Centrum Rekreacji i Balneologii, trasy narciarstwa biegowego...

Redakcja
Wizualizacja Maślanego Rynku w Limanowej. Jego budowa trwa. Ma kosztować 4,5 miliona złotych, a zakończy się w przyszłym roku FOT. ARCHIWUM UM LIMANOWA
Wizualizacja Maślanego Rynku w Limanowej. Jego budowa trwa. Ma kosztować 4,5 miliona złotych, a zakończy się w przyszłym roku FOT. ARCHIWUM UM LIMANOWA
Udostępnij:
POWIAT LIMANOWSKI. Gospodarze powiatu stawiają na rozwój turystyki. W przygotowaniu kilka poważnych inwestycji. Część projektów ma być wykonana już w przyszłym roku, inne to kwestia kolejnych lat

Wizualizacja Maślanego Rynku w Limanowej. Jego budowa trwa. Ma kosztować 4,5 miliona złotych, a zakończy się w przyszłym roku FOT. ARCHIWUM UM LIMANOWA

Nadchodzące lata mają upłynąć pod znakiem dużych inwestycji na Limanowszczyźnie. Budować chcą zarówno władze powiatu, jak i poszczególnych gmin.

Wszyscy podkreślają, że region ma szanse na miliony złotych z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Plany są ambitne. Ich realizacja z pewnością wpłynie na rozwój turystyki. Humory psuje fakt, że mieszkańcy nadal nie mogą liczyć na powstanie obwodnic, które odkorkowałyby Limanową i Mszanę Dolną. Nie sfinansuje ich województwo, ani samorządy.

Budżet powiatu limano- wskiego na przyszły rok zakłada dochody w wysokości ponad 121 mln zł. Wydatki zaplanowano o blisko 10 mln zł większe. Pozwolą m.in. sfinansować wiele inwestycji infrastrukturalnych i związanych z turystyką (patrz ramka obok tekstu).

Na tym jednak nie koniec. W Banku Projektów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie jest sześć z ziemi limanowskiej, które mają szanse uzyskać dofinansowanie z MRPO na lata 2014-2020. Opiewają na około 250 milionów złotych.

Najdroższy projekt - budowy limanowskiego parku przemysłowego - opiewa na 80 mln zł. Większość dotyczy rozbudowy tras turystycznych, które połączą miejscowości z całego powiatu.

Niezależnie od uzyskania funduszy unijnych powiat w połowie przyszłego roku rozpocznie budowę jednej z najważniejszych inwestycji regionu - Centrum Rekreacji i Balneologii na bazie wód geotermalnych w Porębie Wielkiej. Do końca lipca 2014 r. powstanie także - za powiatowe pieniądze - system tras narciarstwa biegowego na Mogielicy.

Przyszłoroczny budżet Limanowej zakłada ponad 63 miliony złotych przychodów, wydatki mają wynieść ponad 71 milionów złotych, w tym wiele na inwestycje infrastrukturalne, turystyczne i kulturalne.

Największą przyszłoroczną inwestycją będzie modernizacja miejskiej oczyszczalni ścieków i kanalizacji w dzielnicy Łososina Górna oraz ulic Matki Boskiej Bolesnej i Chmielnika. Koszt około 13 milionów złotych.

- Bardzo ważnymi inwestycjami są też budowa Ośrodka Rekreacji i Sportów Ekstremalnych na Miejskiej Górze i ukończenie budowy Maślanego Rynku - wylicza Władysław Bieda, burmistrz Limanowej.

Powstanie też nowa muszla koncertowa w Parku Miejskim i dwa boiska wielofunkcyjne przy szkołach. W planach jest modernizacja dwóch mostów. - Dwa lata zabiegaliśmy o pozyskanie terenu na powiększenie parku. Po zakończeniu będzie trzy razy większy i wzbogaci się o fontanny, altanki, ścieżki i ławki - dodaje Bieda.

Znacznie mniej zamierza budować Mszana Dolna. Po ostatnich dużych inwestycjach miejscowy samorząd wyda tylko 3,5 mln zł w przyszłym roku. Nie wskazuje konkretnie na co przeznaczy te pieniądze.

Tadeusz Filipiak, burmistrz Mszany Dolnej zapewnia, że lokalne władze nie osiadają na laurach. - To rok przejściowy. W poprzednich latach było u nas dużo inwestycji, teraz chcemy skupić się na przygotowaniu kolejnych - zastrzega.

Do najważniejszych inwestycji zaplanowanych na następne lata zalicza stworzenie nowych ujęć wody pitnej dla miasta i budowę chodnika wzdłuż ulicy Krakowskiej.

Marcin Karkosza

Projekty na Limanowszczyźnie

Powiat limanowski:

- Modernizacja drogi Świdnik-Limanowa. Koszt: 8,4 mln zł.

- Przebudowa mostów na trasie Limanowa -Szyk-Mstów wraz z dojazdami. Koszt: 3,5 mln zł.

- Budowa chodników na terenie powiatu. Koszt: 2,7 mln zł.

- Utwardzenie kostką pobocza wzdłuż drogi Jodłownik-Szczyrzyc. Koszt: 800 tys. zł.

- Budowa chodnika i zatok autobusowych wzdłuż drogi powiatowej w Łostówce. Koszt: 327 tys. zł.

- Budowa chodnika i zatok autobusowych wzdłuż drogi powiatowej w Kasinie Wielkiej. Koszt: 232 tys. zł.

- Budowa chodnika w Tymbarku. Koszt: 328 tys. zł.

- Zakup udziałów w spółce Gorczańskie Wody Termalne. 300 tys. zł.

- Budowa Centrum Rekreacji i Balneologii na bazie wód geotermalnych w Porębie Wielkiej. 1 mln zł.

- Budowa narciarskich tras biegowych w rejonie Mogielicy. 1,5 mln zł.

- Odbudowa nawierzchni drogi na odcinku Samochodowego Rajdu Górskiego. Koszt: 600 tys. zł.

- Budowa boiska z bieżnią przy Zespole Szkół nr 1 im. J. Piłsudskiego w Limanowej, etap 1. 437 tys. zł.

- Modernizacja Domów Pomocy Społecznej Powiatu Limanowskiego. Koszt: 2,1 mln zł.

Miasto Limanowa:

- Budowa placu targowego. Koszt 1,4 mln zł.

- Przebudowa mostu w ciągu ul. Szwedzkiej. Koszt: 129 tys. zł.

- Odbudowa mostu w ciągu ul. Grunwaldzkiej. Koszt: 241 tys. zł.

- Rozbudowa cmentarza komunalnego. Koszt: 20 tys. zł.

- Przebudowa placów zabaw i miejsc rekreacji. 200 tys. zł.

- Rozbudowa sieci kanalizacji miejskiej. Koszt: 240 tys. zł.

- Rekultywacja składowiska odpadów. Koszt: 63 tys. zł.

- Zagospodarowanie Miejskiej Góry w Limanowej na Centrum Wypoczynku i Sportów. Koszt: 5,3 mln zł.

- Budowa boisk . Koszt: 649 tys. zł.

Projekty w ramach Subregionalnego Programu Rozwoju:

- Budowa limanowskiego parku przemysłowego. 80 mln zł.

- Budowa tras do narciarstwa biegowego w gminie Mszana Dolna i szlaków rowerowych łączących z lokalnymi atrakcjami miejscowości z tej i sąsiednich gmin. 52 mln zł.

- Budowa tras do narciarstwa biegowego na terenie gminy Limanowa i szlaków rowerowych łączących z lokalnymi atrakcjami miejscowości z tej i sąsiednich gmin. 40,7 mln zł.

- Zagospodarowanie turystyczne rejonu Mogielicy. Koszt: 7,3 mln zł .

- Park OdNowa - utworzenie nowoczesnej i przyjaznej przestrzeni dla seniorów w Limanowej. 54 mln zł.

- Przygotowanie Strefy Aktywności Gospodarczej pod budowę Centrum Sportów Letnich i Zimowych w Lubomierzu - przysiółek Rzeki. Koszt: 6 mln zł.

(karki)

Przyszły rok bogaty w inwestycje

Rozmowa z Janem Puchałą, starostą limanowskim

- Co będzie najważniejszą przyszłoroczną inwestycją na ziemi limanowskiej?

- Niewątpliwie budowa Centrum Rekreacji i Balneologii w Porębie Wielkiej. Projekt obejmuje budowę na bazie wód geotermalnych zakładu przyrodoleczniczego z hotelem przy Domu Wczasów Dziecięcych. Inwestycja poszerzy turystyczną i wypoczynkową ofertę powiatu. Budowa rozpocznie się już w połowie przyszłego roku, a zakończy w 2016 r.
- A inne inwestycje?

- W przyszłym roku powstaną także trasy narciarstwa biegowego w rejonie Mogielicy i tzw. blok energetyczny przy szpitalu w Limanowej.

- Szykuje się więc dobry rok dla Limanowszczyzny?

- Tak sądzę. Będzie obfitował w nowe, ważne projekty. Oprócz wspomnianych przeze mnie inwestycji, możliwe, że już w nadchodzącym roku rozpocznie się realizacja zadań wpisanych do Subregionalnego Programu Rozwoju na lata 2014-2020. Ambitnie zapowiadają się także plany samorządów gminnych.

Rozmawiał Marcin Karkosza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie