Chcą zakazać palenia węglem w gminie Zabierzów. Radni będą głosować nad rezolucją w tej sprawie

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Samorządowcy gminy Zabierzów planują wprowadzić zakaz palenia węglem od 2029 roku
Samorządowcy gminy Zabierzów planują wprowadzić zakaz palenia węglem od 2029 roku Fot. Barbara Ciryt
Udostępnij:
Gmina Zabierzów przygotowuje się do wprowadzenia zakazu palenia węglem w domowych piecach. Nie ma jeszcze pewności, czy zakaz będzie dotyczył także drewna. W gminie jest przygotowywana rezolucją do marszałka Małopolski, którą radni zabierzowscy mają się zająć podczas najbliższej sesji 26 marca 2021 r. Te informacje o planowanym zakazie w gminie Zabierzów zostały ogłoszone podczas konferencji prasowej organizowanej w poniedziałek 15 marca w Urzędzie Miasta Krakowa.

FLESZ - Lockdown w kolejnych województwach

W podkrakowskich gminach trwają działania zmierzające do dalszej poprawy jakości powietrza. Samorządowcy z Zabierzowa myślą o wprowadzeniu zakazu palenia węglem od 2029 roku.

Rezolucja, którą przygotowuje samorząd to efekt rozmów Elżbiety Burtan, wójta Zabierzowa m.in. z Rafałem Komarewiczem, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Krakowa i wojewódzkim liderem Polska 2050. Konferencja, na której ogłoszono chęć wprowadzenia zakazów odbyła się w Krakowie.

Zakaz palenia węglem ma mobilizować mieszkańców Zabierzowa

Zakaz palenia węglem nas nie ominie. Pracujemy nad poprawą jakości powietrza. Poprzez kolejne obostrzenia musimy mobilizować mieszkańców do wymiany pieców. Podczas pierwszych rozmów były propozycje wprowadzenia zakazu od 2024 roku. Jednak na to nie mogłam się zgodzić, bo musimy dać realne terminy. Oczywiście, że chcielibyśmy mieć czyste powietrze od razu, ale wprowadzenie zakazu to nie wszystko, musimy mieszkańcom zapewnić pomoc w wymianie pieców, zdobywanie dotacji zewnętrznych i najuboższych objąć programami osłonowymi

- mówi Elżbieta Burtan, wójt gminy Zabierzów.

Podczas rozmów pani wójt z radnymi gminnymi tuż przed konferencją padły propozycje, żeby zakazać palenia paliwami stałymi nie tylko w piecach centralnego ogrzewania, ale także w kominkach. Nad tym radni będą także dyskutować.

Jak informuje wójt Elżbieta Burtan projekt rezolucji przewiduje całkowity zakaz montażu nowych instalacji, do spalania węgla oraz wprowadzenie od 1 stycznia 2029 roku całkowitego zakazu używania palenisk węglowych.

Gminne rezolucje powinny trafić do marszałka Małopolski

Rafał Komarewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa podkreślał, że o poprawę jakości powietrza trzeba walczyć wspólnie. Dlatego prowadził rozmowy z szefami podkrakowskich gmin w sprawie zakazu spalania węgla. Proponuje skierowanie rezolucji w tej sprawie do marszałka województwa.

Gminy same z siebie nie mogą podjąć uchwał w sprawie zakazu spalania węgla na danym terenie. Kompetencję uchwałodawczą w tym zakresie ma tylko zarząd województwa, a ostatnie słowo należy do małopolskiego sejmiku. Rezolucje mają być sygnałem dla marszałka, że należy przyspieszyć pracę nad wprowadzaniem regulacji w zakresie poprawy jakości powietrza

– zaznaczył Rafał Komarewicz. 

W powiecie krakowskim dotychczas tylko samorządowcy ze Skawiny zdecydowali się na podjęcie już w 2019 roku i skierowania do marszałka uchwały intencyjnej w sprawie lokalnych przepisów antysmogowych. W Krzeszowicach również przymierzano się do wprowadzenia zakazów, ale radni nie zdecydowali się na taki krok.

Zbigniew Mynarczyk wychodzi ze swojego nowego domu

Radość na Kaimówce w Olszowicach. Pogorzelcy zamieszkali w n...

Stroje ludowe "od Zielonek" prezentowano podczas zimowego pleneru fotograficznego organizowanego przez Izbę Regionalną w Zielonkach

Zielonki. Plener fotograficzny na ludowo w scenerii zimowej,...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
razdwatrzy
25 marca, 19:08, razdwatrzy:

Ponieważ mój poprzedni komentarz został stąd usunięty przez adminów powtórzę skrótowo jeszcze raz. To stowarzyszenie, Ziemia Rudawska, jest od samego początku przeciwne całkowitemu zakazowi palenia drewnem i węglem czyli jest za przestrzeganiem obowiązującego prawa zgodnie z kryteriami ekologicznymi (zawartymi w programie ochrony powietrza dla województwa małopolskiego). I było przeciwne już wówczas gdy prezydium rady gminy Zabierzów wprowadziło zakaz palenia drewnem do projektu rezolucji.

Proszę o usunięcie tego mojego komentarza, na który odpowiadam. Omyłkowo został pod tym akurat postem opublikowany.

r
razdwatrzy

Ponieważ mój poprzedni komentarz został stąd usunięty przez adminów powtórzę skrótowo jeszcze raz. To stowarzyszenie, Ziemia Rudawska, jest od samego początku przeciwne całkowitemu zakazowi palenia drewnem i węglem czyli jest za przestrzeganiem obowiązującego prawa zgodnie z kryteriami ekologicznymi (zawartymi w programie ochrony powietrza dla województwa małopolskiego). I było przeciwne już wówczas gdy prezydium rady gminy Zabierzów wprowadziło zakaz palenia drewnem do projektu rezolucji.

Z
Zbigniew Rusek

Jeden rodzaj paliwa stałego (opartego na węglu) powinien być dopuszczony i także przywrócony jako legalny w Krakowie (miasto jest przerośnięte i nie wszędzie dochodzi sieć MPEC, a nawet gaz). Chodzi o koks. Jest to opał czysty, który w ogóle nie dymi. Zabierzów to wieś, więc tam nie ma sieci ciepłowniczej, więc koks powinien być dopuszczalny, jako czysty.

Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie