Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą sprzedać majątek krakowskiej „Nafty”?

Marcin Banasik
Z budynku dawnej spółki PNiG zniknął już historyczny napis „Nafta”
Z budynku dawnej spółki PNiG zniknął już historyczny napis „Nafta” FOT. MARCIN MAKÓWKA
Kontrowersje. Pracownicy firmy wiertniczej Exalo Centrum Kraków oskarżają główny zarząd spółki o pozbywanie się krakowskich nieruchomości firmy za ich plecami.

– Efektem sprzedaży Bazy Pła­szów i biurowca przy ulicy Lu­bicz w Krakowie będą zwolnienia najlepszych fachowców. To sprawi, że jedna z byłych najlepszych firm wiertniczych w Polsce przestanie się w ogóle liczyć na rynku – mówi Eugeniusz Postawa ze Związków Zawodowych Exalo Drilling Centrum Kraków SA.

Czytaj także: Politycy z Krakowa będą walczyć o „Naftę” >>

Podobnie myśli większość pracowników byłej spółki Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków SA (PNiG), która w 2012 roku stała się jedną z pięciu firm włączonych do spółki Exalo, której właścicielem jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA.

Najsilniejsi stali się najsłabszymi

Eugeniusz Postawa zapewnia, że krakowska firma miała najsilniejszą pozycję w gronie spółek przystępujących do Exalo. Dlatego też tutejsi pracownicy liczyli na to, że Kraków zostanie wybrany na centralę nowej firmy.

Stało się jednak inaczej. Siedziba spółki znalazła się w Pile, za to odwołano prezesów PNiG Kraków i zwolniono 60 osób, a teraz planowana jest sprzedaż Bazy Zaplecza Materiałowo-Sprzętowego w Płaszowie, gdzie znajduje się magazyn, serwisy wiertnicze i dwie firmy wykonujące usługi dla Exalo.

– Ostatnio dowiedzieliśmy się o wystawieniu na sprzedaż biurowca przy ulicy Lubicz 25, gdzie pracuje kilkaset osób. Z dachu budynku zniknął już historyczny napis „Nafta” – mówi Eugeniusz Postawa.

Zdaniem przedstawicieli związków zawodowych działania firmy Exalo doprowadzą do jeszcze większego spadku znaczenia krakowskiego oddziału firmy.

Exalo analizuje zatrudnienie

Zapytaliśmy zarząd Exalo, czy krakowscy pracownicy firmy powinni obawiać się zwolnień. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że „aktualnie we wszystkich centrach biznesowych spółki trwa analiza zatrudnienia”.

Ponadto zarząd firmy poinformował, że podstawą podjęcia decyzji o likwidacji Bazy w Pła­szowie były względy ekonomiczne (ani słowa o likwidacji biurowca przy ul. Lubicz).

Krakowscy pracownicy zarzucają władzom spółki, że podejmuje decyzje za ich plecami. – Taką mamy nagrodę za to, że od 20 lat jesteśmy znaną marką w świecie naftowym. W 2011 roku wygenerowaliśmy 400 milionów złotych przychodu – podkreśla Postawa.

Przedstawiciele związków zawodowych Exalo Centrum Kraków zwrócili się do specjalistów z Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu AGH oraz polityków o wyrażenie opinii w związku z planowaną sprzedażą krakowskich nieruchomości spółki. Dziś poznamy te stanowiska.

Napisz do autora:
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski