Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cenne Brzegi

Redakcja
- Akweny są za małe, a ponadto zbyt cenne przyrodniczo - wyjaśnia wiceburmistrz Wieliczki Tadeusz Juras. - Ponadto jeśli ktoś myśli o udostępnieniu pożwirowych wyrobisk amatorom kąpieli, to powinien o tym myśleć już w momencie rozpoczęcia eksploatacji. Trzeba odpowiednio wyprofilować dno, by było bezpieczne, nie wywoływało tak niebezpiecznych dla pływaków wirów.

Na granicy Wieliczki i Krakowa

 (INF. WŁ.) W Brzegach, na granicy gminy Wieliczką a Krakowem przez lata wydobywano żwir. Utworzone z wyrobisk stawy nadzoruje dziś wielicki Oddział Polskiego Związku Wędkarskiego. Wielu krakowian traktuje Brzegi, jako konkurencję przepełnionego w upalne dni Kryspinowa. Tymczasem w koncepcjach zagospdarowania tych akwenów nie ma miejsca na rekreację.
 Na wyspach i w trudno dostępnych rejonach brzegów stawów są gniazda rzadkich gatunków ptaków. W ciągu trzech lat, po zakończeniu eksploatacji pojawiła się tam rzadka roślinność. Do stawów przywieziono narybek ze starorzeczy. Tam, gdzie stworzyły one tarliska, zabezpieczono je przed wędkarzami i kłusownikami. Jodłowe gałęzie gęsto rozłożone w wodzie sprawiają, że ci, którzy będą chcieli zakłócić spokój, narażają się na zniszczenie sprzętu.
 Podczas niedawnych ćwiczeń strażacy z z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce oczyścili akweny w Brzegach. Wyciągnęli z dna m.in. kilka... samochodów.

(KG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski