MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Chcemy, by Kraków był pionierem i dał przykład całej Polsce". Krakowscy uczniowie uczą się, jak ratować życie

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
30 marca w krakowskim magistracie, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 134 im. Stanisława Lema w Krakowie wzięli udział w warsztatach z pierwszej pomocy.
30 marca w krakowskim magistracie, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 134 im. Stanisława Lema w Krakowie wzięli udział w warsztatach z pierwszej pomocy. Andrzej Banas
Mimo, że wszyscy doskonale o tym wiedzą, że podstawowa pierwsza pomoc jest obowiązkiem każdego z nas, to nie zawsze wiedzą jak poprawnie jej udzielić. Wiedzę w tym zakresie na bieżąco nabywają uczniowie krakowskich szkół podstawowych. Odbywa się to w ramach szkoleń "Krakowscy uczniowie ratują życie". 30 marca w krakowskim magistracie odbyła się jedna z takich lekcji. Wzięli w niej udział 6-klasiści ze Szkoły Podstawowej nr 134 im. Stanisława Lema w Krakowie. - Sukcesem będzie, jeśli dzięki programowi uda się uratować choć jedno ludzkie życie - mówił Krzysztof Augustyn, dyrektor Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego.

Życie jest najważniejsze!

- Język polski, matematyka, historia - wszystkie przedmioty, których się uczycie są bardzo ważne. Jednak nie ma nic ważniejszego niż ludzkie zdrowie i życie. Dlatego zatroszczenie się o waszą wiedzę na temat ratowania życia traktuję jako jedno ze swoich najważniejszych zadań - mówił Rafał Komarewicz, przewodniczący Radny Miasta Krakowa, który program objął honorowym patronatem.

Program "Krakowscy uczniowie ratują życie" został stworzony przez Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy. Dzięki niemu, uczennice i uczniowie z krakowskich szkół podstawowych uczą się podejmowania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, prawidłowego wezwania pierwszej pomocy, postępowania w innych stanach nagłych wymagających szybkiego reagowania. Podczas zajęć, dzieci są także zachęcane do dzielenia się tą wiedzą ze swoimi rodzicami i bliskimi.

- Co najważniejsze, program cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Podczas pierwszej edycji miałem okazję wziąć udział w jednym ze szkoleń i widziałem naprawdę wspaniałe zaangażowanie dzieci - podkreślał Rafał Komarewicz.

To już druga edycja programu

W pierwszej edycji programu wzięło udział blisko 1560 uczniów z krakowskich szkół. Druga edycja programu zakłada udział niemal 2400 dzieci.

- Program ten zakłada szereg szkoleń uczniów klas 5 i 6 w zakresie zasad udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w obliczu zagrożenia zdrowia i życia kolegów lub osoby postronnej na ulicy. Z analiz wynika, że w okresie szkolnym zapamiętujemy najwięcej informacji, które zostają z nami do końca życia. Moim marzeniem jest, aby program ten w przyszłości zapisał się systemowo w podstawę programową nauczania w Gminie Miejskiej Kraków. Idealnym rozwiązaniem byłoby objęcie nim wszystkich krakowskich szkół, w klasach 4, 6 i 8, co dałoby nam pewność, że przeszkolimy największą armię młodych ratowników. Chcemy, by Kraków był pionierem i dał przykład całej Polsce – mówił Krzysztof Augustyn, dyrektor Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego.

Każdy blok szkoleniowy dla dzieci kończy się mini zawodami, podczas których wybierany jest uczeń, który najlepiej opanował materiały szkoleniowe. Zwycięzca będzie przedstawicielem swojej szkoły w wielkim finale programu “Krakowscy uczniowie ratują życie”, który odbędzie się 10 czerwca 2023 r. Projekt finansowany jest ze środków Gminy Miejskiej Kraków

Odbudowa Ukrainy to szansa dla polskich firm

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "Chcemy, by Kraków był pionierem i dał przykład całej Polsce". Krakowscy uczniowie uczą się, jak ratować życie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski