Centrum Rekreacji i Balneologii, trasy narciarstwa biegowego...

Redakcja
Wizualizacja Maślanego Rynku w Limanowej. Jego budowa trwa. Ma kosztować 4,5 miliona złotych, a zakończy się w przyszłym roku FOT. ARCHIWUM UM LIMANOWA
Wizualizacja Maślanego Rynku w Limanowej. Jego budowa trwa. Ma kosztować 4,5 miliona złotych, a zakończy się w przyszłym roku FOT. ARCHIWUM UM LIMANOWA
POWIAT LIMANOWSKI. Gospodarze powiatu stawiają na rozwój turystyki. W przygotowaniu kilka poważnych inwestycji. Część projektów ma być wykonana już w przyszłym roku, inne to kwestia kolejnych lat

Wizualizacja Maślanego Rynku w Limanowej. Jego budowa trwa. Ma kosztować 4,5 miliona złotych, a zakończy się w przyszłym roku FOT. ARCHIWUM UM LIMANOWA

Nadchodzące lata mają upłynąć pod znakiem dużych inwestycji na Limanowszczyźnie. Budować chcą zarówno władze powiatu, jak i poszczególnych gmin.

Wszyscy podkreślają, że region ma szanse na miliony złotych z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Plany są ambitne. Ich realizacja z pewnością wpłynie na rozwój turystyki. Humory psuje fakt, że mieszkańcy nadal nie mogą liczyć na powstanie obwodnic, które odkorkowałyby Limanową i Mszanę Dolną. Nie sfinansuje ich województwo, ani samorządy.

Budżet powiatu limano- wskiego na przyszły rok zakłada dochody w wysokości ponad 121 mln zł. Wydatki zaplanowano o blisko 10 mln zł większe. Pozwolą m.in. sfinansować wiele inwestycji infrastrukturalnych i związanych z turystyką (patrz ramka obok tekstu).

Na tym jednak nie koniec. W Banku Projektów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie jest sześć z ziemi limanowskiej, które mają szanse uzyskać dofinansowanie z MRPO na lata 2014-2020. Opiewają na około 250 milionów złotych.

Najdroższy projekt - budowy limanowskiego parku przemysłowego - opiewa na 80 mln zł. Większość dotyczy rozbudowy tras turystycznych, które połączą miejscowości z całego powiatu.

Niezależnie od uzyskania funduszy unijnych powiat w połowie przyszłego roku rozpocznie budowę jednej z najważniejszych inwestycji regionu - Centrum Rekreacji i Balneologii na bazie wód geotermalnych w Porębie Wielkiej. Do końca lipca 2014 r. powstanie także - za powiatowe pieniądze - system tras narciarstwa biegowego na Mogielicy.

Przyszłoroczny budżet Limanowej zakłada ponad 63 miliony złotych przychodów, wydatki mają wynieść ponad 71 milionów złotych, w tym wiele na inwestycje infrastrukturalne, turystyczne i kulturalne.

Największą przyszłoroczną inwestycją będzie modernizacja miejskiej oczyszczalni ścieków i kanalizacji w dzielnicy Łososina Górna oraz ulic Matki Boskiej Bolesnej i Chmielnika. Koszt około 13 milionów złotych.

- Bardzo ważnymi inwestycjami są też budowa Ośrodka Rekreacji i Sportów Ekstremalnych na Miejskiej Górze i ukończenie budowy Maślanego Rynku - wylicza Władysław Bieda, burmistrz Limanowej.

Powstanie też nowa muszla koncertowa w Parku Miejskim i dwa boiska wielofunkcyjne przy szkołach. W planach jest modernizacja dwóch mostów. - Dwa lata zabiegaliśmy o pozyskanie terenu na powiększenie parku. Po zakończeniu będzie trzy razy większy i wzbogaci się o fontanny, altanki, ścieżki i ławki - dodaje Bieda.

Znacznie mniej zamierza budować Mszana Dolna. Po ostatnich dużych inwestycjach miejscowy samorząd wyda tylko 3,5 mln zł w przyszłym roku. Nie wskazuje konkretnie na co przeznaczy te pieniądze.

Tadeusz Filipiak, burmistrz Mszany Dolnej zapewnia, że lokalne władze nie osiadają na laurach. - To rok przejściowy. W poprzednich latach było u nas dużo inwestycji, teraz chcemy skupić się na przygotowaniu kolejnych - zastrzega.

Do najważniejszych inwestycji zaplanowanych na następne lata zalicza stworzenie nowych ujęć wody pitnej dla miasta i budowę chodnika wzdłuż ulicy Krakowskiej.

Marcin Karkosza

Projekty na Limanowszczyźnie

Powiat limanowski:

- Modernizacja drogi Świdnik-Limanowa. Koszt: 8,4 mln zł.

- Przebudowa mostów na trasie Limanowa -Szyk-Mstów wraz z dojazdami. Koszt: 3,5 mln zł.

- Budowa chodników na terenie powiatu. Koszt: 2,7 mln zł.

- Utwardzenie kostką pobocza wzdłuż drogi Jodłownik-Szczyrzyc. Koszt: 800 tys. zł.

- Budowa chodnika i zatok autobusowych wzdłuż drogi powiatowej w Łostówce. Koszt: 327 tys. zł.

- Budowa chodnika i zatok autobusowych wzdłuż drogi powiatowej w Kasinie Wielkiej. Koszt: 232 tys. zł.

- Budowa chodnika w Tymbarku. Koszt: 328 tys. zł.

- Zakup udziałów w spółce Gorczańskie Wody Termalne. 300 tys. zł.

- Budowa Centrum Rekreacji i Balneologii na bazie wód geotermalnych w Porębie Wielkiej. 1 mln zł.

- Budowa narciarskich tras biegowych w rejonie Mogielicy. 1,5 mln zł.

- Odbudowa nawierzchni drogi na odcinku Samochodowego Rajdu Górskiego. Koszt: 600 tys. zł.

- Budowa boiska z bieżnią przy Zespole Szkół nr 1 im. J. Piłsudskiego w Limanowej, etap 1. 437 tys. zł.

- Modernizacja Domów Pomocy Społecznej Powiatu Limanowskiego. Koszt: 2,1 mln zł.

Miasto Limanowa:

- Budowa placu targowego. Koszt 1,4 mln zł.

- Przebudowa mostu w ciągu ul. Szwedzkiej. Koszt: 129 tys. zł.

- Odbudowa mostu w ciągu ul. Grunwaldzkiej. Koszt: 241 tys. zł.

- Rozbudowa cmentarza komunalnego. Koszt: 20 tys. zł.

- Przebudowa placów zabaw i miejsc rekreacji. 200 tys. zł.

- Rozbudowa sieci kanalizacji miejskiej. Koszt: 240 tys. zł.

- Rekultywacja składowiska odpadów. Koszt: 63 tys. zł.

- Zagospodarowanie Miejskiej Góry w Limanowej na Centrum Wypoczynku i Sportów. Koszt: 5,3 mln zł.

- Budowa boisk . Koszt: 649 tys. zł.

Projekty w ramach Subregionalnego Programu Rozwoju:

- Budowa limanowskiego parku przemysłowego. 80 mln zł.

- Budowa tras do narciarstwa biegowego w gminie Mszana Dolna i szlaków rowerowych łączących z lokalnymi atrakcjami miejscowości z tej i sąsiednich gmin. 52 mln zł.

- Budowa tras do narciarstwa biegowego na terenie gminy Limanowa i szlaków rowerowych łączących z lokalnymi atrakcjami miejscowości z tej i sąsiednich gmin. 40,7 mln zł.

- Zagospodarowanie turystyczne rejonu Mogielicy. Koszt: 7,3 mln zł .

- Park OdNowa - utworzenie nowoczesnej i przyjaznej przestrzeni dla seniorów w Limanowej. 54 mln zł.

- Przygotowanie Strefy Aktywności Gospodarczej pod budowę Centrum Sportów Letnich i Zimowych w Lubomierzu - przysiółek Rzeki. Koszt: 6 mln zł.

(karki)

Przyszły rok bogaty w inwestycje

Rozmowa z Janem Puchałą, starostą limanowskim

- Co będzie najważniejszą przyszłoroczną inwestycją na ziemi limanowskiej?

- Niewątpliwie budowa Centrum Rekreacji i Balneologii w Porębie Wielkiej. Projekt obejmuje budowę na bazie wód geotermalnych zakładu przyrodoleczniczego z hotelem przy Domu Wczasów Dziecięcych. Inwestycja poszerzy turystyczną i wypoczynkową ofertę powiatu. Budowa rozpocznie się już w połowie przyszłego roku, a zakończy w 2016 r.
- A inne inwestycje?

- W przyszłym roku powstaną także trasy narciarstwa biegowego w rejonie Mogielicy i tzw. blok energetyczny przy szpitalu w Limanowej.

- Szykuje się więc dobry rok dla Limanowszczyzny?

- Tak sądzę. Będzie obfitował w nowe, ważne projekty. Oprócz wspomnianych przeze mnie inwestycji, możliwe, że już w nadchodzącym roku rozpocznie się realizacja zadań wpisanych do Subregionalnego Programu Rozwoju na lata 2014-2020. Ambitnie zapowiadają się także plany samorządów gminnych.

Rozmawiał Marcin Karkosza

Protokoły sanitarne pomogą otworzyć biznes?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie