MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz kredyt hipoteczny? Takie warunki oferują dziś banki. Sprawdź, czy warto brać obecnie kredyt mieszkaniowy

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
O kredyt hipoteczny wnioskuje dziś niewiele osób, a jeszcze mniej osób go faktycznie uzyskuje.
O kredyt hipoteczny wnioskuje dziś niewiele osób, a jeszcze mniej osób go faktycznie uzyskuje. Andrzej Rostek/Getty Images
Kredyt hipoteczny niełatwo dziś otrzymać – osobom planującym zakup nieruchomości czy budowę domu zwykle krzyżuje plany zbyt niska zdolność kredytowa. Sprawdziliśmy, jakie warunki oferują dziś banki klientom chcącym pożyczyć 250 tys. zł, a jakie chętnym na 300 tys. zł.

Spis treści

Dostęp do kredytu hipotecznego blokuje zdolność kredytowa. Czy w 2023 r. sytuacja się poprawi?

Ten, kto planował wziąć kredyt hipoteczny w 2022 r., na ogół musiał obejść się smakiem. Surowa polityka kredytowa banków sprawiła, że większość klientów miała zbyt niską zdolność kredytową, by móc otrzymać pieniądze. Polacy bali się też brać kredyty z uwagi na wysokie stopy procentowe, a więc i wysokie raty. W efekcie popyt na kredyty był rekordowo niski.

– Osoby planujące zakup mieszkania lub budowę domu przeniosły swoje plany w czasie i odłożyły te decyzje. Bo wysokie stopy to także wyższe koszty samego kredytu i kwoty jego spłaty. Dopiero grudzień i styczeń były pierwszymi miesiącami, które przyniosły spadek raty o 100 zł – mówi Edyta Kulej-Dziergowska, ekspert serwisu Extradom.pl.

Kredyty mieszkaniowe w 2022 r.
Kredyty mieszkaniowe w 2022 r. GetHome.pl

Czy rok 2023 przyniesie poprawę i o kredyt mieszkaniowy będzie łatwiej? Co do tego eksperci nie są zgodni, jednak nadzieję budzi fakt, iż Rada Polityki Pieniężnej od jakiegoś czasu nie podnosi już stóp procentowych, a rząd pracuje nad likwidacją wskaźnika WIBOR, co również powinno zmienić sytuację kredytobiorców na lepsze. Specjaliści zwracają też uwagę, że dostęp do kredytów hipotecznych musi się poprawić, gdyż w przeciwnym razie rynek mieszkaniowy po prostu nie da sobie rady.

– Długoterminowe utrzymanie takiego stanu byłoby dla mieszkaniowego rynku pierwotnego zdecydowanie destrukcyjną opcją, prowadzącą do utrwalenia zapaści rynkowej, możliwych upadłości firm deweloperskich oraz eliminacji z rynku kolejnych setek tysięcy młodych rodaków, z których wielu prawdopodobnie wybrałoby emigrację – uważa Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Część ekspertów wprost wskazuje, że ich zdaniem nabywcy nieruchomości jeszcze w tym roku odczują poprawę sytuacji. Warto jednak pamiętać, że taki scenariusz nie jest pewny.

– Jeżeli stopy procentowe nie zostaną obniżone, to rynek pierwotny w znanej nam formie „umrze”. Zaczną ewoluować firmy (fundusze), które skupując pakiety mieszkań, przekażą je na rynek najmu, tak dzieje się m.in. w Berlinie – wskazuje Cezary Chybowski, prezes Reliance Polska. – Jest to jednak scenariusz, jakiego osobiście nie biorę pod uwagę, ponieważ stopy procentowe wrócą do normy w ciągu 24 miesięcy.

Nastrojowe światło w domu i ogrodzie

Kredyt mieszkaniowy w styczniu 2023 r. Jakie warunki oferują banki przy kredycie w wysokości 250 tys. zł?

Nie każdy może lub chce czekać na poprawę sytuacji na rynku kredytowym – wiele osób rozważa wzięcie kredytu hipotecznego już teraz. Na jakie warunki można liczyć w dużych bankach? Sprawdzili to eksperci Extradom.pl. W pierwszej kolejności przyjrzeli się ofercie kredytu hipotecznego w wysokości 250 tys. zł, z 20-procentowym wkładem własnym, zaciąganego na 20 lat. Zestawienie ofert przedstawia tabela.

Oferty banków przy kredycie w kwocie 250 tys. zł
Oferty banków przy kredycie w kwocie 250 tys. zł Extradom.pl

Jak widać, na najniższą ratę mogą liczyć klienci banku PKO BP – 2069,37 zł. Warto jednak pamiętać, że przedstawione wyliczenia są orientacyjne i w praktyce oferta banku dla konkretnego klienta może wyglądać nieco inaczej. Oczywiście osoby, które mogą wpłacić wyższy wkład własny, mogą liczyć na lepsze warunki kredytowania (oraz mają mniejszą kwotę kredytu do spłacenia).

Chcesz 300 tys. zł kredytu hipotecznego? Oto oferta największych banków

Kwota 250 tys. zł nie każdemu wystarczy na zakup upatrzonej nieruchomości. Dlatego Eksperci Extradom.pl sprawdzili również, co banki mają dziś do zaproponowania klientom chcącym zaciągnąć kredyt hipoteczny w kwocie 300 tys. zł, zaciąganym na 25 lat z 30-procentowym wkładem własnym. Wyniki symulacji kredytowej przedstawia tabela.

Oferty banków przy kredycie w kwocie 300 tys. zł
Oferty banków przy kredycie w kwocie 300 tys. zł Extradom.pl

Pod względem wysokości raty na szczycie zestawienia ponownie znalazł się bank PKO BP. Tu również należy mieć jednak na uwadze, iż dane w tabeli mają charakter poglądowy, a wyliczenia dla konkretnego klienta mogą od nich nieco odbiegać.

– Jeśli posiadasz oszczędności i planujesz budowę domu lub zakup mieszkania to najkorzystniejsze opcje finansowania oferuje bank PKO BP. Tutaj miesięczna rata wyniesie poniżej 2,5 tys.zł, a całkowity koszt kredytu plasuje się w połowie rankingu. Patrząc również na możliwość zaciągnięcia zobowiązania z czasowo stałym oprocentowaniem – to sytuacja wydaje się korzystna dla inwestorów – podsumowuje Marta Kaleta-Domaradzka z Extradom.pl.

Eksperci podkreślają, że chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny, zawsze należy rzetelnie ocenić własne możliwości finansowe i wziąć pod uwagę nie tylko obecną wysokość raty, ale też jej możliwe zmiany w przyszłości. Ostatnie lata dobitnie pokazały bowiem, jak bardzo jest to istotne. Przykładowo rata kredytu na kwotę 330 tys. zł, zaciągniętego na 25 lat, między wrześniem 2021 r. a styczniem 2023 r. wzrosła z 1487,09 zł do 2837,45 zł. Jeśli potencjalny kredytobiorca nie ma stuprocentowej pewności, że poradzi sobie finansowo z takimi zmianami, lepiej odłożyć decyzję o zakupie mieszkania na później.

Dodaj firmę
Logo firmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Warszawa, pl. Powstańców Warszawy 1
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcesz kredyt hipoteczny? Takie warunki oferują dziś banki. Sprawdź, czy warto brać obecnie kredyt mieszkaniowy - RegioDom.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski