Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą zmiany z betonu na zieleń. Miejscy aktywiści przedstawili 12 postulatów dla Krakowa

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Koalicja Ruchów Krakowskich przedstawiła swoich kandydatów do Rady Miasta i program wyborczy.
Koalicja Ruchów Krakowskich przedstawiła swoich kandydatów do Rady Miasta i program wyborczy. Koalicja Ruchów Krakowskich
W czwartek (7 marca) przy ul. Karmelickiej, tuż obok parku wywalczonego przez mieszkańców, kandydaci Koalicji Ruchów Krakowskich „Wspólnie dla Miasta” zaprezentowali 12 postulatów wyborczych oraz kandydatki i kandydatów do Rady Miasta Krakowa.

– Chcemy zmiany priorytetów w zarządzaniu miasta. Zmiany z betonu na zieleń, z nepotyzmu na przejrzystość i z
jednoosobowego zarządzania miastem na współrządzenie z mieszkankami i mieszkańcami – mówił Łukasz Maślona, jeden z liderów Koalicji Ruchów Krakowskich "Wspólnie dla Miasta".

To inicjatywa w ramach krakowskich organizacji pozarządowych, ruchów oddolnych i społeczników, którzy działają na rzecz Krakowa, swoich dzielnic, najbliższej okolicy. Na bazie swoich doświadczeń i działań przygotowali kluczowe ich zdaniem dla Krakowa tezy.

Proponują duże parki XXL

- Przeznaczmy 1 procent budżetu miasta na wykupy gruntów pod tereny zielone i inwestycje publiczne – podkreślał Rafał Zawiślak – kandydat otwierający listę „Krakowa dla Mieszkańców” w okręgu 5 obejmującym Bieżanów-Prokocim i Podgórze.

Zawiślak przypominał, że Kraków to miasto o jednych z najmniejszych zasobach gruntów komunalnych. Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz – kandydatka do Rady Miasta z Nowej Huty mówiła, że wielkie parki, to wielkie możliwości: - Każdy skwer jest ważny ale tylko duże parki XXL mogą być trzonem systemu terenów zieleni miejskiej. Utworzymy co najmniej 5 takich parków, m.in. Kliny, Dolina Prądnika, Białe Morza, Zesławice.

Systemowy monitoring rzek

- Wprowadzimy systemowy monitoring rzek – mówił prof. Mariusz Czop, ekspert ds. wody i kandydat z okręgu obejmującego Krowodrzę i Prądnik Biały. – Pokażemy, że da się to zrobić. Stan rzek w Polsce jest bardzo zły a w Krakowie można go określić tylko jednym słowem – katastrofa - dodawał profesor Czop.

Osiedlowe rynki, miejsca spotkań i rekreacji

Były też pomysły na Kraków lokalny, czyli priorytet dla sąsiedztwa i aktywności kulturalnej w dzielnicach. - Działając lokalnie doskonale wiemy, że codzienne życie mieszkańców toczy się w przestrzeni ich dzielnicy czy osiedla. Będziemy tworzyć osiedlowe rynki, miejsca spotkań, rekreacji i wspierać lokalnych twórców i twórczynie kultury – mówił Tomasz Pytko, kandydat z okręgu nr 3 obejmującego Bronowice, Dębniki i Zwierzyniec.

Potrzebne nowe obiekty edukacyjne

O elastycznej ofercie edukacyjnej mówiła Anna Bereżnicka-Płońska, z zawodu nauczycielka, która kandyduje z okręgu 4 obejmującego Kliny, Swoszowice, Łagiewniki i Borek Fałęcki. - Infrastruktura edukacyjna nie nadąża za zmianami demograficznymi. Nowe osiedla powstają bez odpowiedniej dostępności do żłobków, przedszkoli i szkół, a nowe budynki oświatowe często już w momencie otwarcia okazują się za małe. Opracujemy i wdrożymy program budowy ekonomicznej i elastycznej infrastruktury edukacyjnej, budynków szkolnych i przedszkolnych, które będą mogły dostosowywać do zmieniającej się liczby dzieci – podkreślała kandydatka do Rady Miasta.

Postulują zwiększenie częstotliwości kursów tramwajów i autobusów

Poruszono też temat dotyczący zwiększenia oferty transportu publicznego. - To kolejny postulat do realizacji natychmiast, zamiast rozmów o odległej budowie metra. Wielkie inwestycje, które poprawią funkcjonowanie transportu publicznego za dekadę są bardzo ważne. Jednak nie możemy wyłącznie czekać na „krakowskie metro” - musimy zapewnić sprawną komunikację publiczną tu i
teraz. To wymaga poprawy oferty linii tramwajowych i autobusowych. Postulujemy zwiększenie częstotliwości kursów, także poza godzinami szczytu, likwidację białych plam transportowych oraz poprawę płynności ruchu transportu publicznego – wyjaśniał Rafał Terkalski, drugi kandydat „KRK” z okręgu obejmującego Podgórze i Bieżanów z Prokocimiem.

Walczą o zakaz zatrudniania radnych w miejskich spółkach

Przyjazna, zielona, bezpieczna przestrzeń miejska – w kierunku wizji zero – to ósmy punkt programu wyborczego Koalicji.

- Naszym priorytetem będzie poprawa stanu infrastruktury dla tych najbardziej zagrożonych uczestników ruchu. Uważamy, że powinno się dążyć do realizacji ambitnego celu jakim jest ,,wizja zero” czyli braku śmiertelnych wypadków – wskazywał Krzysztof Kwarciak, kandydat z okręgu nr 3.

W programie wyborczym Koalicji znalazł się także zakaz zatrudniania radnych miejskich w miejskich spółkach i jednostkach organizacyjnych. - Miejskie instytucje nie mogą być politycznym łupem dla spragnionych posad samorządowców, a radni nie powinni wykorzystywać swoich funkcji, żeby uzyskać intratne posady – dodawał Kwarciak.

Chcą inwestycji objętych społeczną kontrolą

- Kluczowe inwestycje muszą być pod kontrolą mieszkańców – zaznaczał Maciej Rochel, kandydat z okręgu 6 obejmującego Czyżyny, Mistrzejowice i Wzgórza Krzesławickie. - Nasze doświadczenia pokazują, że najważniejsze inwestycje miejskie, zwłaszcza dotyczące budowy infrastruktury drogowej powinny być objęte społeczną kontrolą. Wprowadzimy Społeczne Komitety sterujące już na etapie projektowania inwestycji oraz obowiązkowy udział przedstawicieli mieszkańców w radach budowy z
transmisją on-line ich przebiegu – mówił kandydat.

Wyzwaniem jest zwiększenie liczby mieszkań

Program miejskich inwestycji mieszkaniowych zapowiedział Łukasz Maślona. - Niska dostępność mieszkań w Krakowie jest ogromnym problemem. Nie rozwiążemy go jednak tylko uwalniając dodatkowe tereny pod zabudowę mieszkaniową. Deweloperzy kierujący się zyskiem szybko zabudują je „apartamentami inwestycyjnymi”, a młodych ludzi nadal nie będzie stać na
mieszkanie. Stworzymy program budowy dostępnych mieszkań na wynajem na uczciwych zasadach oraz rozwiniemy społeczną agencję najmu.

Program wyborczy zamyka zapowiedź rewizji istniejących planów zagospodarowania. - Nowy system planowania przestrzennego i przygotowanie Planu Ogólnego muszą stać się okazją do rewizji polityki przestrzennej Krakowa – podsumował Maślona.

Sztuczna inteligencja - czy świat stanie się lepszy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Chcą zmiany z betonu na zieleń. Miejscy aktywiści przedstawili 12 postulatów dla Krakowa - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski