CBA w Niepołomicach. Szefowie gminy z zarzutami. Nie mogą pełnić swych funkcji

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Burmistrz Niepołomic Roman Ptak (z lewej) i jego zastępca Adam Twardowski  uważają, że ich działanie "absolutnie nie miało zamiaru ani znamion przestępstwa". W tle Szkoła Podstawowa na os. Jazy w Niepołomicach
Burmistrz Niepołomic Roman Ptak (z lewej) i jego zastępca Adam Twardowski uważają, że ich działanie "absolutnie nie miało zamiaru ani znamion przestępstwa". W tle Szkoła Podstawowa na os. Jazy w Niepołomicach UMiG Niepołomice
Zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku z wyłonieniem autora koncepcji budowy szkoły podstawowej na miejskim osiedlu Jazy oraz złożenia nierzetelnych oświadczeń o braku powiązań z jednym z wykonawców startujących w przetargu na budowę SP usłyszeli burmistrz Niepołomic Roman Ptak i jego zastępca Adam Twardowski. Wobec obu prokuratura zastosowała środki zapobiegawcze m.in. w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych. W Niepołomicach może pojawić się zarząd komisaryczny.

WIDEO: Krótki wywiad

Burmistrz Niepołomic Roman Ptak i jego zastępca Adam Twardowski (obaj wyrażają zgodę na publikację wizerunku oraz nazwisk) zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego rano 3 grudnia w miejscu pracy. Po przesłuchaniu i postawieniu im zarzutów w Wydziale Zamiejscowym Prokuratury Rejonowej w Katowicach, zostali zwolnieni (wieczorem 4 grudnia).

Sprawa, w związku z którą zatrzymano szefów gminy Niepołomice, jest szersza. „To nie pierwsze zatrzymania CBA w tej sprawie. Zarzuty usłyszało już 16 osób (żadna z nich nie jest z gminy Niepołomice - przyp. red.). Wątki dotyczące siedmiu osób zostały wyłączone z toczącego się postępowania i objęte aktami oskarżenia” - informowało CBA 3 grudnia.

W czwartek (5 grudnia) burmistrz i wiceburmistrz Niepołomic wydali oświadczenie. Opisują w nim swoje stanowisko odnośnie prokuratorskich zarzutów.

„W maju 2015 roku, za kwotę 120 tysięcy złotych Gmina zawarła umowę ze znanym biurem architektonicznym „Konior Studnio” na przygotowanie koncepcji budowy nowej szkoły na Jazach oraz opracowanie tak zwanego „programu funkcjonalno-użytkowego”. W umowie znalazł się zapis, że w przypadku realizacji inwestycji według koncepcji biura, generalny wykonawca, wyłoniony w późniejszym przetargu, zapłaci jej autorowi 400 tysięcy za prawa autorskie. Ostatecznie szkołę wybudowała firma Pro-Invest. Prokuratura zarzuciła nam naruszenie przepisów ustawy o zamówieniach publicznych polegające na podzieleniu zamówienia. Uważa ona bowiem, że gmina powinna ogłosić przetarg na kompleksowe przygotowanie dokumentacji projektowej. Stwierdza także, że kwota 400 tysięcy złotych zapłacona za prawa autorskie jest ich zdaniem zbyt wysoka” - widnieje w oświadczeniu.

„Nie zgadzamy się z takim tokiem rozumowania. Naszym zdaniem przyjęte przez nas rozwiązanie gwarantowało, że finalnie otrzymamy produkt taki, jaki chcemy i jaki zamówiliśmy. Wybór projektanta koncepcji jest niezwykle istotny, gwarantuje bowiem jakość i oczekiwany standard. Uważamy, że nasze działanie absolutnie nie miało zamiaru ani znamion przestępstwa. Wszystko, co zrobiliśmy, miało na celu jak najlepszą i najefektywniejszą realizację inwestycji, o czym świadczy wybudowana szkoła. Jesteśmy dumni, że dzieci mogą uczyć się w tak pięknym i nowoczesnym obiekcie. Mamy świadomość, że przed nami czas walki o prawdę i o swoje dobre imię, na które pracowaliśmy latami i na które – głęboko wierzymy – będziemy mogli pracować jeszcze długo” - piszą Roman Ptak i Adam Twardowski.

Prokuratora zastosowała wobec burmistrza i wiceburmistrza także środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego i dozoru policyjnego. Kluczowe jest tu jednak zawieszenie w czynnościach służbowych, które powoduje, że szefowie Niepołomic nie mogą pełnić obecnie swych funkcji. Od 3 grudnia Niepołomicami zarządza sekretarz gminy. Urząd Miasta i Gminy Niepołomice funkcjonuje normalnym trybem.

Na postanowienie prokuratury o ich zawieszeniu, burmistrz i wiceburmistrz zamierzają złożyć zażalenie. Jeśli ten środek zapobiegawczy zostanie uchylony, będą mogli wrócić do pracy za około dwa tygodnie (tyle mniej więcej trwa rozpatrywanie tego typu spraw).

Niewykluczone jednak, że w najbliższych dniach pojawi się w Niepołomicach komisarz. Wynika to z zapisów Ustawy o samorządzie gminnym, według których w sytuacji zawieszenia władz miasta/gminy w czynnościach służbowych, przewodniczący danego samorządu (rady miasta lub gminy) musi zawiadomić o tym w ciągu 48 godzin wojewodę, by ten „wyznaczył osobę do przejęcia i wykonywania zadań wójta/burmistrza”.

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 41

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
5 grudnia, 20:07, Jan:

Swoją drogą dać ponad 500tys za projekt szkoły? Czy ludzie popierający tą bandę nie rozumieją że są okradani z podatków?

5 grudnia, 21:14, Gość:

No więc tu wychodzi Twoje dyletanctwo, niestety m. in dzięki panowaniu Pana z kotem, ceny wszystkich usług i produktów poszły ostro w górę, więc cena ta za zaprojektowanie jednej z najnowocześniejszych w całej Polsce placówek oświatowych jest niestety rynkowa. Zarzuty więc szybko zostaną oddalone, gorzej jak do tego czasu PiSlamorzercy wyprowadzą z gminy wszystkie fundusze poprzez nadanego komisarza. Nastały czarne czasy dla naszej gminy, ciekawe jak szybko doprowadzą oni do jej upadku.

5 grudnia, 22:56, Patriota:

Ciemniaku to jest sprawa z lat przed Pisem, pan z kotem jest lepszy niż donald ambergold. Ale peowcy i kodziarze którym ukrócono możliwość złodziejstwa kwiczą tak jak ty.

6 grudnia, 7:07, Gość:

No i chyba niestety mijasz się z prawdą , szkoła została wybudowana za czasów nierządu PIS. Widać jak działa ciemny lud popierający Jarosława, najpierw obrazić nie mając podstaw a potem odwołać się do Tuska lub innych osób bez ładu i składu. Ach ta Polska , to jest straszne co 4 lata rządu tych pseudo polityków zrobiło z naszymi obywatelami. Najgorsze jest to że ich wyborcy po prostu nie myślą ...

6 grudnia, 9:53, Arek:

Taa za platformy było super, ambergoldy, wały na autostradach, mafie vatowskie. Nie jestem zwolennikiem pisu ani po, nie biore 500 ale jesli burmistrza zawiesili, dostał zarzuty to mają dowody nie z rękawa.

6 grudnia, 12:42, Gość:

Ośle... Same licencje na programy do projektowania to rocznie 60 tysięcy złotych... Dokicz do tego czas i ekipę która musi ogarnąć projekt... Wiesz ile trzeba rzeczy przemyśleć i rozważyć? Obliczyć? Nie znasz się na projektowaniu to się nie wypowiadaj, jak reszta speców... Żenada

7 grudnia, 8:43, Wiem:

Osioł to cie zrobił, bronisz złodziejstwa bo sam w tym siedzisz po uszy

Zjeb totalny z ciebie, przyjedz pogadamy w 4 oczy jak jesteś taki mądry i cwaniak. ciebie widać też dorobili chyba na kolanie albo w dużym fiacie.... ku*tasie

G
Gość 1
6 grudnia, 7:41, Gość:

Szkoła na Jazach za 20 mln, a w innych szkołach w gminie rodzice remontują sale.

I tak zapewne ma być ? Mamy to na co się zgadzamy !

G
Gość

Szkoła na jazach to tylko wisienka na torcie, przekrętów i układów jest u było dużo więcej. Urząd, szkoły, zamek to tylko niektóre wymienione, czas przyjrzeć się po kolei osobom które pełnią kierownicze stanowiska w jednostkach organizacyjnych gminy. Zespół Szkół i jego dyrektorka Wiśniowska która jest na stanowisku 12 lat, która nie nadaje się do tej funkcji a mimo to jest popierana przez burmistrza, fundacja zamek - żona burmistrza na stanowisku na którym ze względów prawnych nie powinna się znajdować

G
Gwizdno Haja

Maj 2015 r, to kto wtedy rządził? chyba nie Pis. Pewnie liczyli na dalsze lata rządów popaprańców.

J
Jerzy Kochan...

Spokojnie ,poczekajmy na rozwój wypadków.Jezeli ta akcja jest wymierzona politycznie, to jest to hańba nie tylko na ich Honorze ich wizerunku ale plama na wizerunku Rządu ,wówczas czarno to widzę na przyszłość i żadne 500plus nie pomoże .Niepołomice się dobrze rozwijają i zapewne są sola w oku wielu cwaniaków chcących przejąć władzę .Zapytam tych z negatywnymi opiniami ?Co za cynizm wami kieruje .

C
Cichosza
6 grudnia, 9:59, Lolek:

Dlaczego się uwzięli na biednego burmistrza, lament ze polityka. Jakoś w gminach sąsiednich gdzie nie rzadzi pis nikogo cba nie zamyka. Poczekamy, zobaczymy, może się wyjaśni.

6 grudnia, 10:29, HMC:

Biednego burmistrza co ty człowieku piszesz? Udajesz że nie widzisz tych wałów?

Przecież to było z ironią, taki biedny ze tylko sie na jego uwieli i zastępce. Skoro ich zawiesili tzn mają solidne dowody. Był taki prezidento w Tarnowie i juz go nie ma.

W
Wiem
5 grudnia, 20:07, Jan:

Swoją drogą dać ponad 500tys za projekt szkoły? Czy ludzie popierający tą bandę nie rozumieją że są okradani z podatków?

5 grudnia, 21:14, Gość:

No więc tu wychodzi Twoje dyletanctwo, niestety m. in dzięki panowaniu Pana z kotem, ceny wszystkich usług i produktów poszły ostro w górę, więc cena ta za zaprojektowanie jednej z najnowocześniejszych w całej Polsce placówek oświatowych jest niestety rynkowa. Zarzuty więc szybko zostaną oddalone, gorzej jak do tego czasu PiSlamorzercy wyprowadzą z gminy wszystkie fundusze poprzez nadanego komisarza. Nastały czarne czasy dla naszej gminy, ciekawe jak szybko doprowadzą oni do jej upadku.

5 grudnia, 22:56, Patriota:

Ciemniaku to jest sprawa z lat przed Pisem, pan z kotem jest lepszy niż donald ambergold. Ale peowcy i kodziarze którym ukrócono możliwość złodziejstwa kwiczą tak jak ty.

6 grudnia, 7:07, Gość:

No i chyba niestety mijasz się z prawdą , szkoła została wybudowana za czasów nierządu PIS. Widać jak działa ciemny lud popierający Jarosława, najpierw obrazić nie mając podstaw a potem odwołać się do Tuska lub innych osób bez ładu i składu. Ach ta Polska , to jest straszne co 4 lata rządu tych pseudo polityków zrobiło z naszymi obywatelami. Najgorsze jest to że ich wyborcy po prostu nie myślą ...

6 grudnia, 9:53, Arek:

Taa za platformy było super, ambergoldy, wały na autostradach, mafie vatowskie. Nie jestem zwolennikiem pisu ani po, nie biore 500 ale jesli burmistrza zawiesili, dostał zarzuty to mają dowody nie z rękawa.

6 grudnia, 12:42, Gość:

Ośle... Same licencje na programy do projektowania to rocznie 60 tysięcy złotych... Dokicz do tego czas i ekipę która musi ogarnąć projekt... Wiesz ile trzeba rzeczy przemyśleć i rozważyć? Obliczyć? Nie znasz się na projektowaniu to się nie wypowiadaj, jak reszta speców... Żenada

Osioł to cie zrobił, bronisz złodziejstwa bo sam w tym siedzisz po uszy

G
Gość

520 000 zł za koncepcje architektoniczną, nie za projekt.. i pytanie czy netto czy brutto, bo jak netto to wychodzi 640 000,

M
Miau
5 grudnia, 20:07, Jan:

Swoją drogą dać ponad 500tys za projekt szkoły? Czy ludzie popierający tą bandę nie rozumieją że są okradani z podatków?

5 grudnia, 21:14, Gość:

No więc tu wychodzi Twoje dyletanctwo, niestety m. in dzięki panowaniu Pana z kotem, ceny wszystkich usług i produktów poszły ostro w górę, więc cena ta za zaprojektowanie jednej z najnowocześniejszych w całej Polsce placówek oświatowych jest niestety rynkowa. Zarzuty więc szybko zostaną oddalone, gorzej jak do tego czasu PiSlamorzercy wyprowadzą z gminy wszystkie fundusze poprzez nadanego komisarza. Nastały czarne czasy dla naszej gminy, ciekawe jak szybko doprowadzą oni do jej upadku.

5 grudnia, 22:56, Patriota:

Ciemniaku to jest sprawa z lat przed Pisem, pan z kotem jest lepszy niż donald ambergold. Ale peowcy i kodziarze którym ukrócono możliwość złodziejstwa kwiczą tak jak ty.

6 grudnia, 7:07, Gość:

No i chyba niestety mijasz się z prawdą , szkoła została wybudowana za czasów nierządu PIS. Widać jak działa ciemny lud popierający Jarosława, najpierw obrazić nie mając podstaw a potem odwołać się do Tuska lub innych osób bez ładu i składu. Ach ta Polska , to jest straszne co 4 lata rządu tych pseudo polityków zrobiło z naszymi obywatelami. Najgorsze jest to że ich wyborcy po prostu nie myślą ...

6 grudnia, 9:53, Arek:

Taa za platformy było super, ambergoldy, wały na autostradach, mafie vatowskie. Nie jestem zwolennikiem pisu ani po, nie biore 500 ale jesli burmistrza zawiesili, dostał zarzuty to mają dowody nie z rękawa.

6 grudnia, 12:42, Gość:

Ośle... Same licencje na programy do projektowania to rocznie 60 tysięcy złotych... Dokicz do tego czas i ekipę która musi ogarnąć projekt... Wiesz ile trzeba rzeczy przemyśleć i rozważyć? Obliczyć? Nie znasz się na projektowaniu to się nie wypowiadaj, jak reszta speców... Żenada

Dokicz cala prawda.

G
Gość
5 grudnia, 20:07, Jan:

Swoją drogą dać ponad 500tys za projekt szkoły? Czy ludzie popierający tą bandę nie rozumieją że są okradani z podatków?

5 grudnia, 21:14, Gość:

No więc tu wychodzi Twoje dyletanctwo, niestety m. in dzięki panowaniu Pana z kotem, ceny wszystkich usług i produktów poszły ostro w górę, więc cena ta za zaprojektowanie jednej z najnowocześniejszych w całej Polsce placówek oświatowych jest niestety rynkowa. Zarzuty więc szybko zostaną oddalone, gorzej jak do tego czasu PiSlamorzercy wyprowadzą z gminy wszystkie fundusze poprzez nadanego komisarza. Nastały czarne czasy dla naszej gminy, ciekawe jak szybko doprowadzą oni do jej upadku.

5 grudnia, 22:56, Patriota:

Ciemniaku to jest sprawa z lat przed Pisem, pan z kotem jest lepszy niż donald ambergold. Ale peowcy i kodziarze którym ukrócono możliwość złodziejstwa kwiczą tak jak ty.

6 grudnia, 7:07, Gość:

No i chyba niestety mijasz się z prawdą , szkoła została wybudowana za czasów nierządu PIS. Widać jak działa ciemny lud popierający Jarosława, najpierw obrazić nie mając podstaw a potem odwołać się do Tuska lub innych osób bez ładu i składu. Ach ta Polska , to jest straszne co 4 lata rządu tych pseudo polityków zrobiło z naszymi obywatelami. Najgorsze jest to że ich wyborcy po prostu nie myślą ...

6 grudnia, 9:53, Arek:

Taa za platformy było super, ambergoldy, wały na autostradach, mafie vatowskie. Nie jestem zwolennikiem pisu ani po, nie biore 500 ale jesli burmistrza zawiesili, dostał zarzuty to mają dowody nie z rękawa.

Ośle... Same licencje na programy do projektowania to rocznie 60 tysięcy złotych... Dokicz do tego czas i ekipę która musi ogarnąć projekt... Wiesz ile trzeba rzeczy przemyśleć i rozważyć? Obliczyć? Nie znasz się na projektowaniu to się nie wypowiadaj, jak reszta speców... Żenada

H
HMC
6 grudnia, 9:59, Lolek:

Dlaczego się uwzięli na biednego burmistrza, lament ze polityka. Jakoś w gminach sąsiednich gdzie nie rzadzi pis nikogo cba nie zamyka. Poczekamy, zobaczymy, może się wyjaśni.

Biednego burmistrza co ty człowieku piszesz? Udajesz że nie widzisz tych wałów?

G
Gość

No i będzie komisarz z PISuaru czyli z republiki banasiowej - nic tylko pogratulować :)

L
Lolek

Dlaczego się uwzięli na biednego burmistrza, lament ze polityka. Jakoś w gminach sąsiednich gdzie nie rzadzi pis nikogo cba nie zamyka. Poczekamy, zobaczymy, może się wyjaśni.

A
Arek
5 grudnia, 20:07, Jan:

Swoją drogą dać ponad 500tys za projekt szkoły? Czy ludzie popierający tą bandę nie rozumieją że są okradani z podatków?

5 grudnia, 21:14, Gość:

No więc tu wychodzi Twoje dyletanctwo, niestety m. in dzięki panowaniu Pana z kotem, ceny wszystkich usług i produktów poszły ostro w górę, więc cena ta za zaprojektowanie jednej z najnowocześniejszych w całej Polsce placówek oświatowych jest niestety rynkowa. Zarzuty więc szybko zostaną oddalone, gorzej jak do tego czasu PiSlamorzercy wyprowadzą z gminy wszystkie fundusze poprzez nadanego komisarza. Nastały czarne czasy dla naszej gminy, ciekawe jak szybko doprowadzą oni do jej upadku.

5 grudnia, 22:56, Patriota:

Ciemniaku to jest sprawa z lat przed Pisem, pan z kotem jest lepszy niż donald ambergold. Ale peowcy i kodziarze którym ukrócono możliwość złodziejstwa kwiczą tak jak ty.

6 grudnia, 7:07, Gość:

No i chyba niestety mijasz się z prawdą , szkoła została wybudowana za czasów nierządu PIS. Widać jak działa ciemny lud popierający Jarosława, najpierw obrazić nie mając podstaw a potem odwołać się do Tuska lub innych osób bez ładu i składu. Ach ta Polska , to jest straszne co 4 lata rządu tych pseudo polityków zrobiło z naszymi obywatelami. Najgorsze jest to że ich wyborcy po prostu nie myślą ...

Taa za platformy było super, ambergoldy, wały na autostradach, mafie vatowskie. Nie jestem zwolennikiem pisu ani po, nie biore 500 ale jesli burmistrza zawiesili, dostał zarzuty to mają dowody nie z rękawa.

E
Ehh2
5 grudnia, 20:07, Jan:

Swoją drogą dać ponad 500tys za projekt szkoły? Czy ludzie popierający tą bandę nie rozumieją że są okradani z podatków?

5 grudnia, 21:14, Gość:

No więc tu wychodzi Twoje dyletanctwo, niestety m. in dzięki panowaniu Pana z kotem, ceny wszystkich usług i produktów poszły ostro w górę, więc cena ta za zaprojektowanie jednej z najnowocześniejszych w całej Polsce placówek oświatowych jest niestety rynkowa. Zarzuty więc szybko zostaną oddalone, gorzej jak do tego czasu PiSlamorzercy wyprowadzą z gminy wszystkie fundusze poprzez nadanego komisarza. Nastały czarne czasy dla naszej gminy, ciekawe jak szybko doprowadzą oni do jej upadku.

6 grudnia, 7:17, ja:

to nie jest cena za projekt tylko za koncepcję ("przygotowanie koncepcji budowy nowej szkoły"). Za koncepcję 500 tys. zł, czujesz to?

Projekt robił wykonawca na podstawie koncepcji.

Praca jest warta tyle za ile ktoś jest gotowy ją wykonać i tyle,ile ktoś jest gotowy zapłacić. Zasadniczo ciężko jest coś takiego wycenić,a nie oszukujmy się po stronie Pysu działa, to identycznie .

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3