Chełmiec. Miasto czy wieś? Rząd po raz kolejny zmienia...

Chełmiec. Miasto czy wieś? Rząd po raz kolejny zmienia zdanie, a wójt ma dosyć tej huśtawki

Zdjęcie autora materiału
Tatiana Biela

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Być może 1 stycznia 2020 sklep przy ul. Marcinkowickiej naprawdę będzie się mieścił na granicy dwóch miast.

Być może 1 stycznia 2020 sklep przy ul. Marcinkowickiej naprawdę będzie się mieścił na granicy dwóch miast. ©Tatiana Biela

Po raz kolejny Chełmiec stanął przed szansą zmiany statusu z gminy wiejskiej na miejsko -wiejską. Tym razem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przesunęłotermin na 1 stycznia 2020 roku. Decyzja ta nie budzi jednak entuzjazmu wójta Bernarda Stawiarskiego.
Być może 1 stycznia 2020 sklep przy ul. Marcinkowickiej naprawdę będzie się mieścił na granicy dwóch miast.

Być może 1 stycznia 2020 sklep przy ul. Marcinkowickiej naprawdę będzie się mieścił na granicy dwóch miast. ©Tatiana Biela

Jeszcze w połowie grudnia ubiegłego roku MSWiA miało poważne wątpliwości związane z przekształceniem sołectwa Chełmiec w miasto. Gotowy był już projekt rozporządzenia cofający decyzję o przyznaniu Chełmcowi praw miejskich od 1 stycznia 2019 roku.

Tymczasem, 27 grudnia 2018, Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie zmiany statusu różnych polskich miejscowości i według dokumentu podpisanego przez premiera Mateusza Morawieckiego, Chełmiec nabędzie prawa miejskie 1 stycznia 2020 roku.

- Mam już serdecznie dosyć tego cyrku - komentuje rządową decyzję wójt gminy Chełmiec.

Nie mam do nich zaufania


Choć kolejna szansa na przekształcenie Chełmca w miasto powinna budzić zadowolenie Bernarda Stawiarskiego, wójt daleki jest od entuzjazmu.

Kompletnie stracił zaufanie do strony rządowej.

- Przede wszystkim, nie rozumiem, na jakich podstawach prawnych zdecydowano o odroczeniu zmiany statusu z roku 2018 na 2019 - podkreśla.

Władze gminy zaskarżyły wówczas rozporządzenie o odroczeniu do Trybunału Konstytucyjnego. - Od tego czasu minął prawie rok, a wyroku Trybunału nie ma - narzeka Stawiarski, który ma dosyć formalnych przepychanek ze stroną rządową oraz wysyłania pism do różnych agend rządowych, na które nie dostał dotychczas żadnych konkretnych odpowiedzi.

Pechowe konsultacje


Przysłowiową kością niezgody zarówno pomiędzy radnymi gminnymi byłej i obecnej kadencji, jak i władzami gminy oraz stroną rządową, był sposób przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących planowanej zmiany statusu gminy. To właśnie wątpliwości w sprawie ich miarodajności miały spowodować odroczenie decyzji o przekształceniu Chełmca w miasto do 1 stycznia 2019 roku.

- Konsultacje były przeprowadzone prawidłowo, w formie ankiet wypełnianych przez mieszkańców - tłumaczył wówczas wójt, który nie chciał się zgodzić na ich powtórzenie, o co zabiegała strona rządowa.

- Nie rozumiem, czemu wójt nie chce, by mieszkańcy raz na zawsze wypowiedzieli się w tej sprawie - kontrował radny Jakub Ledniowski, który wraz z kilkoma kolegami z Rady Gminy Chełmiec wystosował skragę do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na tryb przeprowadzenia konsultacji przez wójta. Chcieli dać mieszkańcom ankiety do wypełnienia w trakcie wyborów samorządowych.

Nieoczekiwana woltaKilka dni temu MSWiA nieoczekiwanie zmieniło zdanie w sprawie praw miejskich Chełmca.

- Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego dyskutowaliśmy na ten temat - mówi Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich.

Wójcik przyznaje, że trudno było przekonać rząd do zmiany decyzji. Apeluje również do wójta gminy, aby spotkał się z ministrem i przedyskutował z nim problem konsultacji.

- To nic nie kosztuje, a można wypracować jakieś wspólne stanowisko - przekonuje i podkreśla, że to już ostatnia szansa Chełmca na uzyskanie praw miejskich.

To dobry pomysłJakub Ledniowski, radny poprzedniej i obecnej kadencji, uważa, że takie spotkanie to dobry pomysł. Jest gotowy wziąć w nim udział bo, jak mówi, zależy mu na ostatecznym rozwiązaniu kwestii zmiany statusu gminy. Liczy, że wójt w końcu jednak przeprowadzi dodatkowe konsultacje, by mieszkańcy wsi Chełmiec ostatecznie zdecydowali czy chcą mieszkać w mieście.

- Jako radny, zaakceptuję każdą decyzję mieszkańców - deklaruje.


WIADOMOŚCI Z SĄDECCZYZNYFLESZ: 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - Czy będzie kolejny rekord?

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Miasto Chełmiec to patologia !!!

keisyr (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

Codziennie na świecie 200 tys. ludzi ucieka z takich miejscowości jak Chełmiec do duzych aglomeracji. Dzisiaj z Chełmca wszyscy wyjeżdzają, do Krakowa, Rzeszowa, Tarnowa i Nowego Sacza. Pozostało...rozwiń całość

Codziennie na świecie 200 tys. ludzi ucieka z takich miejscowości jak Chełmiec do duzych aglomeracji. Dzisiaj z Chełmca wszyscy wyjeżdzają, do Krakowa, Rzeszowa, Tarnowa i Nowego Sacza. Pozostało troche emerytów, rencistów, bezrobotnych i zwykłe męty. Dzisiaj Chełmiec to pustkowie, pełno dzikich terenów i troche ludzi żyjacych z pomocy społecznej. Jedyną szansą dla Chełmca jest przyłączenie do dużego Nowego Sacza. Wtedy wieśniacy z Chełmca staną się mieszkańcami dużej, nowoczesnej ponad 100 tys. mieszkańców aglomeracji Nowy Sacz, co przełoży sie na wzrost jakości ich życia. Tworzenie pseudomiasta Chełmiec w sasiedztwie duzego miasta Nowy Sacz hamuje rozwój samego Nowego Sacza i jest sprzeczne z obowiazującymi trendami ukierunkowanymi na koncentrację życia społeczno-gospodarczego w obrebie dużych miastzwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
menel keisyr nadaje

11111 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

uwaga uwaga menel keisyr znów swoje zwidy nadaje

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kraków czy Warszawa? Odróżnisz je bez problemu? [QUIZ]

Kraków czy Warszawa? Odróżnisz je bez problemu? [QUIZ]

OSOBOWOŚĆ ROKU 2018 | Kto zasługuje na ten tytuł?

OSOBOWOŚĆ ROKU 2018 | Kto zasługuje na ten tytuł?

Ogłoszenia matrymonialne z dawnych lat

Ogłoszenia matrymonialne z dawnych lat

Magda Gessler odpadnie przy pierwszym pytaniu. A Ty? Sprawdź, czy jesz po krakowsku [QUIZ]

Magda Gessler odpadnie przy pierwszym pytaniu. A Ty? Sprawdź, czy jesz po krakowsku [QUIZ]