Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chce, żeby Nowa Huta kojarzyła się pozytywnie

Sylwia Nowosińska
Sebastian Adamczyk organizuje m.in. akcję „I love Nowa Huta”
Sebastian Adamczyk organizuje m.in. akcję „I love Nowa Huta” Archiwum
Aktywni krakowianie. Sebastian Adamczyk zaczął promować Nową Hutę jako 11- latek. Założył wtedy lokalne radio

Kiedy Sebastian Adamczyk miał 11 lat, wpadł na pomysł, żeby założyć pierwsze w Krakowie i trzecie w Polsce radio internetowe. W ciągu kilku lat zyskało ono sporą popularność wśród mieszkańców, a jego pomysłodawcy zaczęli organizować koncerty we współpracy z nowohuckimi aktywistami.

Jak twierdzi Sebastian, do sukcesu Radia Nowa Huta przyczynili się internetowi piraci, którzy udostępniali transmisje z rozgłośni na różnych częstotliwościach. Z czasem aktywiści skupieni wokół radia zaczęli organizować wydarzenia w dzielnicy.- Braliśmy udział w licznych imprezach kulturalno-społecznych na terenie Nowej Huty - wspomina Sebastian Adamczyk.

Teraz Sebastian ma 26 lat i na koncie wiele sukcesów w działalności na rzecz swojej dzielnicy. Mówi o sobie, że jest chłopakiem wychowanym na osiedlu i się tego nie wstydzi. Od dzieciństwa mieszka na Wzgórzach Krzesławickich. Na co dzień prowadzi własną firmę. Niedawno angażował się m.in. w otwarcie nowego klubu fitness, który, jak przekonuje, stał się bardzo popularnym miejscem w dzielnicy.

- Od dziecka czułem, że przykleja mi się łatkę osoby z Nowej Huty. Chcę, żeby ta dzielnica i jej mieszkańcy kojarzyli się pozytywnie - przyznaje Sebastian Adamczyk. Wśród osiągnięć ludzi skupionych wokół Radia Nowa Huta jest m.in. organizacja Święta Kopca Wandy - czyli koncertów i pikników dla mieszkańców dzielnicy, które odbywają się latem właśnie na kopcu.

Sebastian i jego aktywni znajomi angażowali się też w Festiwal Sztuki Ulicznej, podczas którego na każdej z krakowskich ulic wychodzących z Rynku Głównego były rozstawione sceny i występowali na nich artyści. Radio Nowa Huta działa do tej pory i wciąż cieszy się popularnością wśród mieszkańców.

Aby rozwinąć działalność nowohuckiego radia, Sebastian i jego znajomi założyli w 2013 roku Fundację Promocji Nowej Huty. Obecnie Sebastian jest jej wiceprezesem. Organizacja liczy 12 członków, którzy angażują się w różne akcje na rzecz dzielnicy. O fundacji po raz kolejny zrobiło się głośno, kiedy zorganizowała projekt pt. „Wyjątkowy Mikołaj dla wyjątkowych dzieciaków”.

- Postanowiliśmy w ten sposób pomóc młodym krakowianom z porażeniem mózgowym i zespołem Downa - opowiada Sebastian Adamczyk. Rodziny tych dzieci są ze sobą bardzo zżyte i spotykają się już od 15 lat, choć często trudno było im znaleźć miejsce. - Do tej pory nie korzystały z żadnej pomocy ani dotacji - opowiada Sebastian Adamczyk. Członkowie fundacji postanowili, że będą regularnie wspierać te nowohuckie rodziny. W tym roku zorganizowali już drugą edycję „Wyjątkowego Mikołaja”.

W przyszłym roku odbędzie się trzecia edycja projektu, na którą mieszkańcy otrzymają pieniądze w ramach budżetu obywatelskiego. - Na organizację tego wydarzenia w przyszłym roku zdobyliśmy 10 tys. zł - informuje Sebastian Adamczyk. Za te pieniądze kupią paczki dla potrzebujących i zorganizują mikołajkowe spotkanie.

- Projekt „Wyjątkowy Mikołaj” to naprawdę ciekawie i profesjonalnie zorganizowane wydarzenie - zachwala Katarzyna Kapelak- Legut, radna dzielnicy XVIII Nowa Huta i przyznaje, że o akcji mówiło się w całej Nowej Hucie już przy okazji pierwszej edycji.

- Każda taka inicjatywa jest cenna, a jej organizatorzy wykonali kawał dobrej roboty.Zorganizowali wydarzenie, znaleźli darczyńców - wylicza radna.

„Wyjątkowy Mikołaj” to niejedyny projekt, jaki rozpoczął się z inicjatywy Sebastiana Adamczyka i jego znajomych. Fundacja Promocji Nowej Huty zgłosiła też do budżetu obywatelskiego pomysł, dzięki któremu na Wzgórzach Krzesławickich pojawił się mural nawiązujący do historii Nowej Huty. - Odbył się specjalny konkurs na malowidło przedstawiające scenę z historii Polski lub związane z tematyką lokalną - opowiada Sebastian Adamczyk. Wygrało rozwiązanie lokalne i dlatego na muralu pojawił się motyw obalenia pomnika Lenina na placu Centralnym.

Członkowie Fundacji kładą nacisk na kształtowanie tożsamości mieszkańców Nowej Huty. W tym roku już po raz drugi przygotowali dla nich piękny walentynkowy prezent - nowohuckie kalendarze w ramach akcji „I love Nowa Huta”. W ubiegłym roku na zdjęciach pojawiły się znane osoby z Nowej Huty. W tym roku będą fotografie najpiękniejszych miejsc w dzielnicy. - Uczestniczyłem w akcji rozdawania kalendarzy w ubiegłym roku, mieszkańcy przyjęli ją bardzo ciepło - wspomina Wojciech Krzysztonek, radny miejski z Nowej Huty. - Nowohucianie zawsze bardzo się cieszą, kiedy mają okazję, żeby się zjednoczyć - dodaje.

Ideą Fundacji Promocji Nowej Huty, w której działa Sebastian Adamczyk, jest budowanie lokalnej społeczności ponad podziałami. - Wiemy, że w Krakowie przyczyną antagonizmów bywają np. sympatie do różnych klubów sportowych, ale my działamy inaczej. Chcemy zacierać granice, walczyć ze stereotypami, edukować młodych nowohucian i dawać im przykład - opowiada Adamczyk.

Nowohuccy aktywiści angażowali się m.in. w organizację Charytatywnej Gali Sportów Walki, w której brali udział sympatycy różnych klubów sportowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski