Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Charakter i cel ustanowienia służebności osobistej

Mateusz Kierok, aplikant radcowski
Twój prawnik radzi. Służebność osobista polega na obciążeniu odpowiedniej nieruchomości (gruntowej lub budynkowej) przez jej właściciela uprawnieniem ustanowionym na rzecz osoby fizycznej do przejazdu, zamieszkania i innych czynności, których znoszenia zobowiązuje się podmiot ustalający służebność.

Zakresem uprawnień odpowiada ona treści służebności gruntowej, z tym zastrzeżeniem, że może przysługiwać tylko i wyłącznie określonej osobie fizycznej. Nie jest dopuszczalne ustanowienie służebności osobistej na rzecz każdoczesnego właściciela sąsiedniej nieruchomości lub osoby prawnej (np. spółki kapitałowej).

Ustanowienie służebności może nastąpić na podstawie umowy uprawnionego z właścicielem, pod warunkiem że oświadczenie tego ostatniego zostanie złożone w formie aktu notarialnego. Dopuszczalne jest także ustalenie uprawnienia do służebności w ramach testamentu w drodze zapisu windykacyjnego lub zwykłego.

W pierwszym przypadku do ustanowienia uprawnienia dochodzi z mocy prawa z chwilą śmierci spadkodawcy, niemniej dla jego ważności zapis musi zostać dokonany w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego. W drugim wypadku dla realizacji uprawnienia musi dojść do zawarcia umowy ustanawiającej służebność pomiędzy osobą uprawnioną oraz spadkobiercą.

Służebność osobista odgrywa funkcję alimentacyjną, spełniając osobiste potrzeby osoby uprawnionej. Z tego też powodu jest ona niezbywalna (np. w drodze sprzedaży) i wygasa w razie śmierci osoby uprawnionej.

Do jej wygaśnięcia dochodzi także w sytuacji niewykonywania uprawnień, na jej podstawie przysługujących, przez okres 10 lat. Wygaśnięcie uprawnień następuje z mocy prawa, jednakże osoba zainteresowana powinna uzyskać stosowne potwierdzenie tego faktu w formie orzeczenia sądowego, które będzie stanowiło podstawę wykreślenia uprawnienia z treści księgi wieczystej obciążonej nieruchomości.

W razie rażącego uchybienia w wykonywaniu służebności osobistej przez osobę uprawnioną właściciel obciążonej nieruchomości ma możliwość dochodzenia sądowej zmiany służebności na rentę. Przez rażące uchybienia należy przy tym rozumieć takie zachowanie uprawnionego, zazwyczaj o uporczywym i nagminnym charakterze, które obiektywnie narusza interesy właściciela i nie powinno być dalej tolerowane.

ul. Kielecka 1, Kraków
www.kancelariaprawnajr.pl
Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu jego publikacji w godzinach: 14–16.30, pod numerem telefonu 12 417 10 64.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski