Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chasydzi będą mieli w Sączu swój hostel

Katarzyna Gajdosz-Krzak
Katarzyna Gajdosz-Krzak
Naftali Halberstam, ostatni żyjący rabin z dynastii Halberstamów (trzeci z lewej) pobłogosławił już miejsce, gdzie ma stanąć hostel
Naftali Halberstam, ostatni żyjący rabin z dynastii Halberstamów (trzeci z lewej) pobłogosławił już miejsce, gdzie ma stanąć hostel Arch. Sądeckiego Sztetlu
Coraz więcej Żydów pielgrzymuje na grób Chaima Halberstama. Obok cmentarza przy Rybackiej mają łaźnię, teraz stanie hostel

Dwa lata temu Gmina Żydowska przejęła synagogę w Nowym Sączu, którą przez 44 lata użytkowało Muzeum Okręgowe.

W międzyczasie obok cmentarza przy ul. Rybackiej powstała łaźnia i koszerna kuchnia. Teraz ma stanąć tam też hostel. Miejsce budowy noclegowni pobłogosławił Naftali Halberstam, ostatni żyjący rabin z dynastii Halberstamów, który pochodzi z Sądecczyzny.

Jest praprawnukiem rabina Chaima Halbertsama.

Co roku w kwietniu do Nowego Sącza chasydzi pielgrzymują, by odwiedzić grób tego cadyka w rocznicę jego śmierci. Zmarł 19 kwietnia 1876 r., a 25 nissan w kalendarzu żydowskim. Rocznica jest więc ruchoma.

- Chaim Helberstam był sądeckim rabinem znanym z wielkiej mądrości i dobroczynności. Pomagał mieszkańcom Nowego Sącza bez względu na wyznanie. Żydzi uznali go za cadyka, czyli cudotwórcę. To dlatego chasydzi pielgrzymują do jego grobu - wyjaśnia Łukasz Połomski, dyrektor Sądeckiego Sztetlu.

Historyk z roku na rok obserwuje, że żydowskich pielgrzymów odwiedzających w kwietniu Nowy Sącz jest coraz więcej.

- Przechadzając się po ulicach miasta w swoich tradycyjnych strojach dają namiastkę tego, jak Nowy Sącz wyglądał zanim wybuchła druga wojna światowa - zauważa Łukasz Połomski.

Przed wojną Żydzi stanowili bowiem jedną trzecią z 30 tys. mieszkańców Nowego Sącza. Powoli odradza się ich kultura.

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie przejęła budynek sądeckiej synagogi, która na powrót staje się świątynią. Obecnie zarządza nią Fundacja Bonei Sanz z Nowego Jorku. Właśnie zakończyły się prace konserwatorskie, które, jak się nieoficjalnie dowiadujemy, odkryły polichromie wewnątrz bożnicy. Niebawem ma rozpocząć się jej remont.

- Dzięki tej inwestycji, a także budowie hostelu, myślę, że chasydzi będą częściej odwiedzać Nowy Sącz niż tylko raz w roku - mówi Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chasydzi będą mieli w Sączu swój hostel - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski