Chcesz płacić mały ZUS? Musisz to zgłosić do wtorku 8...

Chcesz płacić mały ZUS? Musisz to zgłosić do wtorku 8 stycznia

Zdjęcie autora materiału
Grzegorz Skowron

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Chcesz płacić mały ZUS? Musisz to zgłosić do wtorku 8 stycznia
Tylko do wtorku 8 stycznia przedsiębiorcy, którzy chcą być objęci tzw, małym ZUS-em, muszą zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 0590 albo od 0592. Jeśli nie zdążą, z preferencyjnych stawek będą korzystać dopiero w przyszłym roku.
Chcesz płacić mały ZUS? Musisz to zgłosić do wtorku 8 stycznia
1 stycznia 2019 roku weszły w życie przepisy dotyczące nowego sposobu rozliczania z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych - składka na ubezpieczenie społeczne została uzależniona od uzyskanego przychodu. Aby przedsiębiorca mógł skorzystać z nowych regulacji, jego przychód z tytułu działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym, jeśli prowadził ją przez cały rok, nie może przekroczyć trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku.

Jest jeszcze jeden warunek – trzeba głosić zamiar skorzystania z małego ZUS-u.
Termin upływa już 8 stycznia 2019 roku. Do tego terminu trzeba Zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 0590 albo od 0592.

Jeśli ktoś chce skorzystać z obniżonej składki musi złożyć w ZUS dokumenty:
- wyrejestrowania z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 10, 05 12 - jeśli kontynuuje prowadzenie działalności prowadzonej w 2018 r.
- zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych (ZUS ZUA) albo - jeśli podlega wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu - zgłoszenie do tego ubezpieczenia (ZUS ZZA) z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 05 90 albo 05 92 (kod tytułu ubezpieczenia przewidziany dla osób posiadających rentę przyznaną z tytułu niezdolności do pracy).

Więcej o warunkach korzystania z małego ZUS na stronie internetowej zus.pl

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo