MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Charsznica. Zamieszanie wokół ślubowania nowego wójta

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Wójt Charsznicy Tomasz Kościelniak
Wójt Charsznicy Tomasz Kościelniak Aleksander Gąciarz
Na pierwszej sesji nowo wybranej Rady Gminy Charsznica doszło do sytuacji, która wzbudziła kontrowersje. Nowy wójt Tomasz Kościelniak złożył ślubowanie, ale uczynił to w sposób odbiegający od powszechnie przyjętego. Część osób nabrała w związku z tym wątpliwości, czy ślubowanie jest ważne i nowy wójt formalnie objął swoją funkcję.

Po 34 latach kierowania gminą z ubiegania się o stanowisko wójta Charsznicy zrezygnował Jan Żebrak. Jego miejsce chciało zająć pięciu kandydatów. Po głosowaniu 7 kwietnia okazało się, że potrzebna będzie dogrywka, w której znaleźli się dotychczasowy radny gminny i sołtys Charsznicy Tomasz Kościelniak (startował z lokalnego komitetu wyborczego) oraz radny powiatowy Paweł Janicki (PiS). I choć pierwszą rundę głosowania wygrał ten drugi, dwa tygodnie później zdecydowanie zwyciężył jego rywal.

Zgodnie z procedurami na I sesji Rady Gminy – 6 maja - swoje ślubowanie złożyli zarówno nowo wybrani radni, jak i wójt. Problem w tym, że Tomasz Kościelniak zrobił to w identyczny sposób jak radni, czyli wypowiedział słowo „ślubuję” po odczytaniu roty ślubowania przez przewodniczącego rady. Tymczasem artykuł 29a ustawy o samorządzie gminnym mówi:

- Objęcie obowiązków przez wójta następuje z chwilą złożenia wobec rady gminy ślubowania o następującej treści: "Obejmując urząd wójta gminy, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy." Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania: "Tak mi dopomóż Bóg."

Praktyka jest taka, że wójtowie sami odczytują rotę ślubowania. W Charsznicy stało się inaczej, ale w czasie inauguracyjnej sesji nikt nie zwrócił na to uwagi, a przynajmniej nikt o tym głośno nie powiedział. Sprawa wróciła jednak na drugiej sesji, której głównym celem było wyłonienie składów osobowych komisji Rady Gminy. Podczas ustalania porządku obrad radna Ewa Kałużna zakwestionowała ważność złożonego ślubowania i zgłosiła wnioski o to, aby nie przyjmować protokołu z pierwszej sesji oraz usunąć z programu sesji drugiej punkty, dotyczące ustalenia wynagrodzenia wójta oraz sprawozdania z jego działalności za kilka pierwszych dni urzędowania.

- Pan przewodniczący po pierwszej sesji obiecał mi, że otrzymamy opinię prawną na temat tego, czy ślubowanie złożone przez wójta jest ważne. Do dzisiaj go nie otrzymałam – argumentowała radna.

Przewodniczący Rady Zdzisław Uchto przyznał, że zapowiedział przygotowanie opinii, ale tylko w wypadku, gdy będą wątpliwości co do ważności ślubowania.

- Konsultowaliśmy to z prawnikami Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i ich zdaniem ślubowanie jest ważne i żadnych wątpliwości nie ma - przekonuje przewodniczący.

Obecny na sesji radca prawny Paweł Ralski również był zdania, że choć procedura ślubowania nie odbyła się literalnie tak, jak stanowi ustawa o samorządzie gminnym, to nie ma przesłanek, aby uznać je za nieważne. Takie zachodziłyby m.in. wtedy, gdyby słowa roty ślubowania zostały zmienione.

- Najważniejsze w całej procedurze jest to, że ze strony wójta była wola złożenia ślubowania – stwierdził mecenas Ralski.

Mimo tych wyjaśnień radna Kałużna podtrzymała swoje wnioski, dotyczące zmiany porządku obrad, ale zostały odrzucone.
Sam wójt Tomasz Kościelniak nie zabierał na sesji głosu na ten temat. Poproszony przez nas o skomentowanie całej sytuacji powiedział, że taka forma ślubowania nie była wynikiem błędu czy niedopatrzenia, a świadomej decyzji.

- Ustawa nie mówi wprost, że wójt osobiście odczytuje treść ślubowania. Dlatego wybraliśmy taką formę. Z tego, co wiem, to podobne przypadki mają miejsce również na terenie naszego powiatu – powiedział.

Spędź wakacje z wojskiem

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski