Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum dla powiatu

ryt
Wojewoda małopolski Jerzy Adamik zadecydował o utworzeniu w tym roku nowych Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Wśród miast powiatowych, które znalazły się na liście jest także Oświęcim. Powstanie CPR-ów zaplanowano również w Gorlicach, Brzesku, Wadowicach oraz w Chrzanowie. Ta wstępna decyzja wojewody czeka obecnie na zatwierdzenie przez Ministerstwo Zdrowia.

   W związku z tworzeniem Centrum Powiadamiania Ratunkowego odbyła się 16 stycznia w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu narada poświęcona kwestiom organizacji przyszłego CPR, którą prowadził wicestarosta Grzegorz Gołdynia. Udział wzięli w niej m. in. komendant Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu Tadeusz Spyra, dyrektor ZZOZ w Oświęcimiu Sabina Bigos-Jaworowska.
   - Obecnie oczekujemy na dalsze dyspozycje w tej sprawie, jak również na decyzje o przeznaczeniu z budżetu państwa części środków na organizację tej ważnej inwestycji, jak również na dofinansowanie wyposażenia w sprzęt komputerowy i środki łączności. Pragnę podkreślić, że nasze zabiegi skupione wokół utworzenia centrum na ziemi oświęcimskiej trwały od kilkunastu miesięcy i były bardzo intensywne. Cieszę się, że wojewoda podjął decyzję, która jest słuszna, bowiem nie można skutecznie realizować zintegrowanej pomocy w ramach dwóch powiatów. Z tego miejsca pragnę mu serdecznie podziękować - zauważył wicestrosta Grzegorz Gołdynia.
   Podstawowymi elementami organizacyjnymi tego systemu są: Centra Powiadamiania Ratunkowego, Szpitalne Oddziały Ratunkowe oraz Zespoły Wyjazdowe (karetki pogotowia).
   W naszym powiecie zrealizowano dotychczas dwa elementy systemu, dotyczące funkcjonowania Pogotowia Ratunkowego oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Warto podkreślić, iż powiat oświęcimski, jako jeden z nielicznych w województwie spełnił założenia ustawy o utworzeniu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego szczebla podstawowego. Inwestycję tę w całości sfinansowano z budżetu powiatu. Od października zeszłego roku pozyskano z Narodowego Funduszu Zdrowia kontrakt na działalność tego oddziału.
   Trzecim elementem systemu jest Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W chwili obecnej wymogi systemu spełnia baza Pogotowia Ratunkowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu, gdzie można tymczasowo zlokalizować CPR. Ostatecznie, centrum to będzie funkcjonować w nowym budynku Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej, którego budowę planuje się w najbliższych latach.
   Generalnym celem programu jest zintegrowanie wszystkich podmiotów ratownictwa w jeden system mający wspólną sieć łączności, wspólne procedury ratownicze i odpowiedni sprzęt medyczny na zasadzie "jednych noszy od miejsca zdarzenia do oddziału ratunkowego" oraz zapewnienie poszkodowanemu dotarcia do szpitalnego oddziału ratunkowego w czasie nie dłuższym niż 30 - 40 minut. Sprawą podstawową, która ułatwi oraz przyśpieszy udzielanie pomocy będzie jeden numer telefonu. Każdy z nas w razie wypadku czy zagrożenia będzie mógł zadzwonić i uzyskać zintegrowaną pomoc ze strony służby zdrowia, straży pożarnej i policji.
(ryt)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski