Chcesz mieć wpływ na świat? Sięgnij po zalety Teatru Forum!

Materiał informacyjny Fundacji Inicjatyw Twórczych i Społeczno-Edukacyjnych KURDYBANEK
Udostępnij:
Jak często zdarza się, że obserwując otaczającą nas rzeczywistość, widzimy różne jej cienie i niedostatki? Jak często chcielibyśmy coś zrobić, ale brakuje nam odpowiednich środków, metod lub pomysłów? „Wielokrotnie” – taka właśnie odpowiedź ciśnie się na usta i to niezależnie od obszaru, w jakim zauważamy istotne potrzeby społeczne.

Jedną z nich – sytuacją dzieci i młodzieży różnych narodowości, w szczególności pochodzenia ukraińskiego, które przebywają w małopolskich szkołach i bursach – postanowiła zająć się Fundacja Inicjatyw Twórczych i Społeczno-Edukacyjnych Kurdybanek w partnerstwie z Fundacją Zustricz oraz miastem Kraków. Do 11 lutego 2022 r. trwa rekrutacja do przygotowanego przez nich projektu „Zmiana zaczyna się od jednego człowieka”: jego celem jest wzmocnienie otwartości społeczeństwa, w którym funkcjonuje wspomniana grupa, oraz jego integracja i aktywizacja.

Teatr Forum

Projekt koncentruje się wokół Teatru Forum – teatru zaangażowanego społecznie, dążącego do stworzenia obrazu pewnej rzeczywistości, w której dana grupa funkcjonuje, a następnie do zaproszenia jej członków, odbiorców i zarazem współtwórców spektaklu, do wspólnej debaty (kliknij i zobacz więcej: Teatr Forum).

Oparty na metodzie dramy Teatr Forum jest narzędziem uruchamiającym refleksję i dyskusję publiczną. Wzmacnia odwagę i chęć działania, pokazuje i nazywa wyzwania społeczne, a także stawia diagnozy i postulaty do rozwiązywania zdiagnozowanych wyzwań, inicjując tym samym działania i zmianę społeczną.

Kogo szukamy?

Do wzięcia udziału w projekcie zaproszone są osoby aktywne w środowiskach, w których przebywają dzieci i młodzież różnych narodowości. W tej grupie znajdą się opiekunowie i wychowawcy, asystenci międzykulturowi, przedstawiciele organizacji pozarządowych wspierających migrantów oraz dyrektorzy szkół i internatów z terenu Małopolski.

Etapy projektu

Projekt będzie realizowany w czterech etapach. W trakcie pierwszego z nich, między lutym a sierpniem 2022 r., 14 edukatorek i edukatorów z województwa małopolskiego zostanie przeszkolonych w metodzie Teatru Forum w temacie integracji młodzieży i przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na pochodzenie. Szkolenie odbędą osoby związane z instytucjami i organizacjami skupiającymi młodzież różnego pochodzenia, w tym ukraińskiego.

Drugi etap (sierpień 2022 r.) to pokaz spektaklu Teatru Forum oraz seminarium on-line z udziałem ekspertów z zakresu praw człowieka i teatru zaangażowanego społecznie oraz jego wpływu na procesy integracyjne.

Między wrześniem 2022 r. a lutym 2023 r. edukatorzy razem ze swoimi podopiecznymi stworzą spektakle i debaty Teatru Forum. Wnioski z ich pracy zostaną wykorzystane na warsztatach i konferencji na temat działań integrujących i wzmacniających młodzież różnych narodowości. Efektem końcowym będą rekomendacje wypracowane przez młodzież, dotyczące zapobiegania dyskryminacji i działań służących integracji międzykulturowej. Wnioski z projektu zostaną przekazane dyrekcjom placówek z postulatem uwzględnienia ich w regulaminach, wytycznych, procedurach itp. obowiązujących w szkole, bursie czy internacie.

Końcowy etap to konferencja podsumowująca, na którą zaproszone zostaną osoby zainteresowane tematem integracji młodzieży wielokulturowej.

Korzyści dla edukatorów

Dla uczestników projektu przygotowano:

• 120 godzin szkoleniowych w metodologii Teatru Forum, zakończonych otrzymaniem certyfikatu uczestnictwa;
• spotkania z ekspertami w dziedzinie problemów migracji, szoku kulturowego i procesów adaptacyjnych, a także przeciwdziałania dyskryminacji i wzmacniania integracji międzykulturowej;
• mentoring i wsparcie w procesie samodzielnego tworzenia spektakli oraz debat Teatru Forum;
• komfortowe warunki nauki, m.in. pracę w salach Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie, wyżywienie, a dla osób spoza Krakowa także nocleg.

Chcesz być zmianą? Działaj!

Darmowy, całoroczny projekt rozwojowy „Zmiana zaczyna się od jednego człowieka” umożliwia zdobycie kompetencji w obszarach m.in.: wielokulturowości oraz przeciwdziałania dyskryminacji z użyciem metody dramy. Jest odpowiedzią na problemy zarysowane w artykule Jak sprawić, by „inny i obcy” stał się „swój i bliski”? (gazetakrakowska.pl/jak-sprawic-by-inny-i-obcy-stal-sie-swoj-i-bliski/ar/c5-15981981). Jeśli czujesz, że tematyka funkcjonowania dzieci innych narodowości w polskiej szkole i innych placówkach wychowawczych jest Ci bliska, jeśli widzisz potrzebę włączenia się w działania prowadzące do ich większej integracji, stworzenia przestrzeni do dialogu i „oswojenia obcego”, a przy tym w swojej pracy masz kontakt z młodzieżą różnych narodowości, zwłaszcza ukraińskiej – dołącz do projektu!

Chęć uczestnictwa należy wyrazić przez wypełnienie do 11 lutego 2022 r. formularza zamieszczonego na stronie https://www.kurdybanek.com/projekty/zmiana-zaczyna-sie/rekrutacja.

W projekcie może wziąć udział dwuosobowy zespół reprezentujący daną organizację bądź placówkę. Wybranych zostanie łącznie siedem dwuosobowych zespołów, a o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Od kandydatów nie jest wymagana wiedza ani umiejętności teatralne.

Aby dane zgłoszenie mogło być rozpatrywane, przynajmniej jedna osoba w zespole musi być formalnie związana z organizacją działającą na rzecz dzieci i młodzieży z mniejszości narodowych oraz mieć doświadczenie w pracy warsztatowej z grupami młodzieżowymi.

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Finansowanie zapewnia dotacja programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.
Szersze informacje na temat założeń projektu, zasad rekrutacji, programu szkoleń i ich beneficjentów zamieszczono na stronie: https://www.kurdybanek.com/projekty/zmiana-zaczyna-sie. W razie dodatkowych pytań można się kontaktować bezpośrednio z koordynatorką działań szkoleniowych Wiolettą Szubą (+48 534 324 000, [email protected]).

Foto: Spektakl Teatru Forum pt. „Przegryw”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcesz mieć wpływ na świat? Sięgnij po zalety Teatru Forum! - Gazeta Krakowska

Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie