Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz zdobyć atrakcyjny zawód? Studiuj na Wydziale Chemii UJ!

Redakcja
Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe
Wydział Chemii UJ ze względu na bardzo wysoką pozycję w rankingu wydziałów chemicznych w szkołach wyższych w Europie, został przyjęty do elitarnej grupy Excellence Group – Chemistry. Bardzo dużym wyróżnieniem dla naszego wydziału było uzyskanie, w ramach Konsorcjum im. Mariana Smoluchowskiego, statusu Krajowego Naukowego Ośrodka Widzącego (KNOW) na lata 2012-2017.

Fot. Materiały prasowe

W ofercie dydaktycznej naszego wydziału znajdują się dwa kierunki studiów – chemia oraz ochrona środowiska –  prowadzone na poziomie licencjackim i magisterskim. W przypadku kierunku chemia oferujemy również możliwość podjęcia studiów doktoranckich, a dla kierunku ochrona środowiska przewidujemy w najbliższym czasie uruchomienie studiów na tym poziomie. Zajęcia dydaktyczne na naszym wydziale są prowadzone według standardów najlepszych uczelni europejskich przez wysokiej klasy specjalistów.

Nasze laboratoria dydaktyczce i badawcze zostały w ostatnich latach wyposażone w najwyższej klasy aparaturę, która w wielu przypadkach jest unikalna w skali krajowej i międzynarodowej. Zapewnia to bardzo wysoki pozom projektów badawczych realizowanych przez naszych studentów oraz umożliwia prowadzenie unikalnych badań naukowych przez pracowników Wydziału Chemii UJ.

Studentom naszego wydziału oferujemy pomoc finansową zarówno w postaci stypendiów socjalnych, jak i naukowych, w tym również stypendiów finansowanych w ramach programu KNOW. Najlepszym studentom oferujemy możliwość studiowania według indywidualnego programu studiów. Nasi studenci mogą odbyć część studiów (1 lub 2 semestry) w renomowanych, europejskich, partnerskich ośrodkach naukowych. Mają też możliwość uzyskania podwójnych dyplomów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz zagranicznej szkoły wyższej.

Za podjęciem studiów chemicznych na naszym wydziale może przemawiać jeszcze jeden, bardzo ważny, argument. Chemia została zakwalifikowana do priorytetowych obszarów, które będą rozwijane w Małopolsce w najbliższych latach. Oznacza to, że przewiduje się rozwój firm i przedsiębiorstw chemicznych, które z pewnością będą poszukiwać wysokiej klasy specjalistów z zakresu nauk chemicznych.
Studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego to propozycja dla ciekawych świata, ambitnych młodych ludzi. To niezwykła umysłowa przygoda, przygotowująca do wyzwań stawianych przez dynamiczny, ciągle zmieniający się rynek pracy.

Chemia jest nauką o strukturze materii i jej przemianach. Prace badawcze prowadzone na Wydziale obejmują główne aspekty współczesnej chemii i ochrony środowiska.
Wydział Chemii UJ znalazł się w elitarnej Excellence Group w rankingu organizowanym przez Centre for Higher Education Development.
W latach 2012-2017 Wydział Chemii został wybrany do grupy Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących.

Nasz Wydział to:
1.Nowoczesne programy nauczania

2.Dostęp do aparatury naukowej na najwyższym, światowym poziomie

3.Zindywidualizowane programy studiów

4.Doświadczona i kompetentna kadra dydaktyczna

5.Wysokie oceny komisji akredytacyjnych

6.Bogata tradycja

7.Szeroka współpraca międzynarodowa i atrakcyjne wyjazdy zagraniczne

Kształcimy kadry dla:
• Placówek naukowo-badawczych w kraju i za granicą

• Laboratoriów analitycznych i kryminalistycznych

• Przemysłu kosmetycznego, farmaceutycznego, spożywczego i chemicznego

• Pracowni konserwacji dzieł sztuki

• Szkolnictwa różnego typu

Uzdolnieni studenci mogą brać udział w pracach badawczych Wydziału już od pierwszych lat studiów.

Proponowane kierunki studiów:

Chemia studia I stopnia (3 letnie studia licencjackie)

Studia mają na celu zdobycie wiedzy chemicznej w szerokim zakresie. Nasze priorytety to kreatywne myślenie i zastosowanie zdobywanej wiedzy w praktyce.

• Cztery moduły ukierunkowujące:

• Chemia analityczna,

• Chemia stosowana,

• Chemia fizyczna

• Chemia teoretyczna

lub ścieżka specjalizacyjna Chemia komputerowa.

Studia posiadają międzynarodową akredytację Eurobachelor

rekrutacja: www.erk.uj.edu.pl
Chemia studia II stopnia (2 letnie studia magisterskie)

Studia te mogą podjąć osoby, które uzyskały tytuł licencjata.

Panele specjalizacyjne:

• Analityka środowiskowa

• Chemia sądowa

• Chemia biologiczna

• Chemia nowych materiałów molekularnych

• Nanochemia i kataliza

• Projektowanie i badania struktury faz krystalicznych

• Chemia koordynacyjna

• Kataliza przemysłowa i adsorbenty

• Polimery i kompozyty

• Chemia teoretyczna

• Chemia komputerowa

• Fotochemia i spektroskopia optyczna

• Fizykochemiczne podstawy nanotechnologii

• Nowoczesna synteza i fizykochemia organiczna

• Chemia środowiska

Studia posiadają międzynarodową akredytację Euromaster

Studia na Wydziale Chemii UJ to także międzynarodowe ścieżki kształcenia zakończone uzyskaniem dyplomów dwóch uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz uczelni partnerskiej:

1.Chemia Biologiczna –  UJ oraz Uniwersytet w Orleanie (Francja)
2.Advanced Spectroscopy in Chemistry – konsorcjum 7 uniwersytetów (Bergen, Bolonia, Helsinki, Kraków, Lipsk, Lille, Madryt) w ramach programu Erasmus Mundus

Chemia studia III stopnia (4 letnie studia doktoranckie)

Program studiów realizowany jest według indywidualnego toku uzgodnionego przez opiekuna naukowego z doktorantem. Obejmuje kilka cykli wykładów prowadzonych przez wybitnych specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych ośrodków (w tym zagranicznych) oraz własną pracę badawczą prowadzoną przez doktoranta pod kierunkiem opiekuna naukowego.

Ochrona środowiska studia I stopnia (3 letnie studia licencjackie)

Ochrona Środowiska jest interdyscyplinarnym studium wiedzy o środowisku naturalnym i metodach jego ochrony. Absolwent studiów I stopnia przygotowany jest do podjęcia pracy w zakładach produkcyjnych, laboratoriach, w służbach ochrony środowiska samorządów terytorialnych oraz w służbie zdrowia.

Ochrona środowiska studia II stopnia (2 letnie studia magisterskie)

Studia te mogą podjąć osoby, które uzyskały tytuł licencjata. Absolwent studiów II stopnia uzyskuje tytuł zawodowy magistra ochrony środowiska. Posiada kwalifikacje do pracy na stanowiskach kierowniczych w instytucjach związanych z ochroną środowiska (administracja państwowa i samorządowa, przemysł), a po uzyskaniu kwalifikacji pedagogicznych również w szkolnictwie.

Najlepsi absolwenci mogą otrzymać dyplom dwóch uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Cranfield University (Anglia).

Oferowane specjalizacje:

• Chemia środowiska

• Biologia środowiska

Oferujemy też studia stacjonarne I i II stopnia na kierunkach:

• Zaawansowane Materiały i Nanotechnologia

Oferowane specjalizacje: Fotonika i nanotechnologia; Zaawansowane materiały dla technologii informacyjnych; Biomateriały; Nanomateriały.

Kierunek prowadzony wspólnie z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. W rekrutacji 2012 - kierunek zamawiany.

• SMP - Studia Matematyczno - Przyrodnicze
Stacjonarne Studia Matematyczno-Przyrodnicze to międzywydziałowe studia interdyscyplinarne. Już od pierwszego roku każdy student pod opieką swojego tutora (opiekuna) dokonuje wyboru interesujących go przedmiotów. W re-krutacji 2012 - kierunek zamawiany.

• Biochemia

Biochemia to nowy, unikatowy w skali kraju kierunek dedykowany osobom zainteresowanym chemią i biologią, ale także fizyką i matematyką. Kierunek prowadzony wspólnie z Wydziałem Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii.

Projekty na Wydziale Chemii UJ

Studenci i pracownicy Wydziału Chemii UJ biorą udział w wielu projektach. Na szczególną uwagę zasługuje program Erasmus umożliwiający wyjazdy na zagraniczne praktyki lub studia na jednej z europejskich uczelni.
Wydział Chemii realizuje także projekty wspomagające kształcenie, rozwój zawodowy oraz start na rynku pracy.
Niektóre projekty są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Naukowe Koło Chemików
Członkowie Koła biorą czynny udział w konferencjach naukowych na skalę ogólnopolską oraz międzynarodową. NKCh popularyzuje chemię organizując dla dzieci i młodzieży liczne warsztaty i pokazy chemiczne. Członkowie Koła biorą także udział w Małopolskiej Nocy Naukowców i w corocznym Festiwalu Nauki  w Krakowie.

Tradycją Koła jest organizowanie Naukowych Rajdów Chemika, podczas których studenci chemii wędrując po górskich szlakach, odpoczywają, wysłuchując referatów swoich kolegów i nauczycieli.

Więcej: http://nkch.chemia.uj.edu.pl/
Koło Naukowe Studentów Ochrony Środowiska

NKSOŚ, czyli Naukowe Koło Studentów Ochrony Środowiska, to organizacja studencka, która ma na celu rozwijanie zainteresowań i poszerzanie horyzontów nie tylko w dziedzinie ochrony środowiska. Spotykamy się na uczelni, górskim szlaku, konferencji, plenerze fotograficznym i wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ciekawego.
www.facebook.pl/NKSOSUJ

Samorząd Studentów Wydziału Chemii UJ
Wydziałowy Samorząd Studentów zajmuje się m.in.:
• Organizowaniem imprez i ważnych wydarzeń na Wydziale i poza nim

• Przyznawaniem pomocy materialnej i miejsc w akademikach

• Pracą w Wydziałowej Komisji Dydaktycznej ustalającej nowe programy studiów

• Pomocą dla studentów chemii i ochrony środowiska w kwestiach spornych  z prowadzącymi zajęcia.

Biuro Karier i Promocji Wydziału Chemii UJ
Wydział Chemii jest jednym z nielicznych wydziałów uniwersyteckich w Polsce posiadających własne Biuro Karier. Misją Biura jest pomoc studentom, doktorantom oraz absolwentom Wydziału Chemii UJ w wejściu na rynek pracy. Studenci znajdą w Biurze oferty pracy, staży i szkoleń. Mogą również korzystać z porad doradcy zawodowego i prawnika.

Biuro Karier i Promocji Wydziału Chemii UJ zajmuje się również promocją i upowszechnianiem nauk przyrodniczych.
Kontakt: [email protected]

Opracowanie:
dr Alicja Rafalska-Łasocha
mgr Adam Wawrzynek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski