Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cera pod lupą

DD
Opalenizna to nic innego, jak obrona skóry przed oddziaływaniem promieni UV Fot. Ingimage
Opalenizna to nic innego, jak obrona skóry przed oddziaływaniem promieni UV Fot. Ingimage
Skóra starzejąca się jest szara, cienka, pomarszczona i mało elastyczna. Często bywa również przesuszona. Pierwsze oznaki dostrzegamy przeważnie na twarzy, szyi, dłoniach i dekolcie. Najbardziej nasilone i widoczne zmiany pojawiają się jednak w obrębie oczu i ust. Dzieje się tak na skutek degradacji włókien kolagenowych, regresu tkanki tłuszczowej i utleniania się lipidów.

Opalenizna to nic innego, jak obrona skóry przed oddziaływaniem promieni UV Fot. Ingimage

URODA. Starzenie się skóry jest nieuniknione, choć możemy ten proces opóźnić

W większości polskich domów woda jest twarda, a więc zawiera znaczne ilości soli wapnia i magnezu. Składniki te, choć nie są niebezpieczne dla zdrowia, niszczą chroniącą skórę warstwę lipidową. Efektem jest szorstka, wysuszona i matowa cera. Co więcej, gruczoły łojowe zmuszone są do bardziej intensywnej pracy, a na naszej twarzy pojawiają się niedoskonałości. -Niewskazane jest zmywanie makijażu mydłem. Zamiast wody z kranu do przemywania twarzy lepiej wybrać przegotowaną lub mineralną - radzi Katarzyna Kęsek, kosmetyczka z Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznego Der-Med. - W codziennej pielęgnacji zalecałabym stosowanie mleczka kosmetycznego do demakijażu, tonizowanie skóry i używanie kremów odżywczo-regenerujących.

Zdaniem Aleksandry Czerneckiej-Micińskiej, dyplomowanego lekarza medycyny estetycznej z Der-Med, domowe kuracje warto wzmocnić profesjonalną pielęgnacją pod okiem specjalisty: - Gdy cera potrzebuje odżywienia i regeneracji, zazwyczaj polecam mezoterapię igłową. Rewitalizujące koktajle, które wstrzykiwane są bezpośrednio w skórę, poprawią jej napięcie i spłycą drobne zmarszczki. Gdy zależy nam na intensywnej walce z oznakami starzenia się, najlepszym rozwiązaniem będzie zabieg laserem Fraxel. Podczas zabiegu wiązki światła głęboko penetrują tkanki podskórne, zmuszając organizm do produkcji kolagenu i odbudowania po kolei warstwy skóry właściwej.

Wśród zabiegów, które mają dobroczynny wpływ na stan cery warto wymienić też fotoodmładzanie pulsacyjnym światłem IPL, które stymuluje produkcję kolagenu i zwalcza oznaki starzenia oraz poprawiającym strukturę skóry światłem podczerwonym, emitowanym podczas zabiegu Titan.

Wrogiem skóry jest także nadmiar słońca. Pod wpływem intensywnych promieni słonecznych skóra wysycha, a warstwa naskórka staje się grubsza, chropowata i mało elastyczna. Opalenizna, którą tak się zachwycamy, to nic innego jak funkcja obronna skóry przed oddziaływaniem promieni UV. Promienie UVA i UVB mogą bowiem powodować zmiany w DNA komórek skóry. Nowotwory, fotostarzenie, zaburzenia właściwej przemiany metabolicznej - oto, czym mogą się kończyć intensywne kąpiele słoneczne bez odpowiedniej ochrony. Kosmetyki z filtrem, przeznaczone do stosowania w okresie letnim, powinny charakteryzować się odpornością na działanie wody, soli i piasku. Dzięki zawartości substancji nawilżających, odżywczych i łagodzących, chronią skórę przed nadmiernym opalaniem i starzeniem się. Dobór kosmetyku z filtrem powinien zależeć od kilku czynników: od warunków atmosferycznych, od klimatu i od fototypu skóry. Każda skóra wykazuje bowiem inną wrażliwość na działanie promieni ultrafioletowych i gromadzi inny poziom melaniny, czyli barwnika stanowiącego naturalną barierę przed UV. Im wrażliwsza jest nasza skóra, tym kosmetyk powinien mieć wyższy wskaźnik ochronny.

- Na szkodliwe działanie słońca jesteśmy narażeni nie tylko na plaży, dlatego zawsze przed wyjściem z domu należy zabezpieczyć twarz i dekolt - radzi Katarzyna Kęsek. - Warto wybierać kosmetyki do makijażu zawierające filtry lub stosować lekkie kremy pod makijaż. Smarując ciało, nie zapominajmy o okolicy oczu, ust i małżowin usznych, które szybko ulegają oparzeniom. Ponadto, w czasie największych upałów, warto nawet kilka razy dziennie aplikować na skórę preparaty nawilżające i ujędrniające, a także przynajmniej dwa razy w miesiącu udać się na zabieg do gabinetu kosmetycznego.
Wysuszona po kąpielach słonecznych cera będzie potrzebowała intensywnej kuracji. Za pomocą mezoterapii bezigłowej możemy dostarczyć jej składniki regenerujące i odżywcze. Jeśli zależy nam na efekcie natychmiastowego liftingu, wybierzmy krioterapię. Zabieg Cryodermie także nawilży i ujędrni skórę, przywracając jej równowagę. Częstym problemem, występującym po ekspozycji na słońce, zwłaszcza wśród kobiet stosujących terapię hormonalną, są przebarwienia. Jedną z metod na walkę z nimi jest mikrodermabrazja, która w mechaniczny sposób ściera naskórek lub peelingi chemiczne. W trosce o młodą skórę warto zadbać też o jakość życia: unikać stresów i używek, m.in. papierosów, spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu i stosować odpowiednią dietę.

(DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski