Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą chronić dolinki

Barbara Ciryt
Podkrakowskie dolinki sprawdzają się jako miejsce wypoczynku okolicznych mieszkańców i turystów
Podkrakowskie dolinki sprawdzają się jako miejsce wypoczynku okolicznych mieszkańców i turystów Barbara Ciryt
Środowisko. Mieszkańcy czterech gmin biorą udział w przygotowaniu planu zarządzania przyrodą. Wskazują, jak chcieliby korzystać z terenów rekreacyjnych i jak o nie dbać

Na obszarach Natura 2000 mają powstać plany zadań ochronnych. Jeden z nich obejmie Dolinki Jurajskie. Będzie go tworzyła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, ale Stowarzyszenie Centrum Rozwiązań Systemowych wyprzedza te działania i angażuje mieszkańców, rolników, urzędników, organizacje lokalne, by powiedzieli, jak chcą korzystać z dolinek. Dlatego w czterech gminach: Jerzmanowice-Przeginia, Krzeszowice, Wielka Wieś, Zabierzów, organizują spotkania i warsztaty.

- Nie chcemy, żeby ktoś z góry ustalił, jak zarządzać przyrodą na tych terenach, chcemy w to włączyć środowiska lokalne. Od rolników chcemy dowiedzieć się, czy są gotowi np. kosić tereny, które wymagają tego, żeby utrzymać siedliska konkretnych zwierząt lub owadów. Chcemy, by mieszkańcy wskazywali, jak wyobrażają sobie zagospodarowanie dolinek i jak chcieliby je chronić. Docieramy do mieszkańców podczas spotkań i warsztatów - mówi Anna Dubel, kierownik projektu z Centrum Rozwiązań Systemowych.

Na tych spotkaniach mieszkańcy proponują tworzenie szlaków turystycznych w dolinkach. Pytają o możliwości powstania nowych miejsc do wspinaczki. Urzędnicy są zainteresowani tym, czy po wdrożeniu planu zadań ochronnych będzie możliwość budowy domów.

- Obszary Natura 2000 są pod ochroną ze względu na pewne gatunki roślin, zwierząt, owadów oraz ich siedliska. Jednak dopuszczalne jest powstawanie wiat, a nawet budynków, pod warunkiem, że nie zagrażają tej konkretnej przyrodzie - wyjaśnia Anna Ubiel.

W Krzeszowicach podczas spotkania pytano o powstawania stref rozwoju gospodarczego, udostępniania terenów do rekreacji oraz sportu. Zebrani zwracali uwagę na możliwości rozwoju turystyki kulturowej, balneologicznej, geologicznej, sakralnej. Ważnym tematem była ochrona dolinek i wyznaczanie miejsc do uprawiania sportów motorowych.

- Obecnie mamy problem z rozjeżdżaniem terenów atrakcyjnych przyrodniczo i krajobrazowo. Osoby jeżdżące na motorach i quadach niszczą np. las buczynowy w Tenczynku. Jeśli w jednym miejscu pojawiają się zapory, to znajdują inne - ubolewa Anna Kubajak, szefowa krzeszowickiego Koła Polskiego Klubu Ekologicznego.

Mieszkańcy będą mieli okazję wskazać tego typu zagrożenia oraz swoje propozycje zagospodarowania dolinek podczas planowanych ankiet, które przeprowadzą wolontariusze - uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Obecnie szkolą się na warsztatach. Wczoraj takie szkolenie było w Zespole Szkół w Jerzmanowicach.

- Te warsztaty uświadamiają młodzieży, jak cenne przyrodniczo tereny mają w swojej okolicy i jak wyrażać swoje zdanie na temat zarządzania nimi, na ile mogą służyć lokalnemu środowisku i turystom, ale także, jak dbać o to dobro przyrodnicze - mówi Teresa Sieradzka, wicedyrektor szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski