Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum bez polityki...

BK
Ostatnio gorąco jest wokół Centrum Kształcenia Praktycznego w Oświęcimiu. Opozycja w Radzie Powiatu Oświęcimskiego przytacza je jako przykład budowania w oświacie powiatowej "politycznych zależności", traktując to jako jeden z zarzutów stawianych Zarządowi Powiatu. Bogdan Cuber, odpowiedzialny w nim za oświatę, odpiera je, podkreślając przy okazji, że po kilku miesiącach działalności CKP plasuje się na drugim miejscu w Małopolsce pod względem liczby uzyskanych akredytacji egzaminacyjnych.

Placówka przy PZ nr 5 Szkół Budowlanych. Przejęła całość praktycznej nauki zawodu uczniów szkół zawodowych w Oświęcimiu

   Centrum powstało we wrześniu 2004, a bazą placówki stały się warsztaty międzyszkolne przy Powiatowym Zespole nr 5 Szkół Budowlanych. Przejęła ona całość zadań związanych z praktyczną nauką zawodu uczniów szkół zawodowych z terenu Oświęcimia. Obecnie zatrudnia 25 nauczycieli i prowadzi zajęcia dla 500 uczniów.
   Szefem CKP jest Władysław Januszyk, członek SLD, a wicedyrektorem ds. technicznych Jacek Grosser, należący do Chrześcijańskiego Ruchu Społecznego. - Czy fakt, że ktoś jest z SLD ma być przeszkodą w piastowaniu stanowisk czy udziału w konkursach? - pytał niedawno Bogdan Cuber, dodając, że jedyną miarą oceny szefów placówek oświatowych są efekty pracy, a do tych - jego zdaniem nie można mieć zastrzeżeń.
   Na początek ustalono katalog najpilniejszych zadań, które miały doprowadzić obiekty Centrum do obowiązujących standardów. - Etapowa realizacja tych działań w niedalekiej przyszłości umożliwi gruntowną modernizację obiektów i przystosowanie ich do nowych zadań dydaktycznych - twierdzi Jacek Grosser.
   Do tej pory wykonano m. in. inwentaryzację całego wyposażenia Centrum, przebudowano i wyremontowano całość instalacji przeciwpożarowej, zlecono i wykonano pomiary instalacji elektrycznej. - Dyrekcji szkoły udało się pozyskać pomoc spoza budżetu powiatu - podkreśla Bogdan Cuber.
   Firma Wienerberger Ceramika Budowlana przekazała na rzecz Centrum 70 palet pustaków ceramicznych o wartości ok. 30 tys. zł, włoska spółka Sistema Poland dwa wózki widłowe za symboliczną złotówkę. Z kolei z Fiata Auto Poland CKP otrzymało nieodpłatnie dla celów dydaktycznych elementy nadwozi i podwozi produkowanych samochodów wraz z osprzętem, a IBM Polska za niewielką opłatą przekazała 18 zestawów komputerowych i zadeklarowała dalszą pomoc w tym zakresie.
   Do pomocy CKP dołączyły żwirownie w Przecieszynie, Rajsku oraz Gromcu, które podarowały kilkadziesiąt ton kruszywa na prowadzenie prac remontowych, a z cegielni z terenu powiatu oświęcimskiego trafiło do Centrum jeszcze kilkadziesiąt palet cegieł.
    - Nie wstydzimy się chodzić od jednej firmy do drugiej i prosić o pomoc - twierdzi dyrektor Januszyk.
   Modernizacja bazy umożliwiła Centrum ubieganie się o prawo do przeprowadzania egzaminów z przygotowania zawodowego dla uczniów Małopolski zachodniej. - Po wizytacji przedstawicieli Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z Krakowa nasza placówka otrzymała upoważnienie do przeprowadzania tego typu egzaminów w czterech zawodach: murarz, stolarz, ślusarz i elektryk -dodaje szef CKP.
   Według Bogdana Cubera, już teraz po kilku miesiącach działania placówka ta, pod względem liczby uzyskanych akredytacji egzaminacyjnych plasuje się na drugim miejscu w całej Małopolsce.
(BK)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski