Piec węglowy i gazowy, sieć ciepłownicza, kominek, pompa ciepła, kolektor słoneczny, koza, a nawet kuchnia węglowa – do 30 czerwca 2022 r. wszystkie te i inne posiadane źródła ciepła należało zgłosić w urzędzie gminy lub miasta. Obowiązek był powszechny, a więc obejmował wszystkich właścicieli (lub zarządców) nieruchomości. Zebrane informacje o urządzeniach grzewczych trafiły do ogólnopolskiej bazy danych – Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – która ma pomóc rządowi w walce ze smogiem.
Spis treści
- Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Przegapiłeś termin? Jeszcze możesz uniknąć kary
- Co trzeba wiedzieć o deklaracji CEEB?
- Deklaracja do CEEB. Jak ją wypełnić i złożyć?
- W I kwartale 2023 r. rusza audyt budynków w całej Polsce
- Ranking gmin. Gdzie składanie deklaracji szło najlepiej, a gdzie najgorzej?
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Przegapiłeś termin? Jeszcze możesz uniknąć kary
Jeśli właściciel lub zarządca nie dopełnił obowiązku zgłoszenia źródeł ciepła, grozi mu mandat w wysokości 500 zł. Jeżeli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć aż do 5000 zł. GUNB uspokaja jednak, że osoby, które przegapiły termin, wciąż mogą złożyć deklarację.
Jeśli (...) wskutek roztargnienia nie złożyłeś deklaracji, nie martw się tym, w dalszym ciągu deklarację możesz złożyć w systemie na stronie ceeb.gov.pl albo przekazać ją do swojego urzędu gminy tak jak dotychczas – podaje strona GUNB. – Brak wypełnienia tego obowiązku ustawowego nie spowoduje automatycznego nałożenia kary na tych, którzy o tym zapomnieli. Zatem nie czekaj dłużej, złóż szybko deklarację do CEEB.
Do kiedy można jeszcze składać deklaracje? Jak podał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, „taryfa ulgowa” dla spóźnialskich będzie obowiązywać do końca wakacji – kary będą nakładane dopiero od września. Warto więc nie zwlekać i złożyć deklarację jak najszybciej.
Warto wiedzieć, że nie przewidziano kar za podanie w deklaracji błędnych informacji. Jeśli w przyszłości kominiarz czy urzędowa kontrola wykryją nieprawidłowości, po prostu poprawią nasze dane w CEEB. Z zasad tych wynika więc, że nawet osoba, która podała kompletnie nieprawdziwe dane o posiadanych źródłach ciepła, nie zostanie ukarana – liczy się wyłącznie złożenie deklaracji.
Co trzeba wiedzieć o deklaracji CEEB?
Jak podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, nowy obowiązek obejmował wszystkich właścicieli oraz zarządców domów i mieszkań. Od 1 lipca 2021 r. mieli oni rok, by zgłosić do CEEB wszystkie posiadane źródła ciepła i spalania paliw o mocy do 1 MW. Chodziło m.in. o takie urządzenia, jak: kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe, kominek, piec kaflowy, pompa ciepła, sieć ciepłownicza, gazowy podgrzewacz wody, koza, kuchnia węglowa, piecokuchnia, trzon kuchenny, promiennik gazowy, ogrzewanie elektryczne i kolektor słoneczny. Termin składania deklaracji upłynął 30 czerwca 2022 r., jednak ci, którzy się zagapili, nadal jeszcze mogą to zrobić.