Cały ten zgiełk: Nadużycia seksualne tematem politycznym

Liliana Sonik
Dopiero wybuch pandemii odsunął we Francji w cień dyskusję o przyznaniu filmowi „Oficer i szpieg” trzech statuetek Cezara, a Romanowi Polańskiemu nagrody dla najlepszego reżysera. Przerwana debata ukazuje jednak nadejście zmian, które nastąpią także w Polsce. Bo konstatacja księcia Metternicha - „Gdy Francja kicha, cała Europa dostaje kataru” - pozostaje aktualna. Gdy skończy się pandemia, wątki te powrócą z jeszcze większą intensywnością.

Przeciw laurom dla Polańskiego protestowała większość feministek, które uznały, iż nagroda dla filmu „oznacza, że gwałcenie kobiet nie jest złe”. W mediach społecznościowych odbył się wirtualny lincz na Polańskim. Na nim i na tych, którzy go bronili. Isabelle Huppert, która za Faulknerem stwierdziła, że „Lincz jest formą pornografii”, uległa presji i zaczęła tłumaczyć, że nie powiedziała tego, co powiedziała.

Wobec rozgrzanych nastrojów głos zabrało 114 zaniepokojonych kobiet-prawniczek. Piszą, że sprawa Polańskiego dowodzi, iż dwie zasady sprawiedliwego sądu są dziś zagrożone - domniemanie niewinności i prawo do przedawnienia. Od kiedy wyrok trybunału opinii publicznej stał się ważniejszy od wyroku sądu, zasady przestały się liczyć. „Polański stał się celem ataków publicznych, lecz jest oskarżonym tylko w jednej sprawie. Jedyną potwierdzoną ofiarą pozostaje Samantha Geimer, a ta wielekroć apelowała by zaprzestać instrumentalizowania jej historii. W końcu napisała: „Żeby nasycić egoistyczną potrzebę nienawiści odmawiacie uznania, że ofiara przebacza i ranicie ją jeszcze głębiej.” W imię jakiego imperatywu, czy wzoru ofiary, ofiara o imieniu Samantha została poświęcona?”

Zasady przedawnienia i domniemanie niewinności nie oznaczają bezkarności. Już Homer wiedział, że przedawnienie zabrania śmiertelnym wyznawać nienawiść nieśmiertelną. A jeśli chodzi o domniemanie niewinności „stwierdzamy, że kiedy chodzi o przestępstwa seksualne coraz częściej zastępuje je domniemanie winy. Coraz trudniej zachować fundamentalną zasadę, wedle której sąd ma interpretować wątpliwości na rzecz oskarżonego. […] Jako prawniczki będziemy zawsze walczyć przeciw każdej formie arbitralnego oskarżenie, którym niemal zawsze jest zbiorowy lincz.” - piszą adwokatki. Ale chyba piszą na Berdyczów.

Już Homer wiedział, że przedawnienie zabrania śmiertelnym wyznawać nienawiść nieśmiertelną

Reżyser został bowiem uznany za reprezentanta wszystkich sławnych i wpływowych. Im właśnie Virginie Despentes zarzuciła, że chronią swojego i zwracając się do nich wytoczyła najcięższe działa rewolucji: „ Bronicie swoich przywilejów, bo gwałt jest częścią waszego stylu. Prawo jest na waszych usługach, sądy są waszym poletkiem, do was należą media. […] Bogacze i szefowie lubią gwałcicieli. Lubią tych, do których są podobni. Uchodzą za utalentowanych, ponieważ są gwałcicielami.” Gwałcicielami są ci, którzy mają władzę, bo rządzą siłą, jak w przypadku reformy emerytur. „Zamknij mordę, twoją zgodę możesz sobie wsadzić w dupę; bo to ja mam władzę i kasę, bo jestem bossem.” […] W świecie, który stworzyliście, żeby nim nikczemnie rządzić, nie da się oddychać!”

Jednym słowem deklaracja buntu! Buntu przeciw mainstreamowi, heteropatriarchatowi i dominacji. Z analiz wynika, że opinię tę podzielają głównie kobiety młode i bardzo młode.

Na nich nie robi żadnego wrażenia tłumaczenie, że trzeba odróżnić człowieka od dzieła. Nie działa argument, że ocena moralna twórcy nie powinna dyskredytować twórczości, bo co zrobimy z pedofilem Gauguin’em, antysemitą Celinem, czy mordercą Benvenuto Cellinim.

FLESZ - Kto dostanie bon turystyczny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie