Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Celtyckie foremki do produkcji monet

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Plakat wystawy
Plakat wystawy
Archeologia. Dzięki lutowemu „Zabytkowi miesiąca” w Muzeum Archeologicznym dowiadujemy się, jak przed dwoma tysiącami lat powstawały monety.

Wystawa prezentuje gliniane formy do wytopu monet, odkryte przez archeologów w Mogile oraz Zakrzowie. Można je oglądać do końca lutego.

Pierwszymi zajmującymi się produkcją monet rzemieślnikami (mincerzami) na ziemiach dzisiejszej Polski byli Celtowie. Zachodnią Małopolskę zamieszkiwali od końca III wieku p.n.e. do początków I w. n.e. - Mennictwo celtyckie na terenach podkrakowskich można datować na przełom II i I wieku p.n.e. Wzorowało się ono na złotym mennictwie Bojów, celtyckiego plemienia z terenu Czech, Moraw, Dolnej Austrii i południowo-zachodniej Słowacji - podkreśla Małgorzata Wawer, kurator wystawy.

W muzeum zobaczymy foremki, w jakich produkowano półfabrykaty monet. Według badaczy foremki były jednorazowego użycia. W ich zagłębieniach powstawały krążki o odpowiedniej wadze i zawartości kruszcu. Następnie za pomocą stempla-tłoka menniczego oraz matrycy wybijano monety.

W Małopolsce znajdowane były też same monety. Charakteryzowały się miseczkowatym kształtem (co miało związek ze sposobem ich produkcji) oraz różnym udziałem procentowym złota i srebra w ich stopie.

Archeolodzy zwracają uwagę, że lokalna produkcja celtyckich monet w rejonie podkrakowskim świadczy o wysoko rozwiniętych kontaktach handlowych i poziomie ekonomicznym ówczesnych mieszkańców Małopolski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski