Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cenny podarunek

BES
(INF. WŁ.) Od soboty kościół w Gliczarowie Górnym może się poszczycić fragmentami z obu ołtarzy pontyfikalnych Podhala - tego spod Wielkiej Krokwi zbudowanego w 1997 r. oraz tego z nowotarskiego lotniska wzniesionego w 1979 r. Fragmenty ołtarza z Zakopanego przekazał jego twórca Marek Szala.

Fragmenty papieskich ołtarzy trafiły do Gliczarowa Górnego

   Na wieść, iż rozpoczęto przygotowania do I Biegu Papieskiego, któremu patronuje Jan Paweł II, a za miejsce startu wybrano Gliczarów Górny, Marek Szala postanowił podarować kościołowi w tej miejscowości części zakopiańskiego ołtarza pontyfikalnego przechowywane od lat niczym relikwie.
   - Ojciec Święty na Podhalu odprawił przecież jedynie dwie msze święte - mówił Marek Szala, podkreślając, iż trasa biegu powinna połączyć oba miejsca: Tatry i nowotarskie lotnisko. Zapytał tamtejszego proboszcza czy nie przyjąłby kawałka (metra kwadratowego) obrusu z 500-metrowego pokrywającego ołtarz w 1997 r. Obrus ten tuż po mszy papieskiej częściowo na strzępy porwali pielgrzymi.
   Marek Szala zaproponował, by bieg rozpocząć dźwiękiem z kopii pasterskiego dzwonka z brązu, który otrzymał Ojciec Święty w 1992 roku w Watykanie, gdy do Zakopanego zapraszali go górale._
   
- Ksiądz był wzruszony. Okazało się, że i on ma części papieskiego ołtarza z Nowego Targu: nakrycie na stół liturgiczny i krzyż znajdujący się kiedyś w zwieńczeniu krokwi - _relacjonował Marek Szala. (BES)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski