Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą rozebrać Szczucinkę

Robert Gąsiorek
Krzysztof Kaczmarski przekonuje, że była linia kolejowa nadaje się idealnie pod trasę rowerową
Krzysztof Kaczmarski przekonuje, że była linia kolejowa nadaje się idealnie pod trasę rowerową Fot. Robert Gąsiorek
Powiśle Dąbrowskie. Kolejarze demontują właśnie resztki torów na nieczynnej od dawna linii, która biegnie od Tarnowa do Szczucina. Miłośnicy kolei żałują i się temu sprzeciwiają. Natomiast samorządowcy chcieliby na miejscu szlaku kolejowego zbudować ścieżkę rowerową.

Obchodząca w tym roku 110 lat istnienia „Szczucinka” przechodzi do historii. Na dworcu PKP w Dąbrowie Tarnowskiej pracownicy kolei zdemontowali właśnie wszystkie elementy starego torowiska.

Pociągi pasażerskie nie kursują już popularną „Szczucinką” od 16 lat. Blisko 50-kilometrowa linia kolejowa w większości jest zaniedbana i porośnięta bujnymi krzakami. Na wielu odcinkach brakuje torów, które zostały skradzione przez złomiarzy.

PKP zwróciły się niedawno do władz samorządów, przez teren których przebiega linia z pytaniem, czy są zainteresowane przejęciem „Szczucinki”. Gminy boją się tego jednak jak ognia. - Musielibyśmy zapewnić pieniądze na utrzymanie tej linii. Wiemy jednak, że żaden z przewoźników nie chce uruchomić tu kursów, więc jest to dla nas nieopłacalne - przyznaje Krzysztof Kaczmarski, burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.

W miejscu torów, po których do 2000 r. regularnie kursowały pociągi, wójtowie i burmistrzowie widzieliby turystyczną ścieżkę rowerową, która biegłaby nasypem kolejowym od Żabna do Szczucina. - To duża szansa dla regionu. Możemy zyskać piękną trasę po malowniczych terenach - zapewnia Kaczmarski.

Gminy zachęca do budowy ścieżek rowerowych również Zarząd Województwa Małopolskiego, który zadeklarował sfinansowanie inwestycji. Warunkiem niezbędnym do rozpoczęcia prac jest jednak wcześniejsze zlikwidowanie torowiska przez PKP.

- Sentyment do „Szczucinki” na pewno mam, ale patrząc realnie - utrzymywanie linii kolejowej w tym miejscu nie ma sensu. Ludzie nie mają problemów z dojazdem do pracy czy szkół, ponieważ co parę minut ze Szczucina odjeżdżają busy do Tarnowa - podkreśla Andrzej Gorzkowicz, burmistrz Szczucina.

Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej w specjalnej sondzie na miejskiej stronie internetowej pyta mieszkańców, czy są za pozostawieniem „Szczucinki”, czy za zamianą jej na ścieżkę rowerową? Do tej pory 75 proc. głosujących chce utrzymania linii kolejowej w tym miejscu.

- W Dąbrowie Tarnowskiej powstaje strefa aktywności gospodarczej. Linia kolejowa byłaby dla niej bardzo przydatna. Poza tym zamiast zwykłych ścieżek rowerowych może lepiej zainwestować w drezyny rowerowe? Byłaby to duża atrakcja turystyczna i tańsza od ścieżki rowerowej. Zakup 10 drezyn to koszt 100 tysięcy złotych, a trasa rowerowa pochłonie miliony - przekonuje Mateusz Wójcik, przeciwnik likwidacji „Szczucinki”. Szanse na to są jednak znikome.

Fakty

Kiedyś była popularna

- Linia kolejowa na trasie Tarnów - Szczucin powstała w 1906 r. Kolej cieszyła się dawniej ogromną popularnością. Pociągi przewoziły dziennie wielu pracowników do zakładów pracy w Tarnowie (Zakłady Azotowe, Zakłady Mechaniczne), Niedomicach (fabryka celulozy) i w Szczucinie (zakłady azbestowe). Popularność „Szczucinki” zmalała po likwidacji firm w Niedomicach i Szczucinie. Przewozy pasażerskie zawieszono 3 kwietnia 2000 r., a towarowe w 2006 roku.

- Po likwidacji przewozów bez-użyteczne stały się też tereny przy dworcach PKP. W Dąbrowie Tarnowskiej samorząd planuje wybudować przy starym dworcu parking Park&Ride. Obiekt miałby pomieścić kilkadziesiąt samochodów. Koszt budowy oszacowano na 1,5 mln zł. Samorząd chce pozyskać na ten cel pieniądze z zewnątrz. Parking miałby być połączony specjalnym łącznikiem z planowaną obwodnicą Dąbrowy Tarnowskiej.

">
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski