Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmek. Ostatnie roczniki „ósemki”

Bogusław Kwiecień
Uczniowie III klasy mechaniczno-informatycznej technikum w Powiatowym Zespole nr 8 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących będą prawdopodobnie ostatnimi w chełmeckiej placówce
Uczniowie III klasy mechaniczno-informatycznej technikum w Powiatowym Zespole nr 8 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących będą prawdopodobnie ostatnimi w chełmeckiej placówce Fot. Bogusław Kwiecień
W oświęcimskim starostwie przekonują, że utrzymanie szkoły w Chełmku jest zbyt kosztowne. Władze gminy stanowczo sprzeciwiają się likwidacji placówki. Uważają, że ma perspektywy.

Zarząd powiatu w Oświęcimiu w listopadzie podjął decyzję o zamknięciu naboru w Powiatowym Zespole nr 8 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Chełmku. Stanowczo sprzeciwiają się temu burmistrz Andrzej Saternus i chełmeccy radni. Uznają, że jest to wyrok na placówkę. Domagają się utrzymania szkoły, ale i deklarują wsparcie.

W oświęcimskim starostwie przekonują, że jej utrzymanie kosztuje najwięcej ze wszystkich placówek podległych powiatowi. Z wyliczeń wynika, że w zeszłym roku do „ósemki” musiało dołożyć ponad 650 tys. zł (poza subwencją).

Zostały trzy klasy

Z roku na rok jest coraz mniej uczniów w chełmeckiej szkole. Od dwóch lat nie udało się utworzyć tutaj klas pierwszych, bo było za mało chętnych. Według starostwa, aby pokryć z subwencji koszty działalności powinno być co najmniej 150 uczniów.

- W tej chwili mamy ich 62 - przyznaje Urszula Matwiejczyk, dyrektorka PZ nr 8. - Są trzy klasy, jedna w szkole zawodowej (III kasa) i dwie w technikum (III i IV klasa).

Kilka lat temu w szkole zamknięte zostało liceum. Już wtedy mówiło się o likwidacji całej placówki, ale pomysły spotkały się z protestami nauczycieli i społeczności Chełmka.

- Przed trzema laty spotkałem się z burmistrzem Chełmka Andrzejem Saternusem i przewodniczącym rady Markiem Palką w sprawie dalszej przyszłości szkoły. Padły pomysły o przejęciu szkoły przez gminę lub powołanie stowarzyszenia, które będzie ją prowadzić - przypomina starosta Zbigniew Starzec, który wówczas był wicestarostą odpowiedzialnym za sprawy oświaty. - Obiecaliśmy wtedy, że będziemy wspierać takie pomysły, żeby uratować szkołę, jednakże gmina nie podjęła w tej sprawie żadnych kroków.

Obecnie, jak podkreśla, nie ma szans, aby utrzymać placówkę.

Będą jeszcze rozmawiać

Burmistrz i radni Chełmka podkreślają, że dzięki pomocy gminy „ósemka” jest wyposażona w doskonałą bazę naukową-dydaktyczną, zaplecze sportowe, w tym wybudowaną kilka lat temu dużą halę sportową.

Pomysł na uatrakcyjnienie oferty to utworzenie klas o profilu medycznym dla osób, które mogłyby potem m.in. kontynuować naukę w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Oświęcimiu.

Władze Chełmka zapewniają także o pomocy finansowej dla starostwa, koniecznej do utrzymania placówki.

- Za wszelką cenę będziemy starali się obronić szkołę - zapowiada przewodniczący Palka. Przed spotkaniem ostatniej szansy z władzami powiatu, planowanym na 5 stycznia, nie chce zdradzić, o jakie wsparcie konkretnie chodzi.

Czy gmina gotowa jest przejąć szkołę? - Pod uwagę bierzemy różne rozwiązania. Przejęcie byłoby dużym wyzwaniem dla gminy - dodaje. Nie wyobraża sobie, że Chełmku może nie być szkoły ponadgimnazjalnej. W prawie 70-letniej historii szkoły był okres, gdy uczęszczało tu ok. 700 uczniów. Dziś okazały budynek jest w większości niewykorzystany.

- To dobra szkoła - mówią zgodnie uczniowie trzeciej klasy mechaniczno-informatycznej technikum, która za rok może okazać się ostatnią w historii placówki.

Dyrektor PZ nr 8 podkreśla dobre wyniki uczniów. - W ubiegłym roku osiągnęliśmy najlepszy wynik z polskiego ze wszystkich techników w powiecie - zaznacza.

Współpraca (EVE)

Fakty

Zator ma swoją szkołę
Gmina Zator prowadzi od 2014 roku Wielozawodowy Zespół Szkół. Funkcjonuje tam zasadnicza szkoła zawodowa i technikum. W pierwszym roku naukę rozpoczęło 100 uczniów. W tym roku zgłosiło się do pierwszej klasy 50 gimnazjalistów.

Likwidacje w olkuskim

- W powiecie olkuskim zlikwidowany został Zespół Szkół w Kluczach. Nastąpiło to w kwietniu tego roku, kiedy dwie ostatnie maturalne klasy liceum i technikum zakończyły zajęcia. W dotychczasowym budynku placówki znajdzie się filia wolbromskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Powiat wynajmuje te pomieszczenia bezpłatnie.

- Zespół Szkół „Skałka” w Bukownie przestał istnieć w sierpniu 2015 roku. W budynku szkolnym uczy się jeszcze tylko jedna klasa, która zakończy edukację w 2016. Ten oddział od sierpnia jest już jednak częścią Zespołu Szkół nr 4 w Olkuszu. W przyszłości w budynku swoje siedziby będą mieć: Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser”, Lokalna Grupa Działania „Nad Białą Przemszą” i Uczniowski Klub Sportowy „Samuraj”.

(BOK, PONI)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski