Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą budować baseny z solanką

Tomasz Mateusiak
Grzegorz Dembiński
Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych lat Podtatrze wzbogaci się o dwa kompleksy z basenami zasilanymi ciepłą, zdrowotną wodą wydobywaną spod ziemi. O pomyśle ich budowy głośno się mówi w Rabce i Zawoi.

Obie gminy zapowiadają, że ich termy będą różnić się od tych już istniejących w Zakopanem, Szaflarach, Białce czy Bukowinie Tatrzańskiej. Zarówno w Rabce-Zdroju, jak i w Zawoi do basenów planuje się bowiem wpuścić solankę, która nie tylko relaksuje, ale ma też lecznicze właściwości.

- Kąpiel w słonej wodzie podczas wakacji w górach? Czemu nie - mówi Ewa Przybyło, burmistrz Rabki. - Choć słona woda kojarzy się głównie z morzem, w naszej miejscowości już 150 lat temu odkryto złoża solanki. Są to wody bogate w różne minerały, a przez to bardzo zdrowe. Pomagają na wiele schorzeń.

Jak dodaje Przybyło, by lepiej wykorzystać taki podziemny skarb, miasto już kilka miesięcy temu podpisało umowę partnerską ze spółką Uzdrowisko Rabka. Na jej podstawie powstała wstępna koncepcja i projekt budowy takiego ujęcia rabczańskiej solanki, by można ją było wpompować wprost do basenu. Zdaniem urzędników, stałby się on wielką atrakcją. Bo miejsc do kąpieli w solance na południu nie ma (najbliższe jest w Ciechocinku), a zabiegi tego typu robią się coraz popularniejsze.

- I nie są to tylko marzenia. Basen powstanie już niebawem - mówi Andrzej Kowalczyk, prezes Uzdrowiska Rabka. - Razem z władzami miasta chcemy się postarać o unijne dofinansowanie na ten cel. Jeśli się uda, Rabka zyska wielką atrakcję. W naszej słonej, ale zarazem ciepłej wodzie (jest plan, by wydobywać ją z głębokości 2000 metrów - przyp. red.) można leczyć skórę czy reumatyzm. Ludzie zdrowi znajdą tu natomiast miejsce do odpoczynku.

Jak dodaje prezes, choć konkretów jeszcze nie ma, planowana inwestycja mogłaby stanąć na zboczach góry Słone lub tuż obok obecnego zakładu przyrodoleczniczego.

Na niemal identyczny pomysł, jak Rabka, wpadli mieszkańcy Zawoi. Okazuje się, że pod Babią Górą też są ogromne złoża solankowe, które - jak zbadali naukowcy - mają leczniczy skład mineralny.

- Dzięki nim możemy stać się nawet uzdrowiskiem - mówi Tadeusz Chowaniak, wójt Zawoi. - Według badań geofizycznych, które zostały zrobione u nas jeszcze przed wojną a ostatnio powtórzone, solanka jest w Zawoi na głębokości 250-300 metrów pod ziemią. To niewiele, więc łatwo i stosunkowo niedrogo będzie można wykonać odwiert.

Zawoja już wystąpiła do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z prośbą, by to ta instytucja drążyła pod ziemią w poszukiwaniu solanki. Fundusz jest mocno zainteresowany, ale najpierw urzędnicy muszą dokonać jeszcze kilku formalności (m.in. zdobyć opinię geologa wojewódzkiego).

- Myślę, że wszystkie prace papierkowe uda się skończyć w przyszłym roku - mówi wójt Chowaniak. - Na przełomie 2015/2016 roku mogłoby ruszyć drążenie odwiertu. Powstałby on w części naszej gminy, nazywanej "Zawoja Kwiatek".

Dostali homologację
* W czasie gdy Rabka i Zawoja myślą o budowie basenów solankowych, władze Nowego Targu dalej szczycą się oddanym do użytku w lutym tego roku basenem pływackim z wodą słodką. - 10 listopada, czyli zaledwie przed kilkoma dniami, pływalnia dostała homologację - mówi burmistrz Marek Fryźlewicz.

- Ten dokument oznacza, że możemy organizować na basenie wszystkie zawody i to nawet na szczeblu wojewódzkim. Homologacja wydawana jest na czas bezterminowy. Taki certyfikat ma tylko kilkanaście obiektów w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski