Ceny masła znów idą na rekord. 10 złotych za kostkę masła to...

Ceny masła znów idą na rekord. 10 złotych za kostkę masła to już kwestia najbliższych tygodni?

AIP

Strefa Biznesu

Aktualizacja:

Strefa Biznesu

Ceny masła znów idą na rekord. 10 złotych za kostkę masła to już kwestia najbliższych tygodni?

©Tomasz Hołod / Polska Press

Robiliście dziś zakupy? Kupowaliście masło? Od października ubiegłego roku gdy żyliśmy wyścigiem cen na masło minęło nieco mniej niż rok, w którym sytuacja cen masła stabilizowała się. Okazuje się jednak, że na krótko. Ceny masła znów szybują w górę, a jesienny szczyt, gdy produkt ten bije rekordy popytu - dopiero przed nami. Choć pod koniec sierpnia średnio za kostkę masła trzeba było zapłacić 6 złotych, to eksperci zgodnie twierdzą, że cena 10 zł za kostkę masła to kwestia najbliższych tygodni.
Ceny masła znów idą na rekord. 10 złotych za kostkę masła to już kwestia najbliższych tygodni?

©Tomasz Hołod / Polska Press

Jak wyliczył później Główny Urząd Statystyczny (GUS), średnio cena 200-gramowej kostki masła wyniosła w październiku 2017 r. wyniosła 7,07 zł. Najdrożej było zaś w woj. zachodniopomorskim, w którym ceny były wyższe od średniej o blisko 50 groszy i w ciągu dwóch lat uległy podwojeniu.

Teraz te rekordy mogą przejść do historii, a ich miejsce zająć nowe. Wskazują na to nie tylko ruchy cenowe w polskich hurtowniach i sklepach, ale przede wszystkim trendy na rynkach europejskim i światowych. Na rynku Unii Europejskiej od wiosny hurtowe ceny masła wzrosły już o kilkanaście procent.

Nadal na ceny masła - podobnie jak w okresie poprzedniego jesiennego szczytu wzrostowego - wpływ ma rosnący niezmiennie popyt chińskich konsumentów oraz zawirowania na rynku rolnym Nowej Zelandii - kraju, który w kwestii podaży masła był swoistym światowym stabilizatorem.

Pod koniec sierpnia za kostkę masła w Polsce (200-gramową) trzeba było zapłacić 6 złotych. W okresie wakacji ceny nieco się ustabilizowały, ale jest to przysłowiowa cisza przed burzą. Skokowy wzrost cen jest nieuchronny gdyż na giełdach światowych w ciągu ostatnich sześciu miesięcy ceny masła wzrosły aż o 50 proc. Polska na razie jest niezależna od importu - stanowi on niszową pozycję w dostawach do polskich sklepów - ale susza, w tym jej skutki w postaci braku pasz dla bydła - szybko mogą zmienić te proporcje. Już choćby z tego powodu jeszcze wczesną jesienią cena kostki masła wzrośnie o 50 proc. czyli do poziomu 9-10 złotych.

To już definitywny koniec z uciążliwym obowiązkiem składania co roku PIT. Za wszystkich zrobi to fiskus. Kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

- Wzrost cen to efekt odejścia w Unii od kwotowania mleka w 2015 roku. Gdy zniesiono limity, podaż mleka gwałtownie wzrosła. Rolnicy zaczęli produkować go dużo, a większa podaż spowodowała spadek cen, najbardziej dotkliwy w pierwszym półroczu 2016 roku. Niskie ceny wywołały z kolei likwidację wielu hodowli krów mlecznych, spadek podaży i tym samym spadek cen mleka na rynku. W konsekwencji mniejsza ilość masła na rynku, przełożyła się na jego szybko rosnące ceny. Obecnie na rynku jest więc duży popyt i niska podaż masła. Do tego dochodzi duży eksport do Chin. Swoje zrobili też spekulanci, skupując go wtedy, gdy było tanie. Kontrolują sytuację na rynku i wypuszczają partie po dużo wyższej cenie – mówił w październiku ubiegłego roku Ryszard Ciźla, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Kielcach.

W 1989 roku na osobę przypadało w Polsce 9 kilogramów rocznie. Obecnie wynosi 4,3 kilograma.

Sonda

Czy, Twoim zdaniem, drogie masło to efekt zmowy cenowej?– Co ciekawe, masło jest drogie z punktu widzenia konsumentów. Dla mleczarzy ta cena jest „normalna”, niewygórowana. Wydaje nam się, że ponad 6 zł za kostkę (200 gramów) masła to sporo, jednak producenci twierdzą, że przez ostatnie lata masło było po prostu za tanie –uważaPaulina Mroziak, redaktor prowadząca serwisu www.portalspozywczy.pl.

Jej zdaniem, ceny masła poszybowały ostro do góry między innymi z powodu dużego popytu na światoowym rynku (np. w Chinach). Chińczycy pokochali wyroby piekarnicze i powstaje tam mnóstwo nowych piekarni, w których masowo używa się tłuszczu mlecznego. Ekspertka podkreśla, że popyt może rosnąć z powodu coraz mniejszej popularności margaryn zawierających tłuszcze trans, uznane za niezdrowe dla człowieka.
Import masła przez Chiny w I połowie 2018 roku nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Wkrótce kilogram masła w hurcie może sięgnąć 30 zł za kilogram, a wtedy co najmniej 8 złotych za kostkę masła będzie ceną powszechną.

Masz w planie remont? Nie zdążyłeś wcześniej, bo ciężko o fachowców i teraz może będzie łatwiej? Ile obecnie kosztuje malowanie, a ile zapłacić by nie przepłacić za układanie glazury i inne prace? Kliknij w ten tekst a dowiesz się.

Coraz bliższy jest moment podniesienia stóp procentowych przez RPP. Co się wtedy stanie ze spłacającymi kredyty - dadzą radę spłacać wyższe raty? Kliknij w ten tekst a dowiesz się więcej.

Komentarze (40)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tańsze zakupy. Zainteresowany?

katon01 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Jeśli chcesz poznać darmowy sposób na tańsze zakupy to napisz do mnie na adres katon01@wp.pl

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie jeść

anonim2 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Gdyby Niemcy przestali jeść masło, to z podkulonym ogonem wróciłoby do nas za 3,50 za kostkę.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A ja czekam na prawdziwe chłopskie masło a te z

Piccolo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

kombinatów wierchuszki PSL mam w... nosie. Nie ma to jak w PRL na targu przy Bazarze na liściach chrzanowych leżało chłopskie masło za 20 zł/kg. Buliłeś sprzedawcy 20 zł i hop kostkę masła ( teraz...rozwiń całość

kombinatów wierchuszki PSL mam w... nosie. Nie ma to jak w PRL na targu przy Bazarze na liściach chrzanowych leżało chłopskie masło za 20 zł/kg. Buliłeś sprzedawcy 20 zł i hop kostkę masła ( teraz kostka kombinatowego masła to 5 część chłopskiego ) do reklamówki i... Śniadanie czy kolacja z tym masłem to "salti bucci " jak mawiali Makaroniarze czyli niebo w gębie. Rolnicy wykorzystajcie zapędy nasich przywódcow z PSL i ruszcie na rynki. Wygracie na tym i wróci Wasza duma :" Bronią i żywią".zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
jedz smalec!!!!

>) (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

jw.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wysłać masło do Paryża.

Lebiodani (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Mają tak kręcić remik filmu " Ostatnie tango w Paryżu". W filmie tym dobitnie pokazano do czego służy masło. Po projekcji nowej wersji filmu masło natychmiast zniknie z półek: nasich i UE....rozwiń całość

Mają tak kręcić remik filmu " Ostatnie tango w Paryżu". W filmie tym dobitnie pokazano do czego służy masło. Po projekcji nowej wersji filmu masło natychmiast zniknie z półek: nasich i UE. POwodzenia Kmiotki.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pis

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

Powracają czasy Gomułki

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A co na to Kmiotki z PSL

Alojzy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

Nie martwi Ich ta zmyła. Jak Rząd chciał podnieść cenę benzyny o 0,20 PLN/litr to był ogromny wrzask : aj waj giewałt. I ten gość z krzywym nosem udawał w Sejmie Rejtana. A jak Kmiotki zdoją ludzi...rozwiń całość

Nie martwi Ich ta zmyła. Jak Rząd chciał podnieść cenę benzyny o 0,20 PLN/litr to był ogromny wrzask : aj waj giewałt. I ten gość z krzywym nosem udawał w Sejmie Rejtana. A jak Kmiotki zdoją ludzi ( vide ceny produktów rolnych ) to git.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
waj aj

wyborca (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

To nie robota kmiotków a pisiorków !

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ceny rosną ale i stosy masła na półkach sklepowych

Piczek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

też rosną. Ludzie i ja czytamy gazetki reklamowe i chodzę tam gdzie jest duża promocja. A w Lecklercu to często masło z Francji jest dużo tańsze od "nasiego".

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a co to masło?

>) (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

nie wiem ,nie znam, olewam................

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
masło???

kali (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

do życia potrzeba kiełbasy i chleba!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo