Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum handlowe nie jest godne Kiepury? Chcą przenieść pomnik

Alicja Fałek, Damian Radziak
Barbara Cieniawa przypomina, że pomnik miał stanąć na deptaku: - Wtedy okazało się to niemożliwe, ale warto wrócić do tego pomysłu
Barbara Cieniawa przypomina, że pomnik miał stanąć na deptaku: - Wtedy okazało się to niemożliwe, ale warto wrócić do tego pomysłu Fot. Damian Radziak
Krynica-Zdrój. Pod wnioskiem podpisało się 50 mieszkańców. Chcą, żeby słynny tenor stanął w bardziej reprezentacyjnym miejscu.

Dyskusja nad przeniesieniem pomnika Jana Kiepury z działki znajdującej się przy ul. Piłsudskiego rozgorzała po doniesieniach, że nowy właściciel kina Jaworzyna zamierza na jego miejscu wybudować centrum handlowe. Część mieszkańców Krynicy uważa, że należy znaleźć bardziej reprezentacyjne miejsce dla słynnego tenora.

- Sąsiedztwo sklepów i parkingu to nie miejsce dla wielkiego artysty - uważa Ewa Mleczyńska, która podpisała wniosek. - Powinien on stanąć na deptaku, gdzie koncertował kiedyś Kiepura albo przed jego Patrią.

Burmistrz Dariusz Reśko nie ma nic przeciwko zmianie lokalizacji pomnika, ale tylko za zgodą radnych.

Pomnik Jana Kiepury został odsłonięty 17 lipca 2004 r. dzięki staraniom Krynickiego Towarzystwa Kulturalnego, noszącego imię słynnego tenora. Najwięcej angażowała się w to długoletnia prezes Towarzystwa, Barbara Cieniawa.

- Najpierw zbieraliśmy pieniądze na budowę teatru, który miał powstać za kinem. Mieliśmy nawet zamówiony projekt, ale rozszalała się inflacja i pieniądze straciły na wartości - przypomina Barbara Cieniawa. - Stąd decyzja o budowie pomnika, który miał być wierną repliką tego stojącego w Sosnowcu, rodzinnym mieście Kiepury.

Figura miała stanąć przed Patrią - hotelem, który w latach 30. XX wieku wzniósł Kiepura. Drugie proponowane miejsce to deptak, gdzie artysta koncertował, odwiedzając Krynicę. Obie koncepcje upadły.

- Ostatecznie figurę postawiliśmy na miejskiej działce przed kinem. Wydawało się, że to odpowiednie miejsce, tym bardziej że planowano tam budowę centrum kultury - podkreśla Cieniawa. - Skoro ma tam być centrum handlowe, Kiepura nie może zostać. Uważam, że to byłaby profanacja!

Tę opinię podziela część kryniczan. Wśród nich Beata Klaska. - Idealnym miejscem jest deptak, gdzie trafia każdy turysta - wskazuje. - Można by było z głośników przy pomniku puszczać dobrą muzykę. Wtedy każdy zatrzymałby się, żeby podumać - podpowiada.

Burmistrz zapewnia, że rozważy prośbę. - Prywatnie uważam, że deptak to serce uzdrowiska i miejsce godne Jana Kiepury - mówi Dariusz Reśko. - Z drugiej strony w muszli koncertowej jest płaskorzeźba tenora. Czy to nie za dużo?

Burmistrz wskazuje także, że na deptaku jest niewiele wolnej przestrzeni, stoją tam dwa inne pomniki: Nikifora i Mickiewicza. - Jeśli już zdecydujemy się przenieść Kiepurę, to trzeba znaleźć dla niego miejsce uzgodnione z konserwatorem zabytków - dodaje Reśko. - Trzeba dobrze wyeksponować figurę, żeby każdy do niej trafił. Tak jak teraz, gdy stoi przy ul. Piłsudskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski