Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cegiełki na Sukiennice

AN
Muzeum Narodowe w Krakowie planuje - o czym obszernie informowaliśmy - modernizację swojej najstarszej siedziby: Galerii Malarstwa Polskiego XIX wieku w Sukiennicach. Projekt renowacji i modernizacji poddano konsultacji społecznej. Dzienniki wydawane w Krakowie opublikowały ankietę, w której wypowiadać się mogli czytelnicy. Niezależnie od tego muzeum przeprowadziło własne badania metodą ankiety audytoryjnej.

Krakowianie o modernizacji galerii

   Z analizy wszystkich wypowiedzi wynika, że 2/3 respondentów odwiedziło galerię więcej niż jeden raz, czyli że stała wystawa w Sukiennicach jest miejscem, do którego się powraca.
   Zdecydowana większość opowiada się za zmianami zaproponowanymi w programie renowacji i modernizacji. Najwięcej (81 proc.) przychylnych opinii uzyskał pomysł utworzenia sali wystaw zmiennych oraz tarasów widokowych (80 proc.).
   Niewiele mniejsze poparcie (79 proc.) ma wyposażenie obiektu w klimatyzację i sklepik muzealny z prawdziwego zdarzenia.
   Z najmniejszym entuzjazmem spotkał się projekt otwarcia - wzorem wielu muzeów europejskich - kawiarni, ale i tu poparcie przkroczyło 50 proc.
   Respondenci ze swojej strony zaproponowali m.in. przystosowanie obiektu dla niepełnosprawnych, wyposażenie sal ekspozycyjnych w większą ilość miejsc do odpoczynku, lepsze oświetlenie ekspozycji. Spora grupa dostrzega potrzebę zmodernizowania toalet i zwiększenia ich liczby.
   Ponad 75 proc. uczestników ankiety wyraziło gotowość wzięcia udziału w społecznej zbiórce funduszy na renowację galerii w Sukiennicach. To w prostej linii kontynuowanie tradycji, z której zrodziło się Muzeum Narodowe. Stan posiadania muzeum (zbiory, budynki) w dużej mierze pochodzi z darowizn.
   Na modernizację Sukiennic Muzeum Narodowe przygotowało specjalne "cegiełki": repodukcje dwóch akwareli Aleksandra Gryglewskiego (1833 - 1879) z widokiem Sukiennic przed przebudową, przeprowadzoną w 1869 r. Cegiełki są już do nabycia w kasach, we wszystkich oddziałach muzeum. Cena minimalna wynosi 25 zł za jedną cegiełkę-reprodukcję.
   Mile widziane są, oczywiście, wyższe wpłaty. Pierwsi nabywcy, goście uroczystego spotkania w Sukiennicach, płacili po 50 - 100 zł. Powtórzenia są wskazane, acz nieobowiązkowe.
(AN)

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski