Cenne zwycięstwo KGHM BC Polkowice w koszykarskiej Eurolidze

OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Nika Barić, zawodniczka BC Polkowice.
Nika Barić, zawodniczka BC Polkowice. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
W meczu trzeciej kolejki grupy B Euroligi koszykarek zespół KGHM BC Polkowice wygrał na wyjeździe z Basket Landes z Francji 81:75 (20:18, 17:25, 19:11, 25:21). To drugie zwycięstwo w tych rozgrywkach wicemistrzyń Polski.

Początek meczu wskazywał, że BC może odnieść we Francji łatwe zwycięstwo, bowiem nie minęły cztery minuty, a wicemistrzynie Polski prowadziły już 10:4. Wystarczyło jednak 120 sekund, kilka błędów, niecelnych rzutów i na tablicy wyników pojawił się remis 10:10. Kolejne fragmenty były bardzo wyrównane, ale to zespół trenera Karola Kowalewskiego miał dwa, trzy punkty przewagi.

W drugiej kwarcie obraz gry długo się nie zmieniał i trwała wymiana kosz za kosz. Aż do stanu 24:26, kiedy BC zdobył dziewięć punktów z rzędu. W tym momencie trenerka Julie Barennes poprosiła o przerwę. Przekazane wskazówki były na tyle skuteczne, że kolejny fragment Basket Landes wygrał 14:0 i wyszedł na prowadzenie 40:35. Teraz o czas poprosił trener Kowalewski. Czarną serię przełamała Charli Collier, ale w połowie meczu to zespół z Francji prowadził 43:37.

Trzecia kwarta niewiele zmieniła. Mecz był nadal bardzo wyrównany, żadnej z drużyn nie udało się zdominować rywalki i wynik bliski był remisu. Na niespełna dwie minuty przed końcem trafiła Julia Piestrzyńska a kilka chwil później akcję powtórzyła Liliana Banaszak i BC wyszedł na prowadzenie 53:50. Basket Landes zdołał doprowadzić do kolejnego remisu (54:54), ale ostatnia akcja tej kwarty należała do Pietrzyńskiej.

Kiedy na początku czwartej części spotkania Banaszak podwyższyła prowadzenie do siedmiu oczek (61:54), wydawało się, że BC przejmuje inicjatywę. Ale historia powtórzyła się kolejny raz i następny fragment należał do rywalek i szybko zrobiło się 61:60.

Na sześć minut przed końcem BC prowadził 64:63. Kolejny fragment polkowiczanki wygrały 10:0 i to był decydujący moment tego wyrównanego meczu. Alexis Peterson na trzy minuty przed końcem przełamała niemoc Landes, ale tym razem polkowiczanki nie pozwoliły już rywalkom na zniwelowanie strat i wygrały całe spotkanie 81:75.