Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Certyfikat PK powie prawdę o budynku

(MFB)
Ekologia. Fachowa ocena energooszczędnych budowli

Na Politechnice Krakowskiej opracowano pierwszy w Małopolsce polski certyfikat dla budynków energooszczędnych.

Certyfikat, wdrażany przez Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej, we współpracy z Małopolskim Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego oraz ekspertami Narodowej Agencji Poszanowania Energii i Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, pozwala sprawdzić każdemu, kto buduje czy kupuje dom lub mieszkanie, czy rzeczywiście nieruchomość będzie energooszczędna i przyjazna dla mieszkańców oraz środowiska.

Naukowcy i eksperci wzięli pod uwagę regionalne warunki klimatyczne i określili wytyczne, jakie powinien spełniać taki budynek, aby był uznany za energooszczędny. – _Przy wyborze wymarzonego mieszkania czy domu nie wszyscy zastanawiamy się, jak duże będą koszty jego eksploatacji, ile przyjdzie nam płacić za media. Certyfikat, który opracowaliśmy, będzie narzędziem do oceny budynków energooszczędnych – począwszy od założeń projektowych po __ich realizację _– mówi dr inż. arch. Marcin Furtak, dyrektor MLBE PK, pomysłodawca certyfikatu. Jak dodaje, obecnie nie ma na rynku polskich certyfikatów potwierdzających wysoką jakość budowanych obiektów energooszczędnych.

– _Ze względu na duże koszty i trudności formalne w ich spełnieniu, nie przyjęły się u nas w __zadowalającym stopniu certyfikaty zagraniczne. Projekt Małopolskiego Certyfikatu Budownictwa Energooszczędnego wychodzi naprzeciw potrzebom polskiego rynku _– podkreśla dr Furtak.

Certyfikat MCBE PK jest pierwszym opracowanym w Polsce certyfikatem dla budynków, spełniających wymagania o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię, których wdrożenie nakładają na Polskę dyrektywy Unii Europejskiej.

Jak ocenić czy budynek jest energooszczędny? Dr inż. arch. Marcin Furtak wyjaśnia, że – po pierwsze – projekt budynku musi być wykonany zgodnie z zasadami energooszczędnego projektowania. Ważna jest też jakość materiałów budowlanych oraz staranność wykonawstwa. – Kompleksowa weryfikacja całego procesu, zarówno projektowego jak i wykonawczego, jest trudna dla inwestora.
Niewiele firm na
rynku dysponuje multidyscyplinarnym zespołem fachowców i specjalistycznym sprzętem, aby rzetelnie zweryfikować wszystkie etapy inwestycji. Naszym certyfikatem przychodzimy z pomocą firmom i inwestorom. Wytyczne do uzyskania certyfikatu pomogą w procesie projektowym, a jakość wykonawstwa sprawdzą ostateczne badania po zrealizowaniu inwestycji. W procesie certyfikacji uwzględniliśmy również ślad węglowy, który określa ekologię przyjętych rozwiązań.

Naukowcy z PK podkreślają, że energooszczędne budowanie się opłaca. – _Koszt wybudowania domu o standardzie niskoenergetycznym jest wyższy od technologii tradycyjnej o około 10-20 procent, ale taka inwestycja szybko przynosi zyski – dla zdrowia, komfortu mieszkania, środowiska – oraz finansowe oszczędności dla właściciela. Budynek energooszczędny pochłania przecież trzy razy mniej energii na ogrzewanie i __wentylację _– mówi dr inż. Małgorzata Fedorczak-Cisak, dyrektor MCBE PK.

W czwartek 26 marca na Politechnice Krakowskiej odbędzie się konferencja, w trakcie której zaplanowano oficjalną prezentację Certyfikatu.

Więcej informacji o konferencji na www. mcbe.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski