Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chemia bliska codziennego życia

Piotr Subik
Piotr Subik
Prof. dr hab. Piotr Kuśtrowski
Prof. dr hab. Piotr Kuśtrowski fot. Joanna Urbaniec
Rozmowa. - Próbna matura daje kandydatom szansę sprawdzenia wiedzy - mówi dziekan Wydziału Chemii UJ prof. Piotr Kuśtrowski.

- Dlaczego warto studiować na Wydziale Chemii UJ?

- Pierwszą sprawą jest sama marka UJ jako jednej z dwóch najlepszych uczelni w Polsce. To zobowiązuje wszystkie wydziały, także Wydział Chemii, do bycia najlepszym w kraju. Chodzi zarówno o proponowany studentom proces dydaktyczny, jak i badania naukowe. Mamy też fantastyczną kadrę, w tej chwili pracuje u nas ponad 70 profesorów. Obejmujemy działalnością dydaktyczną i naukową zarówno dziedziny, które są bliskie życiu codziennemu, np. chemię analityczną czy technologię chemiczną, jak również te o charakterze ściśle poznawczym, np. obliczenia kwantowo-chemiczne.

- Marka UJ, wybitna kadra profesorska to nie wszystko. Nie byłoby sukcesu bez infrastruktury.

- Rozmawiamy jeszcze w starym budynku Wydziału Chemii UJ, ale za kilka miesięcy przeniesiemy się do nowej siedziby na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ. Będziemy mieć do dyspozycji ponad 20 tysięcy metrów kwadratowych nowocześnie wyposażonej powierzchni dydaktycznej i badawczej. Wszyscy kandydaci, którzy będą chcieli rozpoczynać u nas kształcenie już od nowego roku akademickiego, będą uczęszczać na zajęcia na nowym kampusie.

- Jaką ofertę dla przyszłych studentów ma Wydział Chemii UJ?

- Oferujemy kilka kierunków studiów. To standardowa chemia, która wyrasta z I stopnia studiów i może być kontynuowana na II stopniu, z bardzo szeroką paletą różnych specjalności. Dodatkowo jest też ochrona środowiska, prowadzona wespół z Wydziałem Biologii i Nauk o Ziemi. W ramach tych studiów także kształcimy na I i II stopniu. Bardzo młodym, unikatowym kierunkiem kształcenia jest chemia medyczna. W tym roku mieliśmy drugi nabór na I stopień, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Nasz wydział partycypuje również w inicjatywach prowadzonych przez inne wydziały uniwersyteckie. To takie kierunki jak choćby biochemia czy studia matematyczno-przyrodnicze.

- Każda uczelnia musi co roku walczyć o studentów, otwierając nowe kierunki. Co w tym zakresie robi wasz wydział?

- Będziemy kontynuować rozwój chemii medycznej, bo I stopień to nie wszystko. Studenci, którzy go kończą, mają przygotowanie na poziomie licencjatu. Jest konieczność otwarcia studiów II stopnia, który będzie uzupełnieniem dla podstawowych studiów licencjackich. Przed nami ogromna praca, dlatego koncentrujemy się na tym, by zaproponować podstawę programową i określić szczegółowo program studiów. Oferta powinna być kompletna i odpowiednio zaadresowana.

- Jak wasi absolwenci sobie radzą na rynku pracy?

- Przekrój jest bardzo szeroki. Rzeczywiście, trafiają do branży chemicznej, jest też spora grupa nauczycieli, bowiem w ramach programu kształcenia oferujemy też kurs pedagogiczny.

- Przed rokiem próbną maturę z chemii z UJ i „Dziennikiem Polskim” pisało aż 500 osób...

- Dla kandydatów to etap przygotowania do właściwej matury. Wiedzę pochłaniają przez szereg lat nauki w szkole i dostają od nas szansę na zmierzenie się w odizolowaniu od codzienności z testem, który pokaże im, czy są w stanie podołać takiemu zakresowi pytań, jakiego mogą się potem spodziewać podczas egzaminu dojrzałości z chemii. Z kolei dla nas, jako dla uczelni, to na pewno szansa na promocję. Pokazujemy, że istniejemy, że w dziedzinie przygotowania programów nauczania mamy naprawdę głębokie tradycje i doświadczenie.

Jutro PRÓBNA MATURA Z WYDZIAŁEM CHEMII UJ i „DZIENNIKIEM POLSKIM”

Ponad 600 osób zadeklarowało do wczoraj udział w próbnej maturze przygotowanej przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego i „Dziennik Polski”.

Zapisywać można się jeszcze dzisiaj na stronie internetowej www.prochemia.org. Egzamin rozpocznie się jutro o godz. 11 w Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej 33 w Krakowie. Pytania przygotowali: dr Karol Dudek i dr Michał Płotek z Wydziału Chemii UJ oraz mgr Tomasz Wichur z Wydziału Farmacji Collegium Medicum UJ. Inicjatywę objął patronatem honorowym rektor UJ prof. dr hab. med. Wojciech Nowak.

Uwaga, maturzyści! Jutro, w sobotę, po godz. 16, na stronie www.dziennikpolski24.pl znajdziecie arkusze z zadaniami z próbnej matury. Natomiast dzień później, w niedzielę, od godz. 9 dostępne będą rozwiązania.

Autorka: Joanna Urbaniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski