18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Transferu Technologii PK działa już piętnaście lat

Redakcja
Dyrektor CTT Jadwiga Widziszewska i rektor PK prof. Kazimierz Furtak podczas Gali Innovatora Małopolski 2012 Fot. Jan Zych
Dyrektor CTT Jadwiga Widziszewska i rektor PK prof. Kazimierz Furtak podczas Gali Innovatora Małopolski 2012 Fot. Jan Zych
NAUKA I BIZNES. Ponad 36 tysięcy klientów, 87 transferów technologii, 82 nowe firmy - te liczby opisują sukcesy Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej, które świętuje w tym roku 15-lecie istnienia. To uznane w Polsce i Unii Europejskiej miejsce łączenia nauki z biznesem.

Dyrektor CTT Jadwiga Widziszewska i rektor PK prof. Kazimierz Furtak podczas Gali Innovatora Małopolski 2012 Fot. Jan Zych

Gdy powstawało, nie było w naszym kraju tak oczywiste jak dziś, że to innowacyjne technologie, a nie pozyskiwanie surowców czy produkcja będą tworzyć potęgi ekonomiczne państw. Dziś już wiemy, że to innowacje są motorem napędowym współczesnej cywilizacji, nie tylko ułatwiając codzienne życie i dostarczając rozrywki, ale często też wpływając na zmiany w sferze obyczajów i kultury.

W 1997 roku, gdy z inicjatywy ówczesnego rektora prof. Kazimierza Flagi i prorektor do spraw nauki prof. Elżbiety Nachlik, powierzono dr. Tomaszowi Maczudze misję kierowania nową jednostką uznano, że połączenie świata nauki i biznesu jest dla rozwoju uczelni technicznej konieczną szansą. Nie było to wówczas myślenie powszechne, CTT PK było jedną z pierwszych tego typu jednostek w Polsce.

Dziś prowadzi wielowątkową działalność, która nie tylko służy łączeniu nauki z przemysłem, ale także generuje powstawanie nowych podmiotów gospodarczych, zwłaszcza małych i średnich oraz wspiera przedsiębiorców. - Priorytetem w naszej działalności jest transfer technologii. Od 15 lat uczestniczymy w międzynarodowej sieci zajmującej się tą działalnością. W ciągu tych lat wykonaliśmy 87 transferów technologii, w dwóch ostatnich latach było ich 13 - mówi obecna dyrektor CTT PK Jadwiga Widziszewska. - Kolejnym priorytetem jest koordynowanie Regionalnego Punktu Kontaktowego Programów Ramowych Unii Europejskiej. Prowadzimy go od 13 lat z dużymi sukcesami. Pomagamy przedsiębiorcom i naukowcom korzystać z unijnego wsparcia finansowego i szkoleniowego. Ważnym celem naszej działalności jest też pomoc w komercjalizacji wyników badań naukowych pracowników Politechniki Krakowskiej, naszym dziełem jest m.in. internetowa baza danych "Science to Busines", w której zgromadziliśmy informacje o projektach, ekspertach i laboratoriach naszej uczelni.

Z pomocy Centrum skorzystało ponad 36 tysięcy klientów - naukowców, przedsiębiorców, ale także studentów i innych osób chcących rozpocząć własną działalność gospodarczą. Przy jego wsparciu założono 82 nowe firmy. M.in. dzięki działalności Centrum Transferu Technologii coraz powszechniej wiadomo, że na Politechnice Krakowskiej można uzyskać fachową pomoc w niemal każdej sprawie - od analizy zachowań rynków finansowych po opracowanie systemów identyfikujących pojazdy i osoby. CTT PK jest też inicjatorem i organizatorem konferencji naukowych oraz cieszących się już dużym prestiżem konkursów promujących innowacyjne przedsiębiorstwa: "Innovator Małopolski" i "Młody naukowiec - kreator rzeczywistości gospodarczej."

(LP/MS)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski