Chełmek. Na drodze do szkoły w Bobrku nie ma chodników. Jest niebezpiecznie. Mieszkańcy od kilku lat domagają się modernizacji ulicy ZDJĘCIA

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Sołtys Bobrka Tomasz Szostek (od lewej) i radny miejski w Chełmku Władysław Wiśniowski podkreślają, że starania o modernizację ul. Nadwiślańskiej trwają od kilku lat Bogusław Kwiecień
Chodzi o odcinek ul. Nadwiślańskiej od szkoły do ronda na nowej północnej obwodnicy Oświęcimia, która przecina Bobrek, i w drugą stronę, pod kościół. To droga powiatowa

Rodzice uczniów Samorządowego Zespołu Szkół im. kard. Stefana Sapiehy w Bobrku (gm. Chełmek) obawiają się o bezpieczeństwo na drodze do szkoły. Na ul. Nadwiślańskiej, głównym trakcie przebiegającym przez wieś, nie ma chodników. - Do tego samochodów ostatnio jeździ dużo więcej niż kiedyś – alarmują ludzie.
Chodzi o odcinek ul. Nadwiślańskiej od szkoły do ronda na nowej północnej obwodnicy Oświęcimia, która przecina Bobrek, i w drugą stronę, pod kościół. To droga powiatowa.

Kilka lat czekają

- Tutaj jest bardzo niebezpiecznie. Są tylko wąskie pobocza, a miejscami nie ma ich wcale. Nie ma gdzie się usunąć przed samochodami. Dotyczy to wszystkich pieszych, ale szczególnie dzieci, bo im trudno przewidzieć pewne sytuacje na drodze - martwią się rodzice.

Szczęśliwie nie doszło jeszcze tutaj do groźnego wypadku, chociaż kilka potrąceń i niebezpiecznych sytuacji już w tym rejonie było. Przypominają zdarzenie z maja tego roku, gdy odprysk kamienia spod auta zranił w nogę jedno z dzieci.

- Nawierzchnia drogi tuż przed szkołą jest w fatalnym stanie - dodają mieszkańcy. - Czy trzeba czekać na jakiś dramat, żeby wyciągnąć wnioski? - pytają. Sprawa ciągnie się już od kilku lat. Sołtys Bobrka Tomasz Szostek pokazuje pismo z początku 2015 r. do Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu dotyczące konieczności budowy chodników na tym odcinku ul. Nadwiślańskiej. - Już wcześniej także rady sołeckie domagały się rozwiązania tego problemu - zaznacza Tomasz Szostek. Za każdym razem odpowiedź była taka sama - powiat nie ma pieniędzy na realizację tej inwestycji.

Według sołtysa, w ostatnich miesiącach sytuacja stała się jeszcze bardziej poważna, bo ruch na ul. Nadwiślańskiej jest znacznie większy. Jest to związane z oddaniem w marcu wspomnianej północnej obwodnicy Oświęcimia. - Ruch jest większy nawet czterokrotnie w porównaniu do tego, co było przed powstaniem obwodnicy - szacuje sołtys. Przed szkołą przejeżdżają pojazdy na rejestracjach z różnych stron kraju, nie tylko osobowe, ale też duże samochody dostawcze. Prawdopodobnie to nawigacja prowadzi część kierowców jadących z Oświęcimia na Śląsk najkrótszą drogą przez Bobrek, Gorzów i dalej przez Chełmek.

- Na dodatek przed szkołą droga idzie łukiem. Wskutek tego zarówno kierowcy, jak i dzieci nie mogą sprawdzić, czy nie nadjeżdża jakiś samochód. Jeśli chcą iść zgodnie z zasadami, to muszą w pewnym miejscu przejść przez tę ulicę - zaznacza Władysław Wiśniowski, radny miejski w Chełmku. - Są pasy, ale znacznie dalej za szkołą - dodaje.

Na progi też nie ma zgody

Sołtys Szostek przypomina, że w 2015 r. wystąpił o zamontowanie przynajmniej progów zwalniających w rejonie szkoły. Wtedy w starostwie powiedziano mu, że się nie stosuje takich rozwiązań na drogach powiatowych. Okazuje się jednak, że w sąsiednim Gorzowie całkiem niedawno na innej drodze powiatowej pojawiły się jednak takie progi.

W starostwie oświęcimskim obiecują teraz, że szansa na modernizację ul. Nadwiślańskiej, wraz z budową chodników na wspomnianym odcinku, jest w przyszłym roku. - W przyszłorocznym budżecie są przewidziane pieniądze na wykonanie projektu tej inwestycji. Chcemy jednocześnie wystąpić o dotację z programu rządowego na przebudowę drogi. Jeśli się nie uda, to wchodzi w grę wykonanie tego zadania z własnych środków - zapowiada starosta Zbigniew Starzec.

Pod lupą drogówki

Policja zwraca uwagę, że niebezpiecznych miejsc w rejonach szkół w regionie jest więcej. Na początku sierpnia policyjne patrole przeprowadziły przeglądy okolic placówek oświatowych, a następnie skierowały wnioski do zarządców dróg, na przykład o wymianę nieczytelnego oznakowania czy o odnowienie przejść dla pieszych. - W sumie do różnych zarządców skierowaliśmy w powiecie chrzanowskim 15 wniosków - wylicza Katarzyna Dąb­kowska, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Chrza­nowie. Podobne działania prowadziły komendy w pozostałych powiatach regionu.

Przepisy

Do 7 lat tylko pod opieką
Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat, czyli na przykład rodzeństwa (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Za niedopełnienie tego obowiązku rodzice lub opiekunowie mogą być ukarani grzywną w wysokości do 5 tys. zł. Wynika z tego także, że przedszkole lub szkoła, do której dziecko lub uczeń uczęszcza, musi zapewnić dziecku lub uczniowi poniżej siódmego roku życia opiekę, dopóki się po nie nie zgłosi odpowiednia, uprawniona osoba.

Bezpieczna droga do szkoły

Podobnie jak w latach ubiegłych, policja w pierwszych dniach roku szkolnego będzie prowadzić akcję „Bezpieczna droga do szkoły”, która jest adresowana zarówno do najmłodszych uczestników ruchu drogowego, jak i do ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. W tych dniach policjanci będą patrolować okolice placówek oświatowych. Będą m.in. sprawdzać prędkość i zachowanie kierowców w rejonie szkół i przedszkoli.

Oświęcim. Można już jeździć północną obwodnicą. Kierowcy lic...

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

X
Xxx

Gdyby szkoła robiła nagonkę wkońcu by się ktoś tym zajął, jak na razie tylko wypowiedzi rodziców... Cóż to nie problem tych co mają samochody, dlatego nie dotyka bezpośrednio dyrektora. Rodzice wypowiadajcie się dalej

K
Kenu

Może w końcu zaczniecie coś robić niż zbierać dla swoich potfekli

M
Misiek

ZDW opowiadało ludziom bajki, jak to po wybudowaniu obwodnicy ruch się zmniejszy, bo wszyscy będą omijać wieś. Teraz widać jaka jest prawda...

Dodaj ogłoszenie