cairn źle znosi samotność, jest psem niezwykle rodzinnym, a ponieważ łatwo się adaptuje do nowych warunków, można go wszędzie z sobą zabrać, także na wakacje. Doskonale pływa, bez problemu dotrzyma kroku biegaczowi, rowerzyście czy jeźdźcowi na koniu. Ponieważ jest inteligentny i pojętny, szybko się uczy. Cierpliwy i konsekwentny opiekun będzie miał wiele satysfakcji, kiedy jego zdolny uczeń w lot zrozumie zarówno zasady posłuszeństwa, jak i zawiłości wielu sztuczek.

Sierść cairna, jeśli jest prawidłowo pielęgnowana, nie linieje. Wymaga natomiast systematycznego trymowania, czyli usuwania martwego włosa raz na dwa i pół lub trzy miesiące w zależności od tego, jak szybko odrasta. Umaszczenie może być szare, pszeniczne, rude (czerwone) lub niemal czarne. Akceptowane pręgowania w każdym z tych kolorów. Wysokość w kłębie 28-31 cm; masa 6-7,5 kg. Psy tej rasy cieszą się dobrym apetytem i zdrowiem, chociaż miewają skłonności do chorób oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski