Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CDN, czyli czas dla nowych

Łukasz Gazur
Spotkania w ramach Centrum Dramatu Najnowszego odbywają się w Domu Machin (scena Miniatura)
Spotkania w ramach Centrum Dramatu Najnowszego odbywają się w Domu Machin (scena Miniatura) fot. Andrzej Banaś
Teatr. W Krakowie powstało Centrum Dramatu Najnowszego. Działa przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Inicjatywa CDN to całoroczne warsztaty dramatopisarskie oraz scenicznego czytania współczesnych dramatów. W założeniu mają to być zajęcia dla osób, które już piszą, ale chcą rozwijać i doskonalić swoje umiejętności. Koordynatorami i głównymi prowadzącymi warsztatów są kierownicy literaccy Teatru im. J. Słowackiego: Mateusz Pakuła i Jakub Roszkowski, ale prowadzić je będą przede wszystkim wybitni prozaicy, poeci, scenarzyści filmowi i komiksowi.

W tym gronie znajdą się m.in. Justyna Bargielska, Jerzy Franczak, Jacek Dukaj, Tomasz Wasilewski, KaeReL. Z kolei wśród reżyserów, którzy zajmować się będą przygotowaniem czytań dramatów znaleźli się m.in. Anna Augustynowicz, Paweł Świątek, Remigiusz Brzyk, Maciej Podstawny, Maja Kleczewska, Krzysztof Garbaczewski, Ewelina Marciniak, Yana Ross.

- Chcielibyśmy, aby uczestnicy warsztatów rozwijali swoją wyobraźnię i warsztat pisarski nie tylko poprzez styczność z dramatem, ale z literaturą w ogóle, z prozą, poezją, scenariuszem filmowym i komiksem. Zależy nam na tym, by zaproszeni twórcy ośmielali literacką wyobraźnię uczestników, poszerzali ich perspektywy patrzenia, proponowali nowe formy, wprowadzali obudowę kontekstową - tłumaczą Mateusz Pakuła i Jakub Roszkowski.

W spotkaniach, które odbywają się raz w miesiącu, bierze udział 10 uczestników, m.in. Iwona Korszańska i Sandra Szwarc - finalistki Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, czynni już zawodowo dramaturdzy i reżyserzy Tomasz Kaczorowski i Beniamin Bukowski, oraz prozaicy, którzy chcą poszerzyć swój warsztat i umiejętności: Dominika Słowik, Aleksandra Zielińska, Kuba Wojtaszczyk.

- Naszym celem jest wychowanie nowego pokolenia polskich dramaturgów, którzy związani będą z Teatrem im. Juliusza Słowackiego. Ale ważne było też stworzenie miejsca, które nastawione będzie na ludzi piszących z myślą o scenie - mówił Bartosz Szydłowski, kurator programu artystycznego sceny przy pl. Św. Ducha.

Spotkania, zlokalizowane w tzw. Domu Machin (czyli na scenie Miniatura, gdzie kiedyś mieściła się własna elektrownia teatru), odbywać się będą raz w miesiącu i zakładają obecność widzów. Bilety w cenie 5 zł są do nabycia w kasie teatru.

- Na świecie takie przedsięwzięcia teatrów są raczej standardem, bo pozwalają od razu konfrontować teksty dramatyczne ze sceną - mówi dr Mariusz Zawiślak, socjolog kultury specjalizujący się w badaniach instytucji kultury.

Salon Poezji

To właśnie Miłość!
Już niedługo Dzień Świętego Walentego, znany na całym świecie jako Święto Zakochanych. Nic więc dziwnego, że najbliższy Krakowski Salon Poezji w Teatrze im. Juliusza Słowackiego poświęcony będzie wierszom miłosnym. Jego hasło brzmi: „Miłość jest wszystkim, co istnieje”.

Cóż, to uczucie jest jednym z największych inspiratorów dla poetów. Niezależnie od czasów, zmieniających się mód i stylów życia. Czasem wierszowane strofy wynikały z radości, innym razem były efektem bólu po niespełnionej miłości. I jednych, i drugich w tomikach poetyckich do dziś nie brakuje.

Wiersze tym razem czytać będą: Dominika Bednarczyk, Pola Błasik, Juliusz Chrząstowski i Krzysztof Piątkowski.

Na fortepianie zagra Michał Wierba.

Wstęp na Krakowski Salon Poezji jest wolny. Bezpłatne wejściówki na miejsca siedzące można odbierać w kasie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w sobotę poprzedzającą spotkanie. Dostępne są od godziny 9 do wyczerpania limitu miejsc. Warto zaznaczyć, że trzeba się spieszyć, bo wejściówki znikają w okamgnieniu.

(ŁUG)
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski