Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny żywności. Co podrożeje w 2018 roku? Za co zapłacimy więcej a za co mniej?

(red.)
W najbliższym czasie czekają nas podwyżki żywności. Czy różnica między 2018 a 2017 rokiem będzie drastyczna? Co konkretnie podrożeje? Za jakie produkty zapłacimy mniej? Co wpływa lub może wpłynąć na wzrost cen żywności? Przede wszystkim może być to wynikiem dynamicznie rosnących jednostkowych kosztów pracy. Prawdopodobnie wzrosną również, wprawdzie w mniejszym stopniu, koszty związane z transportem i energią. Dużym czynnikiem niepewności, mającym kluczowe znaczenie w kształtowaniu się cen żywności w drugiej połowie roku, jest wysokość zbiorów zbóż, rzepaku oraz owoców i warzyw w 2018 roku, a także ewentualne rozprzestrzenianie się chorób zwierzęcych".Zobacz również: Nie boimy się o pracę. Jak zmieniamy, to na lepsząPrzeczytaj też:   Szybciej dojedziemy nad morze. Droga S3 będzie rozbudowana i znikną wąskie gardła
W najbliższym czasie czekają nas podwyżki żywności. Czy różnica między 2018 a 2017 rokiem będzie drastyczna? Co konkretnie podrożeje? Za jakie produkty zapłacimy mniej? Co wpływa lub może wpłynąć na wzrost cen żywności? Przede wszystkim może być to wynikiem dynamicznie rosnących jednostkowych kosztów pracy. Prawdopodobnie wzrosną również, wprawdzie w mniejszym stopniu, koszty związane z transportem i energią. Dużym czynnikiem niepewności, mającym kluczowe znaczenie w kształtowaniu się cen żywności w drugiej połowie roku, jest wysokość zbiorów zbóż, rzepaku oraz owoców i warzyw w 2018 roku, a także ewentualne rozprzestrzenianie się chorób zwierzęcych".Zobacz również: Nie boimy się o pracę. Jak zmieniamy, to na lepsząPrzeczytaj też: Szybciej dojedziemy nad morze. Droga S3 będzie rozbudowana i znikną wąskie gardła Pixabay
W najbliższym czasie czekają nas podwyżki żywności. Czy różnica między 2018 a 2017 rokiem będzie drastyczna? Co konkretnie podrożeje? Za jakie produkty zapłacimy mniej?

Prognozy mówią tym, że w 2018 roku największy wzrost cen czeka nas wśród owoców i warzyw. "W pierwszej połowie roku będą one sezonowo rosły, przy czym prawdopodobnie silniej niż zazwyczaj o tej porze ze względu m.in. na znaczny spadek krajowych zbiorów jabłek oraz spadek ich produkcji w Unii. Wzrosty cen mogą być potęgowane utrudnieniami związanymi z przechowywaniem owoców i warzyw".

Znacznie drożejące w drugiej połowie 2017 roku masło ma być tańsze. – W ostatnich miesiącach, ze względu na odbudowę podaży mleka u największych eksporterów, na giełdach światowych obserwowaliśmy spadki cen produktów mleczarskich, których skutki, w polskich sklepach będą widoczne w pierwszych miesiącach 2018 roku. W związku z tym, dynamika wzrostu cen w skali rocznej będzie się osłabiać, a w drugiej połowie roku ceny niektórych artykułów mogą być niższe od notowanych w analogicznych miesiącach 2017 roku – mówi Marta Skrzypczyk, dyrektor Departamentu Analiz Sektorowych i Rynków Rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas.

Pieczywo
Pieczywo w 2018 roku może nieznacznie podrożeć, co wynika z nieco wyższych cen w skupach. Długotrwałe tegoroczne opady w porze żniw, utrudniały zbiory i pogarszały jakość ziarna w Polsce. Na globalnym rynku zapasy zbóż są jednak wysokie. "Tym samym po stronie surowcowej istnieje presja na wzrost cen pieczywa i innych produktów zbożowych, ale nie jest ona silna".

Mięso
Co z mięsem? "W 2018 roku droższy będzie także drób ze względu na oczekiwany wzrost eksportu, a także popytu krajowego. Wzrosnąć mogą również ceny wołowiny. Z kolei tańsza będzie wieprzowina, co wynika ze spadku cen skupu na rynku unijnym, a tym samym w Polsce, co jest konsekwencją zmniejszenia zakupów produktów wieprzowych ze strony Chin", przewidują bankowi eksperci.

Jaja
Ostatni kwartał bieżącego roku przyniósł spore wzrosty cen jaj. "Średnioroczne ceny jaj konsumpcyjnych będą wprawdzie wyższe w porównaniu z 2017 r., niemniej w kolejnych miesiącach nadchodzącego 2018 roku będą się one stopniowo obniżały i na koniec roku mogą być o kilkanaście procent tańsze niż w grudniu 2017 roku".

Cukier
Sporych obniżek analitycy spodziewają się na rynku cukru. Wiąże się to z uwolnieniem tego rynku, co nastąpiło wraz z początkiem października 2017. Do tej pory na terenie Unii Europejskiej obowiązywały limity. Teraz produkcja buraków cukrowych na jej terenie rośnie. "Przez większą część 2017 roku, ceny tego produktu w sklepach były stosunkowo wysokie, tak więc zasięg obniżek w skali roku może wynieść nawet 30%".

Oleje i tłuszcze

Oleje i tłuszcze potanieją ze względu na niższe ceny masła. Trzeba jednak pamiętać, że masło w 2017 roku drożało przede wszystkim w drugiej połowie roku. Zatem jego ceny w pierwszej połowie 2018 roku, nawet mimo obniżek, będą wyższe niż przed rokiem.

Co wpływa lub może wpłynąć na przyszłoroczne ceny żywności?
"Na chwilę obecną, w przypadku większości produktów spożywczych, nie ma wyraźnych przesłanek do wzrostu cen detalicznych związanych z drożejącym surowcem. Szereg innych czynników sprawi jednak, że żywność pozostanie relatywnie droga. Przede wszystkim może być to wynikiem dynamicznie rosnących jednostkowych kosztów pracy. Prawdopodobnie wzrosną również, wprawdzie w mniejszym stopniu, koszty związane z transportem i energią. Dużym czynnikiem niepewności, mającym kluczowe znaczenie w kształtowaniu się cen żywności w drugiej połowie roku, jest wysokość zbiorów zbóż, rzepaku oraz owoców i warzyw w 2018 roku, a także ewentualne rozprzestrzenianie się chorób zwierzęcych", przewiduje Bank BGŻ BNP Paribas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ceny żywności. Co podrożeje w 2018 roku? Za co zapłacimy więcej a za co mniej? - Gazeta Lubuska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski