Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cenne fotografie znajdą wreszcie nowy dom

Łukasz Gazur
Muzeum Historii Fotografii nie opuści budynku przy ul. Józefitów. Tu pozostanie główna siedziba
Muzeum Historii Fotografii nie opuści budynku przy ul. Józefitów. Tu pozostanie główna siedziba Fot. Adam Wojnar
Muzeum. Władze Krakowa chcą pozyskać dla Muzeum Historii Fotografii nowy budynek.

Budynek przy ul. Józefitów 16, w którym obecnie mieści się siedziba Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, jest dla tej placówki za ciasny. Choć pomieszczenia dawnej willi są urokliwe, to na pewno nie spełniają warunków, jakich potrzebuje muzeum. Jak podkreśla Marek Świca, powołany w zeszłym roku na stanowisko dyrektora tej instytucji, brak tu przestrzeni na wystawy, bo sporą część budynku zajmują magazyny. Dodatkowym problemem jest brak odpowiedniej wentylacji.

- To bez wątpienia jedno z najważniejszych zadań, jakie mam przed sobą. Rozwiązanie tej kwestii pozwoli nadać instytucji nową dynamikę. Przede wszystkim trzeba przedyskutować stan obecnego budynku Muzeum Historii Fotografii i jego funkcję. Jestem zdania, że nie powinny się w nim znajdować magazyny, bo nie ma tu właściwych warunków - tłumaczył „Dziennikowi Polskiemu” w pierwszym wywiadzie po objęciu stanowiska Marek Świca.

Okazuje się jednak, że zastępca prezydenta Krakowa ds. kultury, promocji i spraw społecznych Andrzej Kulig, znalazł rozwiązanie - miasto prowadzi w tej sprawie rozmowy z Agencją Mienia Wojskowego. Według jego planu, Muzeum Historii Fotografii miałoby ulokować się w dawnym wojskowym budynku o powierzchni ok. 1,3 tys. mkw. przy ul. Rakowickiej 22. Co więcej, na sąsiadującej z opuszczoną budowlą działce miałby powstać dodatkowy pawilon muzealny.

Gdyby te plany udało się zrealizować - zapewnia Marek Świca - rozwiązałoby to problemy lokalowe muzeum. Instytucja nie opuściłaby jednak willi przy ul. Józefitów 16. Tam mieściłaby się dyrekcja i administracja. Część sal służyłaby nadal za przestrzenie wystawiennicze. W nowych budynkach mieściłyby się powierzchnie magazynowo-konserwatorskie, znalazłoby się miejsce na warsztaty. Nowy pawilon posłużyłby na potrzeby wystaw czasowych.

- Gdyby udało nam się pozyskać ten budynek i działkę, moglibyśmy rozpocząć przygotowanie wniosku do programu Ministerstwa Rozwoju „Infrastruktura i Środowisko”, który pozwoli zdobyć środki na remont starej siedziby, a także budowę nowego pawilonu - mówi Marek Świca.

I zapewnia, że jest szansa, by budynek pozyskać do końca bieżącego roku.

Przypomnijmy, że według pierwotnego planu nowego dyrektora placówki, rozwiązaniem problemów lokalowych muzeum miało być wybudowanie pawilonu na terenie Parku Krakowskiego. Ale ten pomysł wzbudził spore kontrowersje obrońców zieleni i działaczy miejskich.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski