Centrum Tele-Anioł w Suchej Beskidzkiej pomaga chorym. Wielu...

Centrum Tele-Anioł w Suchej Beskidzkiej pomaga chorym. Wielu podopiecznym zastępuje bliskich

Zdjęcie autora materiału
Julia Kalęba

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

W Centrum Teleopieki Tele-Anioł czuwa 13 ratowników medycznych, telekonsultanci i psycholog

W Centrum Teleopieki Tele-Anioł czuwa 13 ratowników medycznych, telekonsultanci i psycholog ©Anna Kaczmarz

10 tysięcy potrzebujących wsparcia, niepełnosprawnych i chorych Małopolan znajdzie pomoc w Centrum Teleopieki. Trwa nabór do projektu mającego ratować ludzkie życie.
W Centrum Teleopieki Tele-Anioł czuwa 13 ratowników medycznych, telekonsultanci i psycholog

W Centrum Teleopieki Tele-Anioł czuwa 13 ratowników medycznych, telekonsultanci i psycholog ©Anna Kaczmarz

350 osób starszych i niesamodzielnych już zgłosiło się do programu, a 1200 czeka na włączenie - wynika z danych Centrum Teleopieki Tele-Anioł w Suchej Beskidzkiej. To pionierskie w skali kraju rozwiązanie, które za pomocą ratowniczej bazy oraz specjalistycznych opasek kontroluje stan zdrowia pacjenta.

Pomoc na odległość

- Opaska zakładana na rękę stale mierzy tętno pacjenta. Jeśli wskaże za wysokie lub niskie wartości, informuje ratowników czuwających przez całą dobę w siedzibie Tele-Anioła specjalnym alarmem - mówi Magdalena Pyclik, ratowniczka medyczna Centrum.
Opaska mierzy tętno co pół godziny lub - jeśli tego wymaga stan zdrowia pacjenta - częściej. Dzięki temu ratownicy na bieżąco kontrolują stan danej osoby, a w razie potrzeby mogą wystarczająco wcześnie interweniować.

Niezależnie od tego badania, pacjent w każdej chwili, jeśli tylko poczuje się gorzej, może skontaktować się z Centrum, używając do tego przycisku SOS, znajdującego się na opasce.

- Ratownicy udzielają wskazówek przez telefon. Z reguły takie wsparcie wystarcza, ponieważ średnio na około 100 telefonów dziennie tylko w jednej sytuacji wzywamy karetkę pogotowia do osoby potrzebującej - opowiada Piotr Bodzek, prezes Stowarzyszenia Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego. Dodaje też, że pomoc Centrum niejednokrotnie polega również na umawianiu wizyt lekarzy rodzinnych lub nocnej czy świątecznej opieki lekarskiej.

- Pomoc Centrum przeznaczona jest dla osób starszych i niesamodzielnych, przewlekle chorych oraz tych, które przez długi czas same przebywają w domu bez żadnej opieki. Wśród podopiecznych najwięcej osób zmaga się z nadciśnieniem, miażdżycą, cukrzycą, zwyrodnieniami stawów - informuje Magdalena Pyclik.

Oprócz ratowników medycznych w Centrum Teleopieki pracuje też 10 teleasystentek i psycholog, którzy udzielają wsparcia w zakresie pomocy społecznej. Każdego dnia wykonywanych jest nawet 100 konsultacji telefonicznych.

- To pokazuje, że nasi podopieczni nam ufają. Dla wielu z nich jesteśmy kimś, kto zastępuje bliską osobę - twierdzi Piotr Bodzek.

Udział w programie

Projekt Tele-Anioł realizuje województwo Małopolskie wspólnie z Caritasem Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego w Suchej Beskidzkiej.

Rekrutacja do projektu już trwa. Nabór do pierwszej tury programu, podczas której zostanie zakwalifikowanych 5 tys. osób niesamodzielnych zakończy się w październiku lub w momencie wyczerpania wszystkich miejsc. Część tych osób zostanie objęta dodatkową opieką w miejscu zamieszkania. Natomiast drugi nabór rozpocznie się w przyszłym roku i będzie trwał od1 sierpnia 2019 r. do stycznia 2020.

- Zainteresowanie projektem już teraz jest bardzo duże. Myślę, że mieszkańców przekonała prostota tego systemu i łatwa w obsłudze opaska - przyznaje marszałek Jacek Krupa.

Kandydaci, którzy chcą być objęci opieką Tele-Anioła, muszą mieszkać na terenie Małopolski oraz być osobami niesamodzielnymi, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia. Wnioski można składać osobiście w jednej z placówek Urzędu Marszałkowskiego, elektronicznie lub pocztą na adres Departamentu Zdrowia i Polityki Społeczej UM.

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: startuje Tour de Pologne 2018

Źródło: vivi24

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tele Anioł w Krakowie

Anna (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

W Krakowie również mamy naszego Tele Anioła-pomaga nam,pilnuje żyjemy spokojniej i nie boimy się wychodzić na spacer .zabiegi czy do lekarza.Jestem IM bardzo wdzięczna -mniej się boję że nie wrócę...rozwiń całość

W Krakowie również mamy naszego Tele Anioła-pomaga nam,pilnuje żyjemy spokojniej i nie boimy się wychodzić na spacer .zabiegi czy do lekarza.Jestem IM bardzo wdzięczna -mniej się boję że nie wrócę do domu,upadnę czy stracę przytomność.Wiem i mam pewność ,że Anioł na demną czuwa.Dziękuje !zwiń

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »