Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Dziś ostatni dzień składania obowiązkowych deklaracji! Posypią się kary?

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Dziś upływa termin na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – CEEB, a tymczasem aż w 38 małopolskich gminach deklarację złożyła mniej niż połowa właścicieli/zarządców budynków mieszkalnych. W żadnej z gmin naszego województwa poziom wypełnienia bazy CEEB nie wynosi 100 procent, w zaledwie trzech gminach przekroczył on 90 proc. Za niedopełnienie obowiązku złożenia deklaracji grożą wysokie kary.

Przypomnijmy, powszechny spis źródeł ciepła ruszył 1 lipca 2021 r. CEEB to istotne narzędzie wspierające wymianę starych pieców (tzw. „kopciuchów”) na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania, a tym samym wspierające również walkę ze smogiem. Ma ono postać elektronicznego rejestru służącego gromadzeniu i udostępnianiu informacji dotyczących ogrzewania wszystkich budynków na terenie naszego kraju.

Budowę nowego systemu powierzono Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego. CEEB powstała przy współpracy władz regionalnych i lokalnych oraz innych instytucji zaangażowanych w poprawę jakości powietrza z całej Polski.

Nowy obowiązek obejmuje wszystkich właścicieli oraz zarządców domów i mieszkań. Deklarację musi złożyć każdy, kto posiada źródła ciepła i spalania paliw o mocy do 1 MW. Chodzi m.in. o takie urządzenia, jak: kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe, kominek, piec kaflowy, pompa ciepła, sieć ciepłownicza, gazowy podgrzewacz wody, koza, kuchnia węglowa, piecokuchnia, trzon kuchenny, promiennik gazowy, ogrzewanie elektryczne i kolektor słoneczny.

Właściciele nowo powstałych obiektów na złożenie deklaracji CEEB mają 14 dni od chwili uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw. Jeśli zaś chodzi o budynki już istniejące, to ich właściciele/zarządcy muszą złożyć deklarację do 30 czerwca 2022 r. Termin upływa dziś, lecz – niestety – do wypełnienia bazy CEEB jest jeszcze bardzo daleko. Posypią się kary?

Wielu nie złożyło deklaracji

Z danych GUNB, które są na bieżąco aktualizowane, wynika, że swój obowiązek w stu procentach wypełniły tylko dwie gminy w całej Polsce: Siennica Różana w woj. lubelskim i Zawidów woj. dolnośląskim (stan na 30 czerwca, godz. 11:17). W pierwszej dziesiątce, jeśli chodzi o liczbę złożonych deklaracji CEEB, znalazły się również gminy: Terespol (woj. lubelskie, 99%), Szczuczyn (woj. podlaskie, 97%), Kęsowo (kujawsko-pomorskie, 97%), Nawojowa (małopolskie, 94%), Sulmierzyce (wielkopolskie, 94%), Hanna (lubelskie, 92%), Górowo Iławeckie (warmińsko-mazurskie, 92%) i Podegrodzie (małopolskie, 91%).

Jeśli zaś chodzi o gminy z najgorszymi wynikami, to niechlubne „pierwsze” miejsce zajmują tutaj Moszczenica (małopolskie) i Zwoleń (mazowieckie), których wynik to zaledwie 20% złożonych deklaracji. Prócz nich w ogonie ciągną się gminy: Jedlińsk (woj. mazowieckie, 22%), Popielów (opolskie, 24%), Rzezawa (małopolskie, 24%), Prochowice (dolnośląskie, 25%), Rakszawa (podkarpackie, 25%), Włodawa (lubelskie, 25%), Leoncin (mazowieckie, 26%) i Świdnik (lubelskie, 27%).

A jak na tle całego kraju wypada Małopolska? Całkiem nieźle, bo średnia dla naszego województwa wynosi 62%. Dla porównania w woj. mazowieckim średnia, jeśli chodzi o liczbę złożonych deklaracji, wynosi 54%, lubelskim – także 54%, podkarpackim – 55%, podlaskim – 58%, a w woj. świętokrzyskim, dolnośląskim i pomorskim – po 61%. Lepiej od nas wypadają za to np. województwa: kujawsko-pomorskie – 68%, wielkopolskie – 66% i śląskie – 63%.

Najbardziej obowiązkowi w naszym województwie okazali się mieszkańcy wymienionych już wcześniej gmin Nawojowa i Podegrodzie. Prócz nich barierę 90% złożonych deklaracji przekroczyła jeszcze tylko Sułoszowa z wynikiem 91 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się gminy: Mędrzechów – 88%, Michałowice – 83%, Piwniczna-Zdrój – 82%, Kamionka Wielka – 82%, Chełmiec – 81%, Spytkowice – 80%, Łużna – 80%, Słopnice – 80% i Mucharz – 80%.

Tak dobre wyniki udało się jednak osiągnąć niewielu małopolskim gminom. Niestety, w aż 38 gminach naszego województwa deklarację złożyła mniej niż połowa właścicieli/zarządców budynków mieszkalnych. Najsłabiej w rankingu GUNB wypada wspomniana wcześniej Moszczenica z liczbą złożonych deklaracji na poziomie zaledwie 20%. Niewiele lepiej jest w Rzezawie – 24%, Czernichowie – 30%, Radogoszczy – 31% i Sieprawiu – 32%. W ogonie ciągną się również m.in.: Lanckorona, Iwanowice i Kocmyrzów-Luborzyca – po 34%, Drwinia – 35% i Ryglice – 36%.

CEEB – posypią się kary?

Termin na złożenie deklaracji do CEEB upływa dziś – 30 czerwca. Czy spóźnialscy zdążą? Raczej wątpliwe. Wygląda więc na to, że mogą posypać się kary. Obowiązek złożenia deklaracji jest bowiem nałożony ustawowo i za jego niewypełnienie w terminie grozi mandat w wysokości 500 zł. Jeżeli zaś sprawa trafi do sądu, grzywna może wzrosnąć do aż 5 tys. zł. Nie przewidziano jednak kar za podanie błędnych informacji. Jeśli w przyszłości kominiarz czy urzędowa kontrola wykryją nieprawidłowości, po prostu poprawią nasze dane w CEEB.

Dwa rodzaje deklaracji

Przypomnijmy, deklarację do CEEB musi złożyć każdy właściciel budynku, który posiada źródła ciepła i spalania paliw o mocy do 1 MW. Jeśli nieruchomość ma więcej niż jednego właściciela, wystarczy, że deklarację złoży jeden z nich. Z kolei w przypadku budynków wielorodzinnych zasada jest następująca: wspólne źródła ciepła w budynku (np. sieć ciepłowniczą) zgłasza jego zarządca, natomiast indywidualne źródła ciepła w mieszkaniu (np. kominek) zgłasza jego właściciel. Właściciel mieszkania z kominkiem czy innym indywidualnym źródłem ciepła może również zgłosić ten fakt zarządcy budynku, by to on przekazał informację do CEEB.

W deklaracji CEEB podaje się:

  • imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby;
  • adres nieruchomości, której dotyczy składana deklaracja;
  • informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach;
  • opcjonalnie numer telefonu właściciela lub zarządcy oraz adres e-mail.

Są dwa rodzaje deklaracji. Deklaracja A dotyczy źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych, zaś deklaracja B odnosi się do źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach niemieszkalnych. Skąd pobrać stosowny formularz? Wersję elektroniczną znajdziemy na stronie Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego: www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow. Natomiast wersję papierową dostaniemy w lokalnym urzędzie gminy lub miasta.

Deklarację CEEB można złożyć w formie elektronicznej, przez internet – to preferowany sposób (zrób to jeszcze dziś!). Potrzebny tu jest profil zaufany lub e-dowód osobisty (link do elektronicznej rejestracji: zone.gunb.gov.pl). Natomiast deklarację w formie papierowej można wysłać listem albo złożyć osobiście w urzędzie gminy lub miasta.

Po otrzymaniu deklaracji urzędnicy wprowadzą dane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Mają na to 6 miesięcy w przypadku nieruchomości „starych”, a 30 dni w przypadku nowo powstałych obiektów.

Wszelkie informacje o deklaracjach CEEB są dostępne na stronie Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego: www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow.

Złóż deklarację jak najszybciej, a unikniesz kary

W związku z faktem, że bardzo wielu właścicieli nieruchomości nie dopełniło jeszcze obowiązku złożenia deklaracji do CEEB, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wystosował specjalny komunikat, w którym informuje, że deklaracje można składać także po terminie.

Oto treść komunikatu: „Mija ustawowy termin - 30 czerwca 2022 r. - do którego właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych składali deklaracje o źródłach ciepła. Jeśli jednak wskutek roztargnienia nie złożyłeś deklaracji, nie martw się tym, w dalszym ciągu deklarację możesz złożyć w systemie na stronie ceeb.gov.pl albo przekazać ją do swojego urzędu gminy tak jak dotychczas. Brak wypełnienia tego obowiązku ustawowego nie spowoduje automatycznego nałożenia kary na tych, którzy o tym zapomnieli. Zatem nie czekaj dłużej, złóż szybko deklarację do CEEB.”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski