Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą nowych inwestycji

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Na spotkaniu w Czuszowie wójt Marcin Gaweł, przewodniczący RG Grzegorz Wądek i sołtys Jan Bil
Na spotkaniu w Czuszowie wójt Marcin Gaweł, przewodniczący RG Grzegorz Wądek i sołtys Jan Bil Fot. Aleksander Gąciarz
Pałecznica. Przydomowe oczyszczalnie ścieków, remonty dróg, odnawialne źródła energii, docieplenie budynków. To dziedziny, na które gmina zamierza szukać środków zewnętrznych.

- Rocznie w naszym budżecie jesteśmy w stanie wygospodarować 200-300 tysięcy złotych na zadania inwestycyjne. Gdyby nie pieniądze pozyskiwane z zewnątrz, zrobilibyśmy niewiele - przyznaje wójt Pałecznicy Marcin Gaweł.

Tegoroczne plany obejmują m. in. budowę kolejnych przydomowych oczyszczalni ścieków. Do tej pory powstało ich na terenie gminy około 400. W tej chwili - do końca czerwca - prowadzone będą zapisy kolejnych chętnych. Dotąd zgłosiło się około 100 osób. Szacunkowe dane mówią, że potrzeby w tym zakresie to około 200 instalacji przydomowych oraz tradycyjny kolektor w samej Pałecznicy.

Ze względu na pagórkowaty teren uznano, że rozwiązanie w postaci oczyszczalni przydomowych jest korzystniejsze od budowy kanalizacji sieciowej. Z wyliczeń wynika, że cena odbioru 1 metra sześciennego ścieków musiałaby wynosić kilkanaście złotych. - Więcej, niż kosztuje ich wywóz przez wóz asenizacyjny - tłumaczył wójt Gaweł podczas spotkania z mieszkańcami Czuszowa.

Plany remontów dróg obejmują trzy odcinki: w Czuszowie, Pamięcicach oraz między Ibramowicami a Sudołkiem. Wniosek o dofinansowanie inwestycji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich został już złożony.

W ramach odnowy centrów wsi gmina zamierza zmodernizować domy ludowe w Lelowicach Kolonii, Niezwojowicach oraz budynek Urzędu Gminy w Pałecznicy. Zadanie zostałoby dofinansowane z programu tzw. „głębokiej termomodernizacji”, który może pokryć nawet 80 procent wartości prac. W przypadku siedziby gminnych władz trzeba się będzie jeszcze rozliczyć z Gminną Spółdzielnią , która jest współwłaścicielem obiektu. Niedawno jej udziałowcy podjęli uchwałę o likwidacji spółdzielni. Budynek urzędu (a konkretnie jego część, należąca do GS) zostanie natomiast sprzedany gminie za 400 tysięcy złotych. Połowa tej kwoty zostanie zapłacona w tym roku, połowa w przyszłym.

Gmina zamierza również inwestować w odnawialne źródła energii, a konkretnie w instalacje fotowoltaiczne. Do tej pory zamontowano 17 takich zestawów, których łączna moc wynosi 270 kW. O kolejne dotacje na ten cel gmina zamierza wystąpić do Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wójt podczas spotkania z mieszkańcami zastrzegł jednak, że na takiej inwestycji skorzystają głównie osoby, które zużywają duże ilości energii elektrycznej.

Ostatnią dziedziną, w którą gmina zamierza w najbliższym czasie inwestować, to oświetlenie uliczne. Wykonane dotychczas prace, polegające na wymianie starych lamp oświetleniowych na ledowe, w Nadzowie, Gruszowie i Sudołku przyniosły już wymierne oszczędności. Teraz podobna operacja jest planowana w pozostałych miejscowościach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski