MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cerkwie na liście UNESCO

ŁUKASZ GAZUR
Cerkiew św. Paraskiewy w Kwiatoniu FOT. MATERIAŁY PRASOWE
Cerkiew św. Paraskiewy w Kwiatoniu FOT. MATERIAŁY PRASOWE
Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO wzbogaciła się o drewniane cerkwie z Karpat. Co ciekawe, zbiorowy wniosek obejmował zarówno budowle po polskiej, jak i ukraińskiej stronie.

Cerkiew św. Paraskiewy w Kwiatoniu FOT. MATERIAŁY PRASOWE

O wpis 16 drewnianych cerkwi - polskich i ukraińskich - przez wiele lat starał się Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z ukraińskimi partnerami: Państwowym Historyczno-Architektonicznym Rezerwatem w Żółkwi oraz Naukowo-Badawczym Instytutem badania Zabytków w Kijowie.

Warto zaznaczyć, że wszystkie cerkwie znajdujące się po polskiej stronie to świątynie z terenów Podkarpacia (cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu, cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku, cerkiew św. Michała Archanioła w Turzańsku) oraz Małopolski (cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, cerkiew Opieki Bogurodzicy w Owczarach, cerkiew św. Paraskiewy w Kwiatoniu, cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych i cerkiew św. Paraskiewy w Radrużu).

Najstarsze zachowane drewniane cerkwie w obszarze polskich i ukraińskich Karpat pochodzą z końca XV i początku XVI wieku. Każda z nich jest dowodem, jak różnorodne formy stylistyczne zrodziły się na tym terenie, jeśli chodzi o budownictwo sakralne, przy zachowaniu - co podkreślano w polsko-ukraińskim wniosku - "doskonałość ciesielskich rozwiązań konstrukcyjnych". Dzięki temu polskie i ukraińskie cerkwie różnią się znacząco od drewnianego budownictwa sakralnego pozostałej części Europy.

- Jestem dumny z tego, że udało się nam zyskać międzynarodowe uznanie dla współpracy polsko-ukraińskiej w dziedzinie ochrony dziedzictwa - mówił wczoraj Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski