Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Carta Blanca: Szlaki turystyczne

Redakcja
Blisko 200 gęsto zapisanych kart, a na nich szlaki, drogi, ścieżki i ścieżyny. Niegdyś wydeptywali je kupcy, rycerze i pątnicy, dziś część z nich skrywa asfalt i beton, niektóre zagubiły się wśród blokowisk, te zaś, które ocalały nie tak łatwo wypatrzeć.

Izabela i Robert Szewczykowie, autorzy "Szlaków turystycznych" - pięknie przez wydawnictwo Carta Blanca wydanych - postarali się odnaleźć niektóre z nich, inne wytyczyli na nowo, ale już współczesnymi duktami. Prowadzą nas nie tylko w miejsca, które doskonale znamy i lubimy, ale i takie po których nasze stopy jeszcze nie stąpały. - Chcielibyśmy, aby ta książka stała się zachętą do podróży z pomysłem. Można się w nią wybrać samodzielnie, we dwójkę, z rodziną lub grupą przyjaciół, pieszo, na rowerze, samochodem, albo koleją - piszą. A kluczem do owej wyprawy są oczywiście szlaki, nie jeden, nie dwa, a blisko czterdzieści.
Z eleganckim albumem, bo raczej tak "Szlaki turystyczne" należałoby zaklasyfikować, możemy wyruszyć - delektując się po drodze pięknymi fotografiami i starannie przygotowanymi mapkami - np. na poszukiwanie kamiennych kręgów i kurhanów pozostawionych jeszcze przez Gotów. Może uda się nam odnaleźć ślady jaskiniowców, tajemne znaki w cysterskich klasztorach, skarby w opuszczonych przed wiekami warowniach. Dzięki niezwykłemu przewodnikowi trafimy zapewne na Drogę św. Jakuba, która wiedzie z Gniezna, przez Poznań, w kierunku Zgorzelca, albo na bursztynowy dukt - to doskonała okazja do poznania Pomorza, Żuław i Mierzei Wiślanej. A są przecież jeszcze ścieżki etnograficzne i kulturowe (Tatarska, Kaszubska, Literacka, Rękodzieła ludowego), zabytkowej architektury i przemysłu (Orlich Gniazd, Architektury drewnianej, Zamków piastowskich i gotyckich, Romański, Latarni morskich i niezwykłych zabytków techniki na Śląsku). Możemy też kroczyć po śladach wielkich Polaków - Karola Wojtyły, Mikołaja Kopernika, Fryderyka Chopina.
Wszyscy, którzy lubią nagły przypływ adrenaliny i nie straszne im zmęczenie, mogą wybrać się w góry - na najwyższy szczyt Polski i Orlą Perć w Tatrach. Wyprawy kanałami - Augustowskim i Elbląskim - też nie pozbawione są uroku.
I tak - krok za krokiem, kilometr za kilometrem - odkrywamy atrakcje naszej ojczyzny. W odnajdywaniu kolejnych przystanków pomagać nam będą nie tylko teksty, barwne fotografie, ale także czytelne mapki z zaznaczoną trasą proponowanej wyprawy. W albumie odnajdziemy również sporo informacji praktycznych - godziny otwarcia, adresy, polecane restauracje i wybrane miejsca noclegowe.
"Szlaki" to przewodnik tak unikalny, jak niezwykła jest Polska. By lepiej ją poznać warto je mieć z sobą. (DMA)
Szlaki turystyczne, Wydawnictwo Carta Blanca, Warszawa 2009

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski