Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centra - szansa dla nauki

Redakcja
Transfer to kontakt nauki z przemysłem polegający na promowaniu technologii, opracowywanych zarówno przez ośrodki badawcze i uczelnie, jak i przez firmy w Europie, a także badanie potrzeb firm i rozwiązywanie występujących w nich problemów technologicznych.

Transfer technologii \* systemy informacyjne \* szkolenia

Powołanie w Politechnice Krakowskiej Centrum Transferu Technologii jest w pewnym sensie konsekwencją przystąpienia Polski do 5. Programu Ramowego Badań Rozwoju Technicznego i Prezentacji Unii Europejskiej.
 - Jesteśmy Regionalnym Punktem Kontaktowym pomagającym polskim instytucjom badawczym, firmom, jednostkom organizacji państwowych, osobom fizycznym i prawnym w staraniu się o finanse z 5. Programu Ramowego UE - mówi dr Tomasz Maczuga prowadzący krakowskie Centrum. - Pieniądze mogą być przeznaczane wyłącznie na badania stosowane, rozwijające konkretne problemy społeczeństwa europejskiego, służące na przykład poprawie jakości życia, ochronie środowiska naturalnego czy też na badania w dziedzinie ochrony zdrowia, technologii komputerowych, transportu.
 W ramach 5. Programu Polacy mogą otrzymywać fundusze na równych prawach z innymi członkami UE i uczestniczyć w pracach badawczych prowadzonych w zespołach międzynarodowych.
 Krakowskie Centrum, oprócz pełnienia roli jednego z 9 regionalnych punktów kontaktowych 5. Programu jest także koordynatorem Ośrodka Przekazu Innowacji UE obejmującego swym zasięgiem Polskę południową. W kraju funkcjonują 3 takie ośrodki, grupujące 8 instytucji zajmujących się transferem technologii. W Europie jest ich 68 i skupiają one 250 organizacji, w których 800 specjalistów obsługuje ponad 100 tysięcy firm.
 Ośrodki Przekazu Innowacji, w tym również ośrodek krakowski powołany w PK, niosą pomoc firmom innowacyjnym, szczególnie małym i średnim (ze wszystkich branż), oraz uczelniom, instytutom badawczym i branżowym. Sieć Ośrodków Przekazu Innowacji pomaga w wymianie ofert technologicznych, w znalezieniu w Europie partnera zainteresowanego wykorzystaniem wyników badań i transferem technologii. Umożliwia też lokalnym firmom promowanie ich osiągnięć technologicznych w krajach europejskich. Pomoc dotyczy również negocjowania umów międzynarodowego transferu, dostępu do wyników, projektów badań i rozwoju technologicznego w Europie.
 Ośrodek Przekazu Innowacji w PK poszukuje też polskich odbiorców ofert nadsyłanych z innych europejskich krajów.
 Dla osób zainteresowanych kontaktami technologicznymi z Europą Ośrodek prowadzi specjalne szkolenia.

Kształcenie i badania

 Centrum Systemów Informacyjnych to wyodrębniona organizacyjnie i finansowo jednostka Politechniki Krakowskiej współpracująca, na podstawie porozumień i umów, z podmiotami gospodarczymi znajdującymi się w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, w Parku Technologicznym uczelni.
 - Działalność Centrum - mówi jego dyrektor, prof. dr hab. inż. Edward Wantuch - ukierunkowana jest przede wszystkim na kształcenie i badania prowadzone przy współpracy z firmami produkującymi oprogramowanie dla komputerowego wspomagania produkcji i zarządzania firmami oraz organizacjami samorządowymi. W działalności tej mieszczą się także zagadnienia komputerowego wspomagania i integracji procesów projektowania i wytwarzania oraz wspomagania decyzji.
 Centrum, otwarte dla wszystkich studentów PK, rozpoczyna właśnie swą działalność, niedługo odbędzie się nabór pierwszych słuchaczy (w drodze konkursu). Część studentów podejmie kształcenie od VII semestru studiów podstawowych, a w semestrze X, dyplomowym, dokończą naukę (dyplom) na swoich wydziałach, wzbogaceni o wiedzę nabytą w Centrum (specjalności - systemy informacyjne w procesach wytwarzania i systemy informacyjne w kształtowaniu środowiska).
 W ramach studiów podyplomowych Centrum prowadzić też będzie studium - Informatyka dla nauczycieli. W zajęciach (płatnych), których program przygotowano zgodnie z wymogami MEN, mogą uczestniczyć nauczyciele szkół ponadpodstawowych.
 W Centrum odbywać się też będą rozmaite kursy i szkolenia, dla pracowników administracyjnych, mające ułatwić posługiwanie się programami informatycznymi służącymi do obsługi małych i średnich firm.

Jakość i zarządzanie

 W ubiegłym roku utworzono w PK Centrum Szkolenia i Organizacji Systemów Jakości. Powstało ono z myślą o podnoszeniu kwalifikacji inżynierów zatrudnionych w firmach i pracowników szkół wyższych.
 Centrum organizuje i prowadzi studia podyplomowe, kursy i szkolenia w kilku zakresach tematycznych. Jeden z nich dotyczy międzynarodowego systemu zapewnienia jakości w zakładach przemysłowych według norm ISO 9000. Politechnika podpisała umowę z Polskim Centrum Badań i Certyfikacji upoważniającą uczelnię do kształcenia i uzyskiwania przez absolwentów Certyfikatu Asystenta Jakości. Posiadacz takiego dokumentu może opracowywać procedury i całą dokumentację związaną z wprowadzaniem systemu ISO w zakładach zmierzających do poprawy jakości produkcji. Certyfikaty wydawane są przez PCBC w Warszawie.
 Studium Zarządzania Środowiskowego według norm ISO 14 000 ułatwia słuchaczom zdobywanie wiedzy związanej z wprowadzaniem systemów zarządzania środowiskowego zgodnych z normami europejskimi, dotyczącymi ochrony środowiska naturalnego.
 Działające w ramach Centrum Studium BHP pozwala na uzyskanie świadectwa ukończenia studiów podyplomowych wydanego przez krakowską Politechnikę, zaświadczenia dla służb BHP, jak i zaświadczenia ratownika medycznego.
 Studium Zarządzania i Organizacji w Jednostkach Samorządowych i Podległych przekazuje aktualne informacje dotyczące funkcjonowania jednostek samorządowych.
 Centrum prowadzi też kursy, np. dla przyszłych asystentów jakości (dla absolwentów szkół średnich i studentów).
 - Wszystkie studia podyplomowe i kursy prowadzone przez Centrum Szkolenia i Organizacji Systemów Jakości dotyczą norm Unii Europejskiej - mówi dyrektor Centrum, dr inż. Adam Tabor. - Odnosi się to zarówno do jakości, jak i systemów zarządzania.
 Nauka w studiach trwa dwa semestry (minimum 250 godzin) i jest odpłatna.
DANUTA ORLEWSKA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski