Cerkiew, której nie ma

Redakcja
Cerkiew prawosławna w całym swoim pięknie tylko na pocztówce... Fot. Zbigniew Wojtiuk
Cerkiew prawosławna w całym swoim pięknie tylko na pocztówce... Fot. Zbigniew Wojtiuk
Za kilka tygodni rozpoczną się uroczyste obchody 720 rocznicy lokacji Miechowa na prawie niemieckim. Jednym z punktów programu obchodów będzie wystawa "Miechów na starej pocztówce" w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Fihel.

Cerkiew prawosławna w całym swoim pięknie tylko na pocztówce... Fot. Zbigniew Wojtiuk

ROCZNICA. Zdjęcia, pocztówki i stare ryciny pokażą młodym pokoleniom, jak niegdyś wyglądało miasto

Takich dokumentów nie zostało zbyt wiele, stąd apel organizatorów do starszych zwłaszcza mieszkańców, aby choć na czas wystawy użyczyli swoich zbiorów prywatnych.

- Bogactwo, zawartość tematyczna wystawy zależy od poważnego potraktowania tego apelu. Stary Miechów był pod każdym względem bardzo zróżnicowany. Było kilka wyznań. Krzyżowały się drogi idących do kościoła katolickiego, cerkwi i synagogi. Dziś cerkwi i synagogi już nie ma. Stąd tamten dawny, Miechów chcemy jakby odkryć na nowo poprzez naszą wystawę - mówi dyrektor biblioteki Maria Słuszniak.

Niewielką cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej wzniesiono w latach 1893 - 1895 na dawnym dziedzińcu konwenckim w centrum miasta (obecnie plac Kościuszki). Przy niej dobudowana została mała plebania dla popa, w której mieściła się też szkółka cerkiewna. Jako budulca użyto cegły. Wyświęcenie cerkwi odbyło się 6 czerwca 1897 r. Bryłę świątyni zwieńczała jedna niewielka kopuła. Nad wejściem górowała dzwonnica.

Po odzyskaniu niepodległości, cerkiew przejął w 1923 r. kościół katolicki i po przebudowach użytkował jako kaplicę szkolną. W trakcie prac adaptacyjnych usunięto główną kopułę. Cerkiew została zburzona po II wojnie światowej, a materiał wykorzystano do budowy nowego kościoła parafialnego w Antolce.

W tym samym czasie (pod zaborem rosyjskim) została wzniesiona synagoga. Jednak i ona nie dotrwała do naszych czasów... W miejscu, gdzie stała cerkiew, znajduje się dziś pomnik Partyzantów Ziemi Miechowskiej autorstwa Edwarda Piwowarskiego. Synagoga po 1945 roku została przebudowana na biurowiec "Społem" - Powszechnej Spółdzielni Spożywców.

- W uroczystościach poświęcenia po konserwacji pomnika nagrobnego Andrieja Władimirowicza Orieła (naczelnika powiatu miechowskiego pod zaborem) w ubiegłym roku na cmentarzu, uczestniczył proboszcza parafii prawosławnej w Krakowie. Obiecał nam udostępnić kserokopie i oryginały niektórych dokumentów z tamtego okresu. Jak się okazuje, archiwum dotyczące miechowskiego prawosławia jest dość obszerne. I to zapewne pozwoli poważnie wzbogacić wystawę w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej - zaznacza prezes Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków Michał Biernacki.

Budowaniu cerkwi sprzeciwiał się za czasów swego urzędowania naczelnik Orieł. A to dlatego, że było zbyt mało prawosławnych w mieście. Uroczystości galowe odbywały się za jego czasów w kościele parafialnym i w Rynku. Ale to już historia...

- Przygotowania do obchodów 720. rocznicy lokacji Miechowa przebiegają bez żadnych zakłóceń. Znany jest już cały program i jego realizatorzy. Będą to obchody wyjątkowe tak pod względem zawartości jak i przesłania dla przyszłych pokoleń miechowian - podkreśla burmistrz Krzysztof Świerczek.

Zbigniew Wojtiuk

miechowski@dziennik.krakow.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie